Zespół stresu pourazowego to poważny problem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby terapii. Podpowiadamy, czym charakteryzują się zaburzenia i gdzie warto szukać pomocy. Poznaj kilka cennych wskazówek.
Zespół stresu pourazowego – co to jest?
To zaburzenia psychiczne rozwijające się na skutek przykrych doświadczeń z przeszłości, które były niebezpieczne dla zdrowia psychicznego lub fizycznego, a nawet życia. To np. wypadek, napad, pobicie, poważna choroba czy odejście bliskiej osoby. Przez takie sytuacje mózg nie może poradzić sobie ze stresem. Wtedy dochodzi do pierwszych objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD). Na szczęście dziś eksperci proponują bardzo skuteczną terapię, z której zdecydowanie warto skorzystać.
Gdzie najlepiej szukać pomocy? Pamiętaj, że o wyborze specjalisty nigdy nie powinien decydować przypadek. Wysoką renomą cieszą się eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową i umówić się z ekspertem. Możesz wybrać gabinet w swoim mieście lub porozmawiać z psychoterapeutą online.
Objawy stresu pourazowego
Pierwsze symptomy PTSD pojawiają się do 6 miesięcy po przykrym doświadczeniu. Najczęściej to nawracające wspomnienia – ruminacje, które często stanowią koszmary senne. W dodatku osoby z zaburzeniami unikają osób, miejsc czy przedmiotów, które kojarzą się z traumatycznymi przeżyciami. Pacjenci skarżą się również na zły nastrój oraz skłonność do gniewu. Natomiast dawne przyjemności przestają już przynosić radość. Dochodzi także do objawów fizycznych – bólu brzucha czy głowy.
Objawy u dzieci są podobne, chociaż mogą przybierać postać taką, jak problemy wychowawcze czy zaburzenia zachowania. Niekiedy następuje odtwarzanie przykrych wspomnień w zabawach.
Jednak Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic zrzesza specjalistów, którzy potrafią rozwiązywać problemy pacjentów w każdym wieku. Osoby po terapii mogą cieszyć się komfortem życia i stawiać czoła wielu wyzwaniom. Jeżeli więc zauważysz symptomy u siebie lub bliskich, nie czekaj i skontaktuj się z ekspertami. Wczesna diagnoza ma tu bardzo duże znaczenie.
Jak przebiega terapia PTSD?
Bardzo skuteczną metodą terapii jest EMDR. (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Technika ta wykorzystuje bodźce sensoryczne (np. ruch gałek ocznych). W dodatku pacjentom często zaleca się psychoterapię rodzinną oraz spotkania psychoedukacyjne. Wówczas specjaliści tłumaczą, czym jest PTSD i udzielają wskazówek, co należy robić, aby uzyskać upragnioną równowagę psychiczną.
Czasami niezbędna jest terapia farmakologiczna. Wówczas pacjent otrzymuje skierowanie do psychiatry, który dobierze leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe. Mowa tu o preparatach bezpiecznych dla organizmu, a jednocześnie bardzo skutecznych.