Czy wskaźnik BMI będzie pomocny w odchudzaniu?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) został opracowany, by pomóc lekarzom oszacować współczynnik masy ciała do wzrostu pacjenta. Miał on pomóc ocenić, czy dana osoba ma prawidłową wagę w stosunku do swojego wzrostu, czy może cierpi z powodu otyłości. Jednak to, o czym musisz wiedzieć, to fakt, że wskaźnik BMI najlepiej odwzorowuje stan jednostki w skali całej populacji. Nie jest zaś jedynym wyznacznikiem, który ma służyć ocenie stanu zdrowia pacjenta. Czy zatem jest pomocny w odchudzaniu? Sprawdź!

Wskaźnik BMI – czy naprawdę jest nieomylny?

Body Mass Index w szybki sposób pomoże określić prawidłową wagę ciała. Ale przecież ogólna masa ciała zależna jest od kilku czynników. Składają się na nią: masa mięśniowa, tkanka tłuszczowa, tkanka kostna, a nawet waga narządów wewnętrznych. Ciężko zatem porównywać BMI zdrowego, trenującego dwudziestolatka do BMI osoby o podobnej wadze w podeszłym wieku, która nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Mięśnie przecież ważą więcej niż sam tłuszcz.

Aby obliczyć BMI, skorzystaj ze wzoru masa ciała (w kg)/wzrost (w cm)². W Internecie znajdziesz też gotowe narzędzia, takie jak kalkulator BMI, które obliczą Twój Body Mass Index w ciągu kilku sekund. Pamiętaj jednak, że to wciąż tylko wskaźnik prawidłowej masy ciała. Punkt wyjścia, który pomoże ocenić, czy waga mieści się w normie i wskaże kierunek pracy nad sylwetką.

Czy BMI jest faktycznie tak istotne w odchudzaniu?

Oczywiście, że tak. Ale dopiero dokładna analiza składu ciała pokaże Ci, jaką drogę w odchudzaniu wybrać. Może się bowiem okazać, że przy niskim wzroście i wysokiej wadze Twoje BMI będzie wskazywała na nadwagę, ale analiza składu ciała da zupełnie inny obraz.

U dorosłej osoby poziom tkanki tłuszczowej powinien mieścić się w zakresie 15-20% dla mężczyzn oraz 16-25% dla kobiet. Jeśli przekroczy on 30% masy ciała u kobiet i 25% u mężczyzn, wówczas diagnozuje się otyłość. Łatwo zatem policzyć, że u kobiety o wzroście 160 cm i wadze 75 kg BMI wyniesie 29,3. Będzie to już wskazywać na nadwagę, a nawet alarmować o zbliżającej się otyłości. Ale jeśli u tej samej kobiety masa tłuszczowa będzie ważyła zaledwie 13 kg, masa kostna 3 kg, a masa mięśniowa 58 kg, nie będzie powodów do zmartwień.

Jak zatem odchudzać się racjonalnie?

Jeżeli mimo wszystko uważasz, że kilogramy Ci ciążą, do odchudzania musisz podejść bardzo racjonalnie. Po pierwsze wiedz, że to proces wymagający czasu. Jeśli przytyłaś w ciągu roku, nie schudniesz w ciągu miesiąca. Po drugie, zrzucanie wagi musi odbywać się stopniowo. Zdrowe tempo redukcji masy ciała to ok. 0,5 do 1% tygodniowo. Przy wadze 75 kg powinnaś więc tracić około 0,5 do 0,75 kg w ciągu 6-7 dni. To zdrowe tempo, które pozwoli Ci utrzymać efekty na stałe.

Planując odchudzanie, weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Na diecie redukcyjnej nie możesz być głodna. Inaczej nici z całej mozolnej pracy. Posiłki muszą być więc syte, a jednocześnie mieścić się w przedziale kalorycznym ustalonym dla Ciebie. Nie jest to wcale łatwe zadanie. Ale jeśli uświadomisz sobie, że 1 kawałek pizzy ma tyle samo kalorii co cała miska sałatki z mozzarellą i oliwkami, szybko nauczysz się podejmować dobre wybory. Możesz też skorzystać z cateringu dietetycznego i zamówić menu o określonej kaloryczności. Z pewnością pomoże Ci to w racjonalnym odchudzaniu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *