Czy suplementy diety mogą szkodzić?

Suplementy diety to głównie preparaty ziołowe uzupełniające witaminy, mikroelementy i aminokwasy. Ale aż jedna czwarta tych produktów to środki odchudzające oraz poprawiające potencję. Rynek farmaceutyczny jest wart gigantyczne pieniądze, które w dużej mierze wydawane są na reklamy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi coraz chętniej sięga po różnego rodzaju farmaceutyki dostępne bez recepty.

Co musisz wiedzieć zanim przyjmiesz suplement diety?

Wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety nie wymaga przeprowadzania testów. Dodatkowo nie ma wymagań, aby na opakowaniu znajdowały się potencjalne działania niepożądane, ani nie ma norm dotyczących maksymalnej dopuszczalnej dawki. Oczywiście niektóre suplementy diety mogą być korzystne. Dzieje się tak, ponieważ produkty te zawierają składniki aktywne — cząsteczki, które oddziałują na receptory w naszym ciele i powodują zauważalne zmiany fizjologiczne, np. mocniejsze włosy czy paznokcie. Jednak z racji tego, że zawierają składniki aktywne, mogą również powodować niepożądane skutki, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca, bóle głowy lub zawroty czy mdłości.

Jakie jest bezpieczne podejście do stosowania suplementów diety? To przede wszystkim świadomość i wiedza na temat każdego suplementu – niezależnie od tego, czy jest on reklamowany jako naturalny czy ziołowy. Sklep z suplementami nie jest apteką, a zatrudniony tam personel nie musi mieć szerokiej wiedzy z zakresu farmacji, dlatego dokładnie czytaj etykiety produktów, które kupujesz.

Co warto suplementować?

Wystarczy, że włączysz radio czy telewizję, a na pewno zobaczysz i usłyszysz mnóstwo reklam najróżniejszych suplementów diety: na trawienie, wątrobę, odchudzanie, zespół niespokojnych nóg, na włosy, skórę i paznokcie, a także mnóstwo witamin i preparatów poprawiających odporność i apetyt. Jednak nie musisz łykać garści tabletek każdego dnia, ponieważ nie wszystko musisz suplementować. Bardzo dużo składników odżywczych przyswoisz ze zdrowej i zbilansowanej diety. Sklep z suplementami diety warto odwiedzić, żeby kupić te preparaty, które na pewno przyniosą korzyści dla zdrowia:

 • witamina B12 – pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek nerwowych i krwi i zapobiega anemii,
 • kwas foliowy – może redukować wady wrodzone, gdy jest przyjmowany przez kobiety w ciąży,
 • witamina D – wzmacnia kości,
 • witaminy C i E – mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek,
 • olej z wątroby rekina – wspiera serce,
 • witamina A – może spowolnić utratę wzroku spowodowaną zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem,
 • cynk – korzystnie wpływa na skórę

Istnieją także takie suplementy, których przyjmowania może być ryzykowne:

 • witamina K – może zmniejszać skuteczność leków rozrzedzających krew,
 • ziele dziurawca – może zmniejszać skuteczność niektórych leków, takich jak antydepresanty i antykoncepcja,
 • żywokost – może uszkodzić wątrobę,
 • beta-karoten i witamina A – mogą zwiększać ryzyko raka płuc u osób palących

Witaminy i minerały są niezbędne, aby organizm mógł się rozwijać i funkcjonować tak, jak powinien, ale należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Artykuł powstał przy współpracy z https://mybionic.pl

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *