Czy spalacze tłuszczu są skuteczne?

Wiele godzin na siłowni, dieta oparta na ujemnym bilansie kalorycznym, sporo wyrzeczeń i jeszcze więcej motywacji. Wszystkie te czynniki są niezwykle ważne w walce z nadmiernymi kilogramami i zbierającą się tkanką tłuszczową. Zdarza się jednak, że pomimo tych wszystkich bodźców, jesteśmy niezadowoleni z dotychczasowych efektów, a nasz organizm prosi o dodatkowy impuls, który potęguje szanse na idealną, atletyczną sylwetkę. W tej roli występują spalacze tłuszczu, które uchodzą za jeden z najpopularniejszych produktów wśród dostępnych, sportowych suplementów. Tylko, czy ich działanie faktycznie jest skuteczne?

Co to jest spalacz tłuszczu?

Zacznijmy od początku – czyli od wyjaśnienia czym jest tytułowy spalacz tłuszczu. Określeniem tym nazywamy preparaty, które mają za zadanie usprawnić proces odchudzania. W dużym uogólnieniu – ich skład bazuje na mieszance składników, które wspierają spalanie tkanki tłuszczowej.

Ta popularna grupa suplementów najczęściej występuje w formie tabletek lub kapsułek i w dużej mierze ich opiera się na naturalnych źródłach. Wśród najchętniej wykorzystywanych składników jest m.in. L-karnityna, kapsaicyna, zielona herbata, ekstrakt z gorzkiej czekolady, kwas linolowy i guggulsterony (fitosteroidy z żywicy drzew).

Jak działa spalacz tłuszczu?

W sporym uproszczeniu – suplementy te uaktywniają podstawowe procesy, wspomagające spalanie tłuszczu. Co jednak ważne – ich właściwości nie zastępują zbilansowanej diety i aktywnego trybu życia, który powinien być podstawą dla redukcji tkanki tłuszczowej. Tylko deficyt kaloryczny jest gwarantem zmniejszenia wagi ciała, dlatego też suplement jest wyłącznie wspomagaczem i wsparciem dla całej, podejmowanej walki o lepsze ciało.

Działanie spalaczy uzależnione jest od składników, które wykorzystał producent. Niektóre bazują na podnoszeniu temperatury ciała, inne na pobudzeniu, dzięki któremu wykonasz intensywniejszy trening, a jeszcze inne – hamują apetyt i opóźniają proces wchłaniania węglowodanów.

Pamiętaj, że spalanie tkanki tłuszczowej to skomplikowany proces. Sam tłuszcz jest zmagazynowaną energią, której nie udało się spożytkować w procesach energetycznych. Aby lepiej zrozumieć cały etap spalania tłuszczu, wyobraźmy go sobie jako komórkę, która ulokowała się w każdym centymetrze nasze ciała (tzw. tłuszcz podskórny). Komórka ta czeka na deficyt kaloryczny, aby móc ruszyć do krwioobiegu i zamienić się na energię. Gdy tak się nie dzieje – komórki się namnażają i przynoszą sporo efektów ubocznych.

Dlatego też spalacz tłuszczu nie usuwa komórek, a jedynie wspomaga Twój organizm w ich szybszym uwalnianiu. Sam proces jest powolny, dlatego też wymaga wielu tygodni pracy i rozsądku, dzięki któremu jednocześnie nie utracisz ważnej tkanki mięśniowej.

Składniki spalaczy tłuszczu

W dostępnych spalaczach tłuszczu znajdziesz wiele, różnorodnych składników, które mają za zadanie wspierać Twoją walkę o niższą wagą i mniejsze obwody. Wśród tych najpopularniejszych jest np.:

  • Kwas linolowy, który powoduje termogenezę, podczas to której organizm wydziela więcej ciepła i tym samym – zużywa więcej energii. Dodatkowo usuwa nadmiar wody i sprzyja wysmukleniu sylwetki.
  • L-karnityna – ułatwia transport komórek tłuszczowych, dzięki czemu przyśpieszasz ich trawienie i spowalniasz proces ich odkładania. Pozwala wykorzystywać tłuszcz jako podstawowe źródło energii.
  • Guggulsteron – czyli substancje przyśpieszające metabolizm i wspierające proces tarczycy poprzez zwiększanie wchłaniania jodu.
  • Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – alkaloid, działający podobnie jak tyramina i adrenalina. Wpływa na część współczulną układu nerwowego.
  • Tyrozyna – jeden z 22 aminokwasów, wykorzystywanych przez organizm do syntezy białek. Zmniejsza negatywne skutki nieprzespanej nocy, pozytywnie wpływa na procesy poznawcze.

Spalacze tłuszczu bez stymulantów

Wśród spalaczy znajdziesz także tzw. spalacze bez stymulantów. Jest to grupa produktów lipotropowych, które są świetną alternatywą dla termogeników – zwłaszcza, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem i nie tolerujesz standardowych produktów o charakterze pobudzającym. Ich zadaniem jest nasilać lipolizę, nie podnosząc temperatury ciała. W zależności od tego, co znajdziesz w ich składzie, możesz oczekiwać od nich np. przyspieszonego metabolizmu czy stabilizacji poziomu glikemii.

Spalacze lipotropowe można łączyć z klasycznymi termogenikami, ponieważ większość produktów wykazuje tzw. synergiczny efekt. W ten sposób zapewnisz sobie kompleksową redukcję tkanki tłuszczowej, wykorzystując przy tym różne szlaki metaboliczne.

Zarówno „klasyczne”, jak pozbawione stymulantów spalacze oferuje sklep internetowy GymSanctuary.com.

 

Bibliografia

Wächter S, Vogt M, Kreis R i in. Long-term administration of L-carnitine to humans: effect on skeletal muscle carnitine content and physical performance. Clin Chim Acta 2002; 318, 51–61

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *