Czy schudnąć może każdy?

Czy schudnąć może faktycznie każdy?

Czasami wydaje nam się, że chociaż wszystkim wokół nas udaje się pozbyć nadwagi – nasze ciało po prostu nie działa w taki sposób. My nie potrafimy pozbyć się kilogramów, bo mamy zbyt wolny metabolizm – każda wymówka jest tutaj dobra. Prawda jest jednak inna – najczęściej po prostu wcale nie chcemy i nie próbujemy przestrzegać zasad. Chcemy dalej się objadać i mało ćwiczyć – a przy tym co tydzień widzieć efekty odchudzania. W życiu jednak po prostu tak to nie działa – na wszystko trzeba sobie zapracować.

Schudnąć może każdy z nas – ale musimy być w deficycie kalorycznym i musimy ruszać się dużo więcej niż do tej pory. Czy zasady te są jakoś szczególnie skomplikowane? Oczywiście, że nie – można się do tego bez problemu dostosować. Większość z nas woli jednak sięgnąć po popularne diety – czyli inaczej głodówki – które obiecują nam szybki spadek wagi w krótkim czasie. Zwykle niestety dopiero na własnych błędach uczymy się, że coś takiego po prostu nigdy nam się nie przydarzy.

Jeżeli będziemy odchudzać się w zły sposób to możemy niestety wyrobić w sobie takie nawyki, które zostaną z nami na całe lata – a to może być bardzo szkodliwe. Często młode dziewczyny uczą się, że na diecie można jeść tylko kilka produktów spożywczych – a potem w dorosłym życiu boimy się sięgnąć po chleb, makaron i jakiekolwiek słodycze. Nie powinno się postępować w taki sposób, bo nie zdajemy sobie nawet sprawy z potencjalnych konsekwencji naszych działań.

Jeśli chcesz schudnąć to musisz po prostu zdobyć odpowiednie informacje i potem stosować się do zasad – bez względu na to, czy wydaje Ci się to być trudne lub zbędne. Pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć czy ominąć – dopóki się z tym nie pogodzisz to niestety nigdy nie schudniesz trwale. Pamiętaj też o tym, że im dłużej żyjesz z nadwagą – tym pogarsza się stan całego Twojego organizmu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak trudne może to być dla naszego serca i stawów.

Zdrowa dieta

Czy można schudnąć 10 kg w miesiąc? Kliknij w link i się dowiedz, ale prawdą jest, że to właśnie zadawanie sobie tego typu pytań wskazuje, że nie wiemy nic na temat odchudzania. Gdybyśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak nasz organizm pozbywa się kilogramów – wiedzielibyśmy, że taki spadek wagi jest po prostu niebezpieczny. Jeśli chcesz schudnąć to musisz być w deficycie – a w taki sposób zdrowo możesz pozbywać się co najwyżej 1 kg w przeciągu tygodnia. 10 kg w miesiąc to więc zdecydowanie za dużo – nawet dla osoby o wysokiej wadze początkowej.

Zdrowa dieta

Czy dieta osoby odchudzającej się musi być nudna i powtarzalna? Nic z tych rzeczy – możesz tak naprawdę jeść to, co chcesz. Na spożywanie tylko i wyłącznie produktów “FIT” decydują się zwykle te osoby, które właśnie próbują zrzucić około 10 kg w przeciągu miesiąca – tutaj nikomu nie przeszkadza głodzenie się, bo mamy przed oczami tylko swój cel. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że po jego osiągnięciu najpewniej wrócimy do dawnego trybu życia – a na naszej wadze przybędzie nie 10, a 15 kilogramów.

Aby uniknąć efektu jo-jo – jedz wszystko. Pozwalaj sobie na chleb, makaron, słodycze – ale kontroluj przy tym ilość kalorii i ograniczaj wielkość porcji. W taki sposób będziesz zarówno chudnąć – jak i dalej po prostu cieszyć się życiem. Czasami zapominamy o tym, że odchudzanie nie może stać się nigdy najważniejsze – dalej mamy rodzinę, znajomych. Musimy się z nimi spotykać, bo izolowanie się w celu uniknięcia kalorii to dobra droga tylko do zaburzeń odżywiania.

Większa aktywność fizyczna

Gdy ktoś każe nam nagle więcej się ruszać to wpadamy w panikę – nie chcemy się skompromitować na siłowni i wiemy, że nasza kondycja jest naprawdę bardzo słaba. Kto jednak zmusza nas tutaj do ćwiczenia w miejscu publicznym? Możesz bez problemu robić to w domu. Możesz też wybrać się na zwykły spacer – to także forma aktywności, która jest skuteczna, jeśli często ją powtarzamy.

Nie zdajemy sobie z tego często sprawy, ale intensywność ćwiczeń wcale nie jest najważniejsza – jeśli zadbasz o regularność to jesteś już w połowie drogi do osiągnięcia swojego celu. Nie wybieraj takiego sportu, którego nienawidzisz, bo to nie ma sensu – odchudzanie może w końcu stać się dla Ciebie przyjemnością, ale musisz po prostu mądrze się do tego zabrać. Jeśli chcesz wiedzieć, jak schudnąć 5 kg w tydzień ćwiczenia Ci tutaj oczywiście trochę pomogą, bo dzięki nim tak czy inaczej przyspieszysz spadek wagi i będzie on zdrowy oraz bezpieczny. Jednak musisz wiedzieć, że tydzień to krótki okres, aby to zrobić.

Większa aktywność fizyczna

Czego nie robić?

Jeżeli planujesz się odchudzać to z góry przetłumacz sobie, że będziesz trzymać się własnych założeń – nie słuchaj tutaj porad znajomych czy rodziny. Ludzie czasami faktycznie chcą nam pomóc, ale w rzeczywistości sami nie mają żadnej wiedzy na ten temat i tylko pogarszają sytuacje. Skonsultuj swoje wybory ze specjalistą i w taki sposób upewniaj się, że wszystko robisz dobrze.

Pamiętaj też, aby się z nikim nie porównywać – Twoje ciało jest inne i może wymagać większej ilości czasu, aby faktycznie pojawiły się efekty. To nic złego – tak to po prostu czasami wygląda. Dopóki robisz swoje i dalej walczysz – jesteś na dobrej drodze. Staraj się nie poddawać nawet w te dni, w trakcie których wydaje Ci się, że nic nie ma sensu – dasz sobie radę.

Ważne wskazówki

W odchudzaniu ważne jest na pewno to, aby mieć plan – jeśli zaczynasz bez żadnego przygotowania to w końcu po prostu się poddasz lub znudzisz. Może się to sprawdzić u osób, które planują zrzucić 3-5 kg – ale jeśli chcesz pozbyć się 20 kg to zastanów się dobrze nad tym, jak planujesz to zrobić. Nie bój się też porozmawiać z dietetykiem czy trenerem – takie osoby mają niezbędną wiedzę na ten temat i faktycznie mogą Ci ułatwić odchudzanie.

Masz prawo również popełniać błędy – ale staraj się nie myśleć o nich w ten sposób. Jednorazowe przejedzenie się to nie katastrofa – to tylko przeszkoda, o której warto szybko zapomnieć i można wtedy iść dalej. Ty musisz być swoją największą motywacją, bo niestety nie można oczekiwać, że ktoś inny będzie nas dopingował przez 24 godziny na dobę. Jesteś w stanie osiągnąć wszystko – ale Ty musisz w to uwierzyć.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *