Czy na KETO można jeść orzechy?

Do diet eliminacyjnych z pewnością można zaliczyć dietę ketogeniczą. Produkty z wysoką zawartością węglowodanów są kategorycznie zabronione do spożycia. Co jednak zrobić, gdy uwielbiamy orzechy? Sprawdź jaką funkcję pełnią one w diecie keto.

Osoby rozpoczynające dietę ketogeniczną mają zazwyczaj duży problem z układaniem posiłków. Z jednej strony ograniczona jest ilość produktów, z drugiej strony konieczne jest ścisłe kontrolowanie zawartości węglowodanów i cukru. Produkty takie jak pieczywo czy makarony nie budzą większych wątpliwości. Natomiast dodatki w postaci pestek, nasion czy orzechów mogą już wprawić w zakłopotanie. Dodatkowo częstym problemem także bywa dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczu. Tu właśnie świetnym rozwiązaniem okazują się orzechy.

Czym jest dieta keto?

Popularność diety ketogenicznej ma swoje początki w badaniach nad leczeniem padaczki u dzieci. W trakcie badań małych pacjentów pokazano, że ma ona bezpośredni wpływ na zmniejszenie ataków padaczkowych. Fundamentem tego rodzaju żywienia jest eliminacja sporej części węglowodanów z diety. Prowadzi to do przejścia organizmu w stan ketozy. Głównym źródłem energii dla organizmu staje się wtedy tłuszcz. Maksymalna ilość spożywanych węglowodanów na dobę nie może przekroczyć 30g.

Zwolennicy tego sposobu żywienia utrzymują, że poza utratą wagi dieta ta ma pozytywny wpływ na pracę mózgu oraz obniżenie poziomu stresu. Keto polecana jest także osobom z cukrzycą oraz insulinoopornością.

Mąka migdałowa, co można z niej zrobić?

Minusem stosowania diety ketogenicznej jest konieczność odstawienia wszelkiego rodzaju produktów mącznych. Pachnący ciepły chlebek i chrupiące bułeczki stają się jedynie niespełnionym marzeniem. Dla urozmaicenia diety specjaliści od tego rodzaju żywienia znaleźli sposób na przygotowanie keto-pieczywa.

Przygotowuje się je na bazie dozwolonych składników. Zamiast mąki pszennej używana jest m.in. mąka migdałowa. To nic innego jak drobno zmielone migdały przypominające konsystencją puszystą mąkę. W połączeniu z jajkami, twarogiem oraz przyprawami można z łatwością upiec pieczywo zastępcze, dostosowane do wymagań diety ketogenicznej. Migdały podobnie jak inne orzechy są źródłem cennych tłuszczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zarówno umysłu, jak i całego ciała.

Jakie inne orzechy można stosować?

Orzechy stanowią fundamentalny element codziennej diety ketogeników. Wysoka zawartość tłuszczu przy niskim poziomie węglowodanów pozwala na wykorzystanie ich do różnych form posiłków. Orzechy chętnie wykorzystywane w diecie keto to:

  • orzechy włoskie,
  • pistacje,
  • makadamia orzechy,
  • orzeszki piniowe,
  • orzechy brazylijskie,
  • pekany,
  • laskowe,

Poza duża ilością tłuszczu orzechy wykazują bogactwo witamin i minerałów. Magnez, potas, cynk, fosfor czy witaminy z grupy B, to tylko niektóre z mikroskładników dostarczanych do organizmu. Kupując orzechy najlepiej wybierać te w łupinach. Chronią one orzech przed tzw. zjełczeniem zawartych w nim kwasów tłuszczowych. Orzechy z potencjalnymi dodatkami jak sól, przyprawy czy chrupiące skorupki nie są pożądane, ponieważ mogą zawierać dużą ilość węglowodanów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *