Czy kawa z mlekiem jest kaloryczna?

Ile kalorii ma kawa z mlekiem? C

Każda osoba, która dba o zachowanie dobrej formy i dużą wagę przykłada do diety, powinna kontrolować ilość spożywanych kalorii. Wbrew pozorom nie należy skupiać się jedynie na posiłkach i przekąskach. Także napoje mogą wpłynąć na codzienny bilans, szczególnie jeśli serwowane są z dodatkami. Doskonałym przykładem jest tutaj kawa z mlekiem. Z naszego artykułu dowiesz się, ile ma ona kalorii.

Czy warto pić kawę z mlekiem?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. To od niej często rozpoczynamy swój dzień, a i później również chętnie po nią sięgamy. Wynika to z faktu, że kawa dodaje nam energii i zachwyca bogatym aromatem. I choć nie brakuje miłośników czarnego napoju bez dodatków, większość kawoszy lubi przełamać smak odrobiną mleka. Czy picie kawy z mlekiem jest korzystne dla naszego zdrowia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji dotyczących kaw. Jeśli jednak miłośnik kawy nie ma nietolerancji laktozy, a mleko jest dobrze przyswajane przez jego organizm, picie kawy z mlekiem nie powinno stanowić dla niego problemu. Nie dość, że napój będzie smaczniejszy, to dodatkowo dostarczy witamin z grupy B. Kawa ziarnista wzbogacona dodatkiem mleka będzie też nieco słabsza, dzięki czemu kofeina zawarta w napoju słabiej zadziała na organizm.

Wybierając kawę ziarnistą z mlekiem, trzeba pamiętać jednak o dodatkowych kaloriach, które mogą niekorzystnie wpłynąć na dietę, jeśli nie zostaną wliczone do dziennego bilansu. Jaka kawa z mlekiem będzie zatem najlepsza, aby kontrolować ilość kalorii?

Kaloryczność kawy z mlekiem

Zarówno kawa rozpuszczalna, jak i ziarnista nie mają kalorii. To dodatek mleka sprawia, że napój ma określoną wartość kaloryczną. Dokładna odpowiedź na pytanie, ile kalorii ma kawa z mlekiem zależy przede wszystkim od tego, jakie mleko krowie zostanie dodane do kawy, ponieważ to od zawartości tłuszczu w mleku uzależniona jest jego kaloryczność. Ilość energii, jakiej dostarcza rodzaj mleka waha się w granicach od ok. 30 do 70 kcal w 100 gramach. Jeśli zatem dodamy do naszej kawy średnio 150 gram mleka pełnotłustego, napój będzie miał ok. 100 kalorii. Mowa tutaj oczywiście o kawie bez cukru, ponieważ jego dodatek znacznie zwiększy kaloryczność i utrudni utratę zbędnych kilogramów. Podobne działanie będzie miał także syrop smakowy czy bita śmietana.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kawy z mlekiem?

Do najpopularniejszych rodzajów kawy z mlekiem należą: cappuccino, latte oraz flat white. Jako że wszystkie z nich mają dodatek mleka, miłośnicy kawy mogą mieć niekiedy problem z ich odróżnieniem. Cappuccino podawane jest w małej filiżance i charakteryzuje się kremową konsystencją. Na 125 ml spienionego mleka przypada 25 ml espresso. Z kolei w latte znajduje się na ogół więcej spienionego mleka, bo ok. 200 ml i to ono jest dominujące w smaku. Najbardziej intensywną spośród białych kaw jest natomiast flat white ze spienionym pełnotłustym mlekiem o aksamitnej konsystencji. W tym przypadku bardziej wyrazisty jest jednak smak kawy. Ze względu na mniejszą zawartość mleka, zawartość kalorii we flat white jest mniejsza niż w pozostałych mlecznych kawach.

Czy kawę z mlekiem można umieścić w swojej diecie?

Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego trybu życia i stawiasz na utratę wagi, wcale nie musisz rezygnować z kawy z mlekiem. Najważniejszą kwestią jest jednak właściwy bilans kalorii w stosunku do aktywności fizycznej. Jeśli wartość kaloryczna kawy zostanie wliczona do Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, kawa czarna z mlekiem będzie mogła zagościć w Twojej codziennej diecie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *