Czy kawa i herbata wpływa na BMI?

BMI to tzw. wskaźnik masy ciała, zmienna zależna od wielu czynników i wiele mówiąca nam o naszej kondycji i zdrowiu. Wszyscy chcemy mieć prawidłowy BMI – czy kawa i herbata wpływają na naszą masę ciała?

Wskaźnik masy ciała (BMI) – czym jest i co od niego zależy?

BMI obliczamy na podstawie wysokości i wagi ciała. Oczywiście im wyższa osoba, tym wyższy prawidłowy wskaźnik BMI. Prawidłowa waga ciała względem wzrostu jest markerem wielu stanów zdrowotnych, mówi nam między innymi o ryzyku wystąpienia chorób serca, miażdżycy, cukrzycy i innych schorzeń ściśle związanych z nadmiarowymi kilogramami. Okazuje się, że BMI określa jako jedna zmienna wiele innych elementów, po których rozpoznajemy stan zdrowia. Np. wiemy, że nadwaga z konieczności prowadzi do słabszego krążenia, to z kolei ma wpływ na dokrwienie organów, a zatem również na stan ich zdrowia, itd. Przykładów jest wiele. A teraz postawmy pytanie: czy spożywanie kawy i herbaty może pomóc nam polepszyć nasze BMI?

Wpływ kawy na BMI

Kawa spożywana w umiarkowanych ilościach – jak się okazuje – wykazuje pewne działanie prozdrowotne również dla naszego BMI. W pierwszym rzędzie należy stwierdzić, że kawa działa dobrze na krążenie, lekko podwyższa ciśnienie, a już to wystarczy, aby codzienne picie dobrej kawy zmniejszyło ryzyko zapadnięcia na cukrzycę. Szybsze krążenie krwi to także lepsze spalanie, zatem spadek masy ciała. Kawa może zatem pomóc przywrócić nasz współczynnik masy ciała do właściwego poziomu. Pomoc jakiej możemy się w tym zadaniu spodziewać po kawie nie jest głównym czynnikiem unormowania BMI, ale może być znaczna. Wystarczą dwie niewielkie filiżanki dziennie (unikajmy jednak cukru w kawie), aby poprawić obieg krwi. Większe ilości są raczej niewskazane, ale trzymając się tej miary, możemy być pewni, że robimy coś dobrego dla swojego zdrowia. Do kawy możemy dodać także inne składniki, które dodatkowo wzmogą nasz metabolizm. Przemiana materii zachodzi sprawniej, gdy do kawy dodajemy kardamon lub cynamon, a zamiast cukru stosujemy miód. Zatem kawa jest pomocna przy odchudzaniu.

Wpływ herbaty na BMI

Herbata posiada nawet więcej korzystnych dla zdrowia efektów. W stosunku do herbaty nie formułuje się tak wielkich ograniczeń w spożywaniu jak w przypadku kawy – dobrze jest wypić nawet kilka filiżanek dziennie, a będzie miało to znakomity rezultat dla poprawy naszego krążenia. Znów czynnikiem dbającym o BMI jest poprawa działania układu krążenia. Toksyny są szybciej wypłukiwane z organizmu, a sprawniejszy obieg krwi pobudza cały organizm, także do trawienia, przemiany materii, czynności metabolicznych. Ponadto – szczególnie herbata zielona – pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych tłuszczów, które mogą osadzać się na ściankach żył, a także przynosić nam niepożądany efekt nadwagi. Picie herbaty niweluje w znacznym stopniu te niechciane zjawiska i pomaga je kontrolować.

Zdrowe życie z dobrym BMI

Ludzie posiadający dobry współczynnik BMI są zdrowsi, szczęśliwsi, skuteczniejszy w działaniu, żyją dłużej i silniej cieszą się życiem. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest czymś, o co regularnie powinniśmy dbać. Kawa i herbata mogą nam w tym wydatnie pomóc. Używajmy ich regularnie, ale nie w nadmiarze – wtedy przysporzymy sobie wielu dobrych chwil, świetnego nastroju, i łatwiej będzie nam zrzucić nadmiarowe kilogramy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *