Czkawka u niemowlęcia to naturalna sprawa i sposób, w jaki organizm dziecka reaguje na niektóre czynniki zewnętrzne. Natomiast zbyt częsta i zbyt długo trwająca czkawka niemowlaka może stanowić problem i sprawiać dziecku poważny dyskomfort. Jakie mogą być przyczyny częstej czkawki u niemowlaka i jak sobie z nią poradzić? Kiedy czkawka u niemowlaka nie jest niczym niepokojącym, a kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Podpowiadamy.
Czkawka u niemowlęcia – przyczyny
Czkawka u niemowlaka zdarza się dość często. To naturalna reakcja organizmu dziecka na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiana temperatury oraz powietrze wypełniające mały brzuszek. Czkawka to mimowolne skurcze przepony i krtani na sygnał płynący z układu nerwowego. Zarówno przepona, jak i układ nerwowy u niemowlaka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a zatem są bardzo delikatne i reagują na czynniki niezauważalne dla dorosłej osoby.
Czkawka u niemowlaka najczęściej spowodowana jest zassaniem powietrza podczas karmienia – może zdarzyć się to gdy dziecko je zbyt pospiesznie oraz gdy niewłaściwie uchwyci ustami smoczek lub sutek. Powietrze dostaje się wówczas do jamy brzusznej i wywołuje czkawkę. Czkawka niemowlaka zdarza się także często po kąpieli, kiedy dziecko wyjmowane jest z wanienki. Tu przyczyną jest nagła zmiana temperatury, na którą maluch reaguje właśnie czkawką.
Także śmiech może wywołać czkawkę u niemowlaka – przyczyną jest, podobnie jak przy karmieniu, zassanie powietrza.
Czkawka po jedzeniu czasem towarzyszy kolce – przyczyna jest podobna, czyli zassanie nadmiernej ilości powietrza. To naturalna reakcja małego organizmu na odczuwany dyskomfort, choć oczywiście często jest to powód żałosnego płaczu.
Czkawka u niemowlęcia trwa zazwyczaj krótko i przechodzi samoistnie. Nie jest powodem do niepokoju, warto jednak wiedzieć, jak można sobie z nią poradzić, by ulżyć dziecku, a jakich sposobów nie wolno stosować.
Czkawka u niemowlaka – domowe sposoby na poradzenie sobie z nią
Na czkawkę niemowlaka świetnie działają sprawdzone domowe sposoby. Jeśli dziecko ma czkawkę po jedzeniu, można położyć je na brzuszku i delikatnie pomasować plecki. Na czkawkę u niemowlaka dobrze sprawdza się też noszenie go w pozycji pionowej. Można także ponownie przystawić dziecko do piersi czy podać mu butelkę – odruch ssania powinien niwelować czkawkę.
Jeśli dziecko ma czkawkę po kąpieli, najlepiej jest otulić je ciepłym ręcznikiem lub kocykiem – czkawka powinna sama minąć po krótkim czasie, gdy małe ciałko się rozgrzeje. Można także delikatnie pomasować brzuszek lub plecki dziecka.
W przypadku uporczywej czkawki można też wyjść z maluszkiem na spacer – świeże powietrze i zmiana sposobu oddychania powinny pomóc.
Nie wolno natomiast stosować sposobów na czkawkę, które sprawdzają się u osób dorosłych. Nie należy dziecka straszyć ani wstrzymywać jego oddechu. To nie pomoże, a z całą pewnością może wręcz zaszkodzić.
Niektórzy pediatrzy zalecają, by przy naturalnie zdarzającej się czkawce u niemowlaka w ogóle nie reagować i poczekać aż przejdzie samoistnie. Niewielu rodziców nie ma jednak odruchu pomagania dziecku w sytuacji, gdy widzi, że odczuwa ono dyskomfort. Pocieszająca wiadomość jest taka, że w większości przypadków czkawka niemowlaka przejdzie sama, niezależnie czy stosujemy jakieś sposoby na nią, czy nie.
Czkawka u niemowlęcia – kiedy zgłosić się do lekarza?
O ile krótkotrwała czkawka niemowlaka zdarzająca się po jedzeniu czy kąpieli nie jest zjawiskiem niepokojącym, o tyle uporczywa czkawka trwająca kilka godzin, której nie można uśmierzyć domowymi sposobami, jest powodem do niepokoju. Jeśli taka sytuacja ma miejsce lub gdy czkawka u niemowlaka powtarza się zbyt często, należy zgłosić się do lekarza pediatry. Powodem może być refluks żołądkowo-przełykowy, a w niektórych przypadkach także wady przepony czy wady układu nerwowego. Lekarz po zbadaniu dziecka zaleci odpowiednie postępowanie lub leczenie.
W żadnym razie nie można bagatelizować długotrwałej (trwającej kilka godzin) czkawki u niemowlęcia, ponieważ zawsze jest to sygnał ostrzegawczy, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego.
Natomiast zwykła, trwająca krótko czkawka to po prostu jeden z uroków dzieciństwa. Im dziecko starsze, tym czkawka zdarzać będzie się rzadziej, ponieważ dojrzewa układ nerwowy, a mięśnie przepony podejmują swoją właściwą pracę.
Więcej podobnych poradników przeczytasz na Enfamil.pl.