Cukierek czy psikus? Przepisy na Halloween

Mimo corocznych głosów krytyki Halloween ma się u nas dobrze. To niezwykle popularne, skomercjalizowane święto (podobnie jak chociażby Walentynki) zakorzeniło się na dobre w naszej kulturze i nic nie wskazuje, aby ta tendencja miała się w najbliższych latach zmienić.

Początków Halloween trzeba szukać jednak dużo wcześniej, cofając się około 2 tysiące lat w tył. Właśnie w tamtym czasie wśród celtyckich chłopów narodziła się tradycja opowiadania historii późną nocą zwana jako Samhain. W związku z tym, że Samhain kończyło się Świętem Zmarłych (Fleadh nan Mairbh), wiele z opowieści krążyło wokół świata realnego i duchowego. Ponadto celtyccy druidzi upodobali sobie zwyczaj zakładania ciemnych strojów oraz masek z rzepy i brukwi, które miały za zadanie odstraszać złe demony.

Na bazie wyżej wymienionych tradycji celtyckich powstało współczesne Halloween, które w XX wieku zostało zaadaptowane szczególnie przez kraje anglosaskie (ze Stanami Zjednoczonymi na czele). Na Zachodzie jest to obecnie drugie co do popularności święto, zaraz po Bożym Narodzeniu. A u nas? W Polsce również można zobaczyć rosnący wpływ Halloween na kulturę. Najróżniejsze stroje cosplay’owe, dynie z szelmowskim uśmiechem – produkty te wołają do nas ze sklepowych wystaw od wczesnego października.

Jeśli mówimy o Halloween, to nie możemy zapomnieć o słynnym pytaniu – cukierek czy psikus? My zdecydowanie wybieramy to pierwsze! Z tego powodu wybraliśmy dla Was cztery przesłodkie przepisy, które z powodzeniem możecie przygotować na najbliższe Halloween. Oto nasze halloweenowe propozycje:

Jeśli w tym roku przyjdą do Was przebrane dzieci i zadadzą wyżej wspomniane pytanie, już wiecie co odpowiedzieć! Smacznego!


oblicz-bmi Autor

Komentarze

    wieszak dla dzieci

    (28 października 2019 - 17:15)

    ciekawy przepis ;d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *