Co to jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Co to jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Jak obliczyć swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?
  2. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, których potrzebuje każdy człowiek, aby móc utrzymać prawidłową masę swojego ciała oraz odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowe dla tych osób, którym zależy na zrzuceniu kilku kilogramów, budowaniu masy mięśniowej lub po prostu na utrzymaniu tej wagi, którą mają obecnie. Istnieją różne sposoby obliczania zapotrzebowania kalorycznego – w niniejszym artykule przedstawiamy najłatwiejszy z nich. Zanim jednak przejdziemy do tematu, przypomnijmy dokładniej, czym jest zapotrzebowanie kaloryczne.

zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator

Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak wspominaliśmy, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, jaką potrzebuje nasz organizm każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania. Wartość ta uwzględnia wszystkie funkcje cała, zarówno oddychanie, jak i metabolizm, utrzymanie temperatury czy aktywność fizyczną, jaką wykonujemy w trakcie dnia.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest oczywiście indywidualne dla każdej osoby i może się różnić. Dlatego nie warto sugerować się wynikami znajomego, który być może ma podobną wagę i wzrost do nas. Jeśli chcesz schudnąć, utrzymać swoją aktualną wagę czy zbudować masę mięśniową, samodzielnie oblicz w pierwszej kolejności swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

oblicz zapotrzebowanie kaloryczne

Aby obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, musisz wypisać swój wiek, płeć, aktualną masę ciała, wzrost oraz poziom fizycznej aktywności. Dane te podstawia się do odpowiedniego wzoru matematycznego, który jest powszechnie dostępny w Internecie. Ta metoda obliczania dziennego zapotrzebowania kalorycznego wydaje się skomplikowana, gdyż wymaga od nas wykonania czynności matematycznych. Jak w łatwiejszy sposób obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Podpowiadamy w dalszej części wpisu.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak najprościej obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Jeśli zależy Ci na czasie, koniecznie wykorzystaj takie narzędzie, jak kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, który można znaleźć aktualnie w Internecie. Taki kalkulator kalorii jest bardzo prosty w użyciu – wystarczy wybrać płeć, wpisać masę ciała, wzrost oraz swój wiek i wybrać aktywność fizyczną. W tym ostatnim przypadku do wyboru masz z reguły aktywność bardzo niską, niską, umiarkowaną, wysoką oraz poziom związany z zawodowym uprawianiem sportu. Po wypełnieniu formularza otrzymasz informacje na temat swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Punktem wyjścia jest w tym przypadku podstawowa przemiana materii.

kalkulator kalorii

Zależy Ci na tym, aby zrzucić parę centymetrów ze wszystkich partii ciała? Jak zdrowo schudnąć? Przede wszystkim musisz znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, co oznacza, że naprawdę warto obliczyć zapotrzebowanie kalorii. Następnie od tego wyniku należy odjąć około 200 kcal. Specjaliści różnie rekomendują, ale najczęściej polecają właśnie 100, 200 czy nawet 300 kcal. Warto zacząć od mniejszych wartości, aby mieć pewność, że będziemy tracić centymetry i kilogramy w zdrowy sposób i unikniemy tym sposobem efektu jojo.

Czasami kalkulator zapotrzebowania kalorycznego może mieć jeszcze jedną opcję dotyczącą tego, jaki mamy cel. Z reguły do wyboru jest chęć schudnięcia, zdrowego odżywiania lub zbudowania masy mięśniowej. Takie informacje są ważne, gdyż kalkulator automatycznie doda ten aspekt do ostatecznego wyniku i nie będziesz musiał dodawać lub odejmować sobie na oko kalorie ze swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Licznik zapotrzebowania kalorycznego jest więc bardzo przydatny.

jak obliczyć kalorie

Chcesz schudnąć, utrzymać swoją wagę lub zbudować masę mięśniową? Nie zwlekaj i już teraz oblicz zapotrzebowanie kaloryczne, wykorzystując do tego kalkulator kalorii. Upewnij się jednak, że jest to dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki temu uwzględnione zostanie prawidłowe zapotrzebowanie kalorii.

kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *