Co powinno znaleźć się w klubie fitness?

Profesjonalne wyposażenie siłowni i klubów fitness to niezwykle szeroki asortyment obejmujący różnego rodzaju akcesoria i sprzęt do ćwiczeń. Co konkretnie powinno się znaleźć w klubie fitness? Jakie akcesoria do ćwiczeń są niezbędnym minimum i na jakie urządzenia warto postawić?

Klub fitness oferujący ćwiczenia grupowe

Zanim zaczniemy wymieniać konkretne akcesoria do ćwiczeń, warto poruszyć kwestię samego klubu fitness oraz jego głównego profilu. Rozróżnia się bowiem kluby, które oferują przede wszystkim ćwiczenia grupowe. W takim miejscu najważniejsza jest przestrzeń i odpowiednie przygotowanie sali do ćwiczeń. Kluczową zaś rolę przy realizacji treningu odgrywają akcesoria do fitnessu i ewentualnie sprzęt treningu funkcjonalnego. Są również kluby pełniące funkcję kompleksowej siłowni, gdzie sprawa z wyposażeniem wygląda nieco inaczej.

Zacznijmy jednak od klubu fitness organizującego zajęcia dla grup. Jakie akcesoria są używane przy tego typu treningach? Będą nimi:

 • maty do fitnessu
 • stepy
 • hantle winylowe i kettlebellsy
 • taśmy i gumy do ćwiczeń
 • balancestepy
 • piłki lekarskie
 • rollery

Przy treningu fitness sprawdzają się również akcesoria do ćwiczeń funkcjonalnych, takie jak skakanki, kamizelki obciążeniowe, czy fit bagi. Teraz pozostaje kwestia tego, jakie profesjonalne wyposażenie siłowni powinno znaleźć się w klubie nastawionym bardziej na tradycyjny trening indywidualny?

Klub fitness połączony z profesjonalną siłownią

Bardzo często kluby fitness oferują usługi kompleksowe. Umożliwia to odbycie zarówno treningu grupowego, jak i indywidualnego. Tego typu miejsca posiadają z reguły wydzielone specjalne strefy, przeznaczone do określonego rodzaju treningu. Jeśli jest to klub fitness nastawiony na szeroki zakres ćwiczeń, to oferuje swoim klientom także strefę wolnych ciężarów oraz szereg urządzeń dedykowanych do ćwiczeń aerobowych i funkcjonalnych. Na jakie profesjonalne wyposażenie siłowni możemy liczyć w takiej sytuacji?

Będą to:

 • Maszyny aerobowe – przede wszystkim takie jak bieżnie, rowerki stacjonarne czy maszyny eliptyczne (orbitreki).
 • Maszyny ze stosem – czyli urządzenia wyposażone w specjalny system obciążeniowy, które pozwalają na ćwiczenie konkretnych partii mięśni (np. maszyna do ćwiczeń mięśni przywodzicieli ud, maszyna do ćwiczeń mięśni nóg czy maszyna do ćwiczeń mięśni ramion itd.).
 • Strefa wolnych ciężarów – stanowiska do podnoszenia ciężarów (na stojąco, siedząco i leżąco), wyposażone w ławki pod sztangę, pomosty ciężarowe oraz pozostałe potrzebne elementy, takie jak sztangi, hantle, gryfy i obciążenia.
 • Trening funkcjonalny – brama/klatka do treningu funkcjonalnego, taśmy TRX, kółka do ćwiczeń, młoty, piłki gimnastyczne, skrzynie itp.

Co jeszcze wchodzi w skład wyposażenia klubu fitness?

Pozostałe profesjonalne wyposażenie siłowni

Do wyposażenia klubu fitness należy zaliczyć także różnego rodzaju stojaki i półki na akcesoria do ćwiczeń. Porządek na siłowni jest bowiem jedną z najważniejszych rzeczy, która pozwala na wygodne i bezpieczne realizowanie swoich treningów. Ponadto zarówno w klubie fitness zorientowanym na zajęcia grupowe, jak i tym dla klientów indywidualnych, niezbędne są lustra, które ułatwiają poprawne wykonywanie ćwiczeń.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *