Co na ból mięśni i stawów?

Ból mięśni i stawów najczęściej jest wynikiem urazu lub przeciążenia. Powodem może być nie tylko wypadek lub nadmierna aktywność fizyczna, ale też siedzący tryb życia i pracy. Jeśli dolegliwości nie są wynikiem poważnego urazu lub choroby, można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami, które skupiają się przede wszystkim na doraźnym łagodzeniu bólu.

Dlaczego bolą mięśnie i stawy?

Aparat ruchu jest tym, który umożliwia nam normalne funkcjonowanie i z tego powodu jest bardzo eksploatowany. Mięśnie i stawy są szczególnie narażone na kontuzje i przeciążenia, a pierwszym objawem uszkodzeń czy rozwijającego się stanu zapalnego jest właśnie ból. Zwykle jest to ból miejscowy i łatwo określić jego lokalizację. Zdarza się jednak, że dolegliwości mają charakter przewlekły i nawracający. Wówczas ich przyczyną mogą być, m.in.:

  • choroby mięśni, 
  • schorzenia ogólnoustrojowe,
  • choroby układu nerwowego
  • Infekcje, np. przeziębienie i grypa. 

Bóle mięśni i stawów pojawiają się także w przebiegu różyczki, ospy wietrznej, chorób reumatycznych, ale też boreliozy czy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia. Są też jednym z objawów w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Jeśli zastanawiasz się, co na ból mięśni i stawów sprawdzi się najlepiej, pamiętaj, że wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych do doraźnego łagodzenia bólu, dostępnych jest w aptece bez recepty.

Co wziąć na ból mięśni?

Ból mięśni o podłożu pourazowym lub przeciążeniowym łatwo jest zlokalizować. Zdarza się jednak, że mają charakter uogólniony, np. przy infekcjach czy w przebiegu boreliozy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Jeśli jesteśmy w stanie zlokalizować bolący mięsień lub grupę mięśniową, ponieważ widoczny jest np. krwiak, zsinienie, opuchlizna lub podwyższona jest miejscowo temperatura ciała, najlepiej sprawdzą się maści z substancją czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. zawierające ketoprofen. Substancja czynna przenika wówczas przez warstwy skóry i zmniejsza dolegliwości. Bezpośrednio po urazie warto też zastosować okłady chłodzącą z gotowych opatrunków żelowych wielorazowego użytku (należy wcześniej schłodzić je w lodówce), plastrów przeciwbólowych dostępnych bez recepty lub po prostu kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Pamiętajmy, że lodu nie należy przykładać bezpośrednio na skórę. Ból określany w terminologii medycznej jako uogólniony jest ciężki do zlokalizowania i najlepszą farmakoterapią są przyjmowane doustnie kapsułki, tabletki lub granulat przeznaczony do rozpuszczania w wodzie. 

Jak złagodzić ból stawów?

W łagodzeniu bólu stawów ponownie bardzo skuteczne są leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które dostępne są w aptece bez recepty. Postępowanie jest podobne jak w przypadku dolegliwości mięśniowych. 

Przy urazie lub przeciążeniu aparatu ruchu w każdym przypadku konieczne jest odciążenie stawu, odpoczynek i czas niezbędny na właściwą regenerację. Jeśli mimo przyjmowania leków dolegliwości nasilą się, wówczas zalecana jest konsultacja ze specjalistą i poszerzona diagnostyka.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *