Chrom nie tylko na odchudzanie. Dlaczego warto suplementować ten pierwiastek?

Chrom znany jest z właściwości wspomagających odchudzanie, jednak odpowiedzialny jest również za wiele innych ważnych procesów metabolicznych w organizmie. Suplementacja pierwiastka polecana jest m.in. osobom zmagającym się z przewlekłym stresem, schorzeniami nerek lub chorobami układu pokarmowego.

Właściwości chromu

Chrom to jeden z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka mikroelement zaliczany do grupy tzw. pierwiastków śladowych ze względu na jego niewielką ilość znajdującą się w ustroju. Związek organiczny powszechnie znany jest z właściwości odchudzających, ponieważ usprawnia rozkład węglowodanów prostych, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Chrom jednak nie tylko wpływa na apetyt oraz uczucie sytości. Pierwiastek organiczny bierze udział w wielu innych procesach zachodzących w ludzkim organizmie, m.in. reguluje stężenie glukozy we krwi przyczyniając się do redukcji poziomu cholesterolu LDL i utrzymania stałego stężenia cholesterolu HDL, tzw. dobrego. Ponadto chrom w znacznym stopniu odpowiada za metabolizm glukozy, wspomagając funkcje insuliny. Pierwiastek organiczny zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych, czyli zjawiska odkładania się blaszek cholesterolowych na ścianach naczyń krwionośnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet zawału mięśnia sercowego czy udaru niedokrwiennego mózgu. Chrom korzystnie wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego, zapobiegając uczuciom apatii i zmęczenia, a ponadto spowalnia procesy związane z obniżeniem gęstości i wytrzymałości kości oraz przyczynia się do wzrostu wydolności oddechowej. Mało kto zastanawia się, jak ważną rolę w organizmie człowieka odgrywają witaminy i minerały, dopóki ich niedobór nie zacznie manifestować się zespołem dokuczliwych objawów wpływający na komfort codziennego życia.

Objawy niedoboru chromu

Suplementacja chromem organicznym polecana jest szczególnie osobom zmagającym się z przewlekłym stresem oraz obciążonych depresją czy różnymi zaburzeniami na tle nerwowym, którzy dodatkowo „zajadają” swoje problemy. Na niedobór pierwiastka narażeni są również miłośnicy napojów alkoholowych, łakomczuchy słodkości, a także osoby odchudzające się, które stosują rygorystyczne diety i intensywne treningi sportowe. Chrom polecany jest również w okresie okołomenopauzalnym oraz u kobiet zmagających się nieregularnymi menstruacjami. Niedobór chromu początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jego niskie stężenie u osób z grup ryzyka najczęściej powoduje bóle głowy, wzmożoną drażliwość, wahania nastroju, niepokój i zmęczenie. Nierzadko obserwuje się też wilczy apetyt na słodycze. Zbyt niski poziom pierwiastka może prowadzić również do poważnych kłopotów ze zdrowiem, np. upośledzenia procesów przemiany glukozy i zmniejszenia wrażliwości na insulinę, co w efekcie sprzyja hiperglikemii. Taki stan nie tylko wymaga pomocy lekarskiej i specjalnej terapii, ale również powoduje pojawienie się dodatkowych objawów jak częstomocz, przesuszenie skóry, nieprzyjemny zapach z ust czy spadek masy ciała, zaburzenia widzenia i senność za dnia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *