Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Ból w obrębie kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która potrafi w znacznym stopniu utrudnić funkcjonowanie. Może dotyczyć osoby w każdym wieku i pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Częstą przyczyną bólu kręgosłupa jest siedzący tryb życia, który sprzyja rozwijaniu się nieprawidłowości w obrębie poszczególnych odcinków kręgosłupa. W większości przypadków ból pleców dotyczy dwóch jego odcinków, a dokładniej odcinka szyjnego lub odcinka lędźwiowego (tzw. ból krzyża).

Zdarza się, że ból ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni od momentu wystąpienia. Gdy jednak z biegiem czasu nasz stan nie poprawia się, a wręcz przeciwnie – coraz bardziej pogarsza, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia. Jakie są inne przyczyny bólu kręgosłupa i jak sobie z nim radzić?

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Każdy przypadek jest inny, a co za tym idzie, bóle kręgosłupa mają różnorakie podłoże. Do ich wystąpienia przyczynia się m.in.:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadwaga i otyłość,
  • przeciążenia i urazy,
  • nieodpowiednia pozycja w czasie snu.

Wbrew pozorom nie tylko sportowcy narażeni są na kontuzje. Nawet przy wykonywaniu podstawowych czynności można nabawić się bólu, który wywołuje choćby przyjmowanie niewłaściwej postawy.

Zdarza się, że za ból kręgosłupa odpowiedzialne są choroby o różnej etiologii. Towarzyszy on urazom i stanom przeciążeniowym takim jak wypadnięcie dysku, złamanie kręgu, zwichnięcie lub skręcenie kręgosłupa, zmianom zwyrodnieniowym czy chorobom reumatycznym, w tym reumatoidalnemu zapaleniu stawów, chorobom nowotworowym, chorobom metabolicznym, np. osteoporozie lub cukrzycy. U niektórych wady i anomalie wywołujące ból kręgosłupa są wrodzone.

Dodatkowo wystąpieniu bólu w obrębie kręgosłupa sprzyja powtarzalny charakter pracy, zgięcie kręgosłupa szyjnego przez długi czas, a także napięcie psychiczne związane z pracą. Ponadto dolegliwości bólowe mogą pojawić się na skutek wcześniejszego urazu szyi lub ramion.

Objawy bólu kręgosłupa

Jeśli ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub szyjnego wystąpił niedawno i jest on stopniowo coraz mniej odczuwalny, nie powinniśmy się z tego powodu niepokoić. Zwróćmy na niego szczególną uwagę jeśli zauważymy:

  • narastanie bólu albo nie ustępuje w trakcie odpoczynku.

Ponadto, ból szyi ma tendencję do nawracania. Zdarza się, że promieniuje do ramion i kończyn górnych, a często towarzyszy mu sztywność karku, a także bóle i zawroty głowy.

Sposoby leczenia bólu kręgosłupa

Przy bólu kręgosłupa powinno się zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Z drugiej strony należy unikać ciągłego leżenia w łóżku, gdyż może to wydłużyć czas trwania dolegliwości. Jeśli ból kręgosłupa w dolnych partiach pleców (w kręgosłupie lędźwiowym) utrudnia normalne funkcjonowanie i spędza nam sen z powiek, nie wolno nam tej sytuacji lekceważyć – trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Lekarz, na podstawie wywiadu i wyników badań, może przepisać lek łagodzący ból kręgosłupa o działaniu przeciwbólowym lub z grupy NLPZ. W niektórych przypadkach koniecznością staje się wdrożenie kuracji lekiem rozluźniającym mięśnie. Ulgę może przynieść także maść do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego do kupienia w aptece lub preparat przeciwbólowy w aerozolu taki jak Diky, który nabyć można w sklepie internetowym https://www.dikyspray.pl.

Bólom kręgosłupa może pomóc także fizjoterapeuta. Z bólem kręgosłupa można walczyć przy pomocy różnych metod fizjoterapeutycznych. Ich dobór zależy od przypadku i stopnia nasilenia objawów. Terapię najczęściej można rozpocząć dopiero po określeniu przyczyny dolegliwości bólowych. W ramach podtrzymania efektów fizjoterapii pacjent powinien także wykonywać zlecony przez fizjoterapeutę zestaw ćwiczeń na kręgosłup w domu.

Jak troszczyć się o kręgosłup na co dzień?

O zdrowie naszych pleców powinniśmy się troszczyć każdego dnia. Aby uniknąć bólu, w miarę możliwości musimy unikać długotrwałego utrzymywania tej samej pozycji ciała. Nawet jeśli nasza praca wymaga pozycji siedzącej, co jakiś czas powinniśmy wstać od biurka i przejść choćby kilka kroków po biurze.

Dla zdrowia kręgosłupa zalecane są regularne spacery, pływanie czy jazda na rowerze. Stosując się do tych prostych rad możemy uniknąć przykrych dolegliwości bólowych ze strony odcinka szyjnego i lędźwiowego.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *