Ból głowy z przodu – rodzaje, objawy, możliwe przyczyny

Częstych bóli głowy nie można bagatelizować. To może być objaw poważniejszej choroby. Leczenie objawowe środkami przeciwbólowymi trzeba uzupełnić o pilne konsultacje z neurologiem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co możne oznaczać ból głowy z przodu!

Silny ból czoła i okolic przedniej części głowy często towarzyszy rozmaitym dolegliwościom zdrowotnym. Czasami to rezultat braku odpowiedniej ilości snu czy silnego stresu. Czasami do zmęczenia i uczucia uciskania czaszki dochodzą inne symptomy, m.in. zaburzenia mowy, łzawienie oczu, gorączka i wiele innych. W takich przypadkach konieczna jest specjalistyczna diagnoza. Poprzez silny ból głowy z przodu może się objawiać nowotworowy guz, zlokalizowany w płacie skroniowym lub czołowym mózgu. Warto skonsultować się z lekarzem i podczas badania sprawdzić, co jest przyczyną problemów. Naturalnie nie każdy ból w okolicy czoła i skroni musi oznaczać poważne schorzenie.

Migrena to pulsujący ból głowy z przodu, któremu często towarzyszą nudności i wymioty

Medycyna opisuje migrenę jako przewlekłą chorobę o podłożu neurologicznym. Katalog jej objawów jest niezwykle rozbudowany. Najczęstszym symptomem kolejnego napadu jest ból głowy o charakterze pulsującym. Zwykle odczuwalny jest nieco z boku, w okolicach prawej lub lewej skroni. Zdarza się, że pacjentom dokuczają obie strony czoła jednocześnie. Podczas ataku migreny mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem, mdłości prowadzące do torsji, a także nadwrażliwość na światło i dźwięk. Epizody przebiegają etapami – lekarze określają je jako:

 1. Zwiastun migreny.
 2. Aura.
 3. Atak nasilającego się bólu.
 4. Ustępowanie dolegliwości bólowych.
 5. Okres ponapadowy.

Migrena może doskwierać nawet przez kilka dni, a popularne leki nie zawsze okazują się wystarczająco skuteczne. Dlatego najlepszy środek należy wybrać w porozumieniu z lekarzem. Preparat najlepszy dla Ciebie jest dostępny tylko na receptę? Nie musisz iść do przychodni i czekać w kolejkach, by otrzymać kolejne zlecenie medyczne! W naszym serwisie możesz zgłosić zapotrzebowanie na lek – koniecznie dołącz wszelkie informacje i dotychczasową dokumentację. Po przeanalizowaniu twojego przypadku e-recepta online wystawiona przez uprawnionego lekarza pozwoli ci uzupełnić zapasy leku na migrenę w dowolnej aptece.

Przyczyny bólu głowy z przodu, w okolicy czoła jako objaw innych dolegliwości

Każda choroba, która wywołuje gorączkę, może też wywołać dotkliwe bóle przodu głowy. Na liście są m.in. grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Również nieprawidłowe odżywianie oraz choroby układu trawiennego są w stanie wywołać przejmujący ból czoła. Kolejna możliwa przyczyna dolegliwości ze strony głowy to problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej. Chory ząb, zapalenie dziąseł czy kłopoty ze stawem skroniowo-żuchwowym stanową tylko niewielką część możliwości, których na pewnym etapie diagnostyki nie można wykluczać. Następną opcją są problemy z ciśnieniem, np. nadciśnienie tętnicze.

Tępy i uciskający ból głowy z przodu może być także uciążliwym objawem poważniejszych schorzeń. Krwotok podpajęczynówkowy lub podczaszkowy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Jeśli razem z bólem okolic czoła pojawiają się utrata bądź zaburzenia świadomości, mdłości, torsje, problemy z mówieniem, ostrością widzenia i zachowaniem równowagi podczas poruszania się, należy jak najszybciej udać się do szpitala na badanie tomograficzne. Podobnie wyglądają jedne z objawów guza mózgu.

Więcej o bólach głowy i leczeniu ich znajdziesz na e-lekarz24h.pl!

Bóle głowy w okolicy czołowej z powodu chorób zatok

Wirusowe zapalenie zatok obocznych nosa może wywoływać szereg symptomów. Bóle w przedniej części głowy to tylko jedna z możliwych oznak. Problemy z zatokami objawiają się m.in. poprzez osłabienie węchu, zatkanie nosa wydzieliną, nudności, łzawienie, bóle okolic policzków i oczodołów. Natomiast ból głowy z przodu narasta przy pochylaniu, czasami także przy długim pozostawaniu w pozycji leżącej. Często poranne dolegliwości zatokowe są wyjątkowo dokuczliwe.

W takich przypadkach objawowe leczenie bólu głowy z przodu bazuje na substancjach obkurczających błonę śluzową. Do tej kategorii mogą należeć m.in. antybiotyki, środki o działaniu przeciwalergicznym czy glikokortykosteroidy, które zwalczają również stan zapalny w obrębie zatok. W niektórych przypadkach konieczne jest bardziej inwazyjne leczenie laryngologiczne – pacjentom z zapaleniem zatok wykonuje się punkcję.

Choroby oczu mogą przyczyniać się do bólu głowy z przodu i zaburzeń widzenia

Kolejną kategorię stanowią rozmaite wady wzroku. To m.in. jaskra i dalekowzroczność – brak leczenia i korekty zwiększa ryzyko symptomów bólowych. Choroby oczu i przemęczenie narządów widzenia (np. przez czytanie przy słabym świetle czy długa praca/zabawa przed ekranem) często dokuczają w sposób wieloobjawowy. Bólom głowy z przodu wywoływanym przez wadę wzroku mogą towarzyszyć:

 • łzawienie oczu;
 • nudności;
 • światłowstręt;
 • zaburzenia widzenia.

Napięciowy ból głowy z przodu to możliwy skutek przewlekłego zmęczenia i stresu

Najlepszy remedium w większości przypadków będzie spokojny odpoczynek w jakimś zacisznym miejscu. Warto także wypróbować różnorodne metody relaksacyjne – masaże, medytację etc. Pojawienie się takich dolegliwości najczęściej jest sygnałem, by w szalonym trybie życia nieco zwolnić i dać organizmowi wypocząć. Pacjent z takim bólem głowy z przodu ma wrażenie, jakby na czoło miał założoną opaskę, która powoli się zaciska. Zwykle najmocniej cierpią okolice skroni. Przy tym rodzaju bólu ogniska mogą pojawić się także po bokach oraz z tyłu głowy.

O czym świadczy ból napięciowy z przodu głowy? Najczęściej to efekt nadmiernego przeciążenia mięśni barków, karku oraz szyi. Liczba możliwych przyczyn takiego stanu jest niezwykle duża. Począwszy od intensywnego i/lub długotrwałego wysiłku fizycznego, przez usztywnienie spowodowane zdenerwowaniem, sytuacjami stresowymi lub silnymi (ale pozytywnymi) reakcjami emocjonalnymi, a kończąc na braku snu oraz niezaspokojonym głodzie.

Klasterowy ból głowy z przodu często określa się mianem bólu głowy Hortona

To typ krótkotrwałych ataków bólowych, które pojawiają się nagle. Trwają zazwyczaj przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, maksymalnie ustępują po paru godzinach. Klasterowe bóle głowy z przodu najczęściej dotykają okolic oczodołu po jednej stronie twarzy. Pacjenci często skarżą się na uczucie rozpierania i rwania policzków oraz skroni, a także wiele innych objawów towarzyszących. Lista obejmuje m.in.:

 • drganie i/lub opadanie powieki;
 • łzawienie;
 • zaczerwienienie spojówki;
 • zwężenie źrenicy;
 • katar;
 • opuchliznę, narastający obrzęk;
 • silne pocenie się.

Sposób leczenie bólu głowy z przodu zależy od jego źródła i objawów. Niektóre mogą powodować u pacjentów odczuwalny dyskomfort. Dlatego tak duże znaczenie ma kompleksowa diagnoza. Silnych leków nigdy nie należy zażywać na własną rękę, tylko po wyraźnym wskazaniu od lekarza. Podstawowe badania neurologiczne powinny wystarczyć do precyzyjnego ustalenia przyczyny powracających bólów przodu głowy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *