BMI u sportowców

Czasem wystarczy spojrzeć na zawodowych biegaczy długodystansowych, żeby stwierdzić gołym okiem, że są to bardzo szczupli, wręcz chudzi ludzie. Otóż waga sportowców jest niezwykle ważna, gdyż szczupła i zwinna sylwetka jest istotnym czynnikiem w odnoszeniu życiowych sukcesów sportowych. Prawidłową masę ciała oblicza się przy pomocy współczynniki BMI.

Obecnie najpopularniejszy wskaźnik masy ciała to BMI, który w angielskim języku brzmi Body Mass Index.. Wzór ten odkryli amerykańscy naukowcy z University of Southern California. Wskaźnik masy ciała BMI jest współczynnikiem powstałym przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja wyników tego wskaźnika została opracowana tylko dla osób dorosłych i nie może być stosowana u małych dzieci. Wyznaczanie tego wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia zachorowania na choroby związane z nadwagą i otyłością, wśród których można wymienić cukrzycę, choroby niedokrwienna serca czy miażdżycę. Otóż w organizmie osób otyłych znajduje się nadmiar
tkanki tłuszczowej Nieprawidłowa wartość wskaźnika BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób. Dobry stan zdrowia jest najważniejszą sprawą w życiu każdego człowieka, dlatego warto często wchodzić na wagę i oceniać czy jest ona prawidłowa.
Wskaźnik BMI jest bardzo prosty w interpretacji jednak trzeba podchodzić do niego z rozwagą i nie można patrzeć tylko na same wartości liczbowe. Otóż kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, niemniej posiadają jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Drugim przykładem mogą być biegacze długodystansowi. Otóż ich BMI mogłoby wskazywać na skrajną niedowagę, a tymczasem są oni w pełni zdrowia oraz siły fizycznej.

Jakie powinno być prawidłowe BMI biegacza?

Jak powszechnie wiadomo osoby regularnie uprawiające różne dyscypliny sportowe cieszą się bardzo szczupłą sylwetką. Często się zdarza, że wiele osób uważa, że sportowcy mają nawet niedowagę. Zatem jakie powinno być prawidłowe BMI dla sportowców? Otóż ogólnie można powiedzieć, że BMI dla sportowców jest inne niż u osób, które to nie uprawiają sportu zawodowo. Dietetycy uważają, że średnio ciała najlepszych biegaczy i biegaczek zawierają tylko od 7, 3% do 12, 4% tłuszczu. Sprawia to, że są oni niebywale chudzi co widać gołym okiem, niemniej waga taka pozwala im na osiąganie sporych sukcesów sportowych. W osiąganiu dobrych wyników sportowych pomaga też biegaczom niski wzrost. Otóż tylko 53 kilogramy i zaledwie 160 centymetrów wzrostu ma były rekordzista świata w maratonie – Etiopczyk Haile Gebrselassie.

Niska waga biegacza ciała sprawia, że u długodystansowców zdecydowanie sprawniej zachodzi termoregulacja. Otóż mali oraz bardzo szczupli ludzie odprowadzają produkowane ciepło znacznie szybciej niż Ci, którzy są potężniej zbudowani. Dla biegaczy masa ciała ma również duże znaczenie z innego powodu. Otóż każdy najmniejszy gram ciała muszą oni oderwać od podłoża siłą swoich mięśni, wybijając się ku górze. BMI sportowca musi być zatem zawsze takie, aby mógł on swobodnie uprawiać sport. U kolarzy średnio BMI wynosi 11%, a organizmie triathloniści do 10%. Podobnie do biegaczy wypadają tylko narciarze biegowi, których wskaźnik ten wynosi od 5% do 11%. Takie rezultaty wielu sportowców uzyskuje poprzez mordercze treningi oraz odpowiednio dobrane diety. Niemniej należy pamiętać o tym, że zbytnia przesada może prowadzić do utraty dobrego stanu zdrowia. Otóż niedożywiona osoba cierpi na zmniejszenie gęstości kości i może być podatna na złamania przeciążeniowe, anemię oraz inne kontuzje. Ponadto jest coraz większa ilość przypadków anoreksji, która to ma podłoże psychologiczne. Te negatywne czynniki sprawiają, że w ostatnich latach dyskusje o wpływie tkanki tłuszczowej na wyniki uzyskiwane w sporcie znacznie ucichły.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *