Biopsja skóry – Na czym polega?

Zacznijmy od tego, czym jej biopsja. To zabieg, który polega na pobraniu wycinka skóry, aby poddać go badaniu. W jakim celu pobiera się biopsję:

– Żeby wykryć choroby skóry – takie jak łuszczyca, liszaj płaski oraz choroby tkanki łącznej, w tym toczeń rumieniowaty.

– Zdiagnozować nowotwory skóry – zarówno te łagodne, jak i poważniejsze, w tym czerniaka skóry. W przypadku czerniaka zmianę wycina się całkowicie i niewskazana jest biopsja częściowa czy cienkoigłowa.

– Przy podejrzeniu chłoniaka skóry.

– W przypadku podejrzenia zmian grzybiczych lub infekcji bakteryjnych skóry, które nie poddają się klasycznemu leczeniu.

Jak dokładnie przebiega biopsja

Biopsja to nieinwazyjny zabieg, po którym od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Najpierw lekarz znieczula skórę, ostrzykując ją roztworem lidokainy lub ją zamraża, aby zabieg był bezbolesny. Wycinek jest pobierany specjalnym narzędziem, tak zwaną sztancą, skalpelem lub inną metodą.
O sposobie wykonania biopsji decyduje lekarz. Pobranie wycinka trwa zazwyczaj kilkanaście sekund. W przypadku podejrzanych zmian, które mogą sugerować czerniaka, większy i głębszy fragment skóry jest pobierany skalpelem, a po zabiegu są zakładane niewielkie szwy.

Zazwyczaj do biopsji pobiera się całą zmianę, bo wtedy najłatwiej ją ocenić (w przypadku podejrzenia nowotworów złośliwych także z marginesem), natomiast przy bardzo rozległych zmianach skórnych, takich jakie towarzyszą na przykład łuszczycy, lekarz może zdecydować o pobraniu tylko części zmiany. Wycinek skóry jest wysyłany do badania histopatologicznego. Zazwyczaj na jego wynik czeka się od dziesięciu dni do około dwóch tygodni. Może on jednak pojawić się wcześniej. W przypadku założenia szwów konieczne będzie ich zdjęcie. Dokładny termin ustala dermatolog. Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w przypadku założenia szwów, a także sauny czy basenu. Więcej o zabiegu możesz dowiedzieć się na: https://royalderm.pl/.

Czy mogą wystąpić powikłania po biopsji

Po zabiegu skóra może być obolała i zaczerwieniona, czasem może dochodzić do lekkiego krwawienia. Poważniejsze powikłania, takie jak stany zapalne, pojawiają się bardzo rzadko. U osób ze skłonnością do powstawania bliznowców w przyszłości może dojść do przerostu blizny. Należy jednak pamiętać, że ponieważ to nie zabieg kosmetyczny, a medyczny, który ma na celu pomoc w zdiagnozowaniu schorzeń skóry oraz wczesne wykrycie nowotworów, warto mu się poddać w przypadku zmian niejasnego pochodzenia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *