Bielizna termoaktywna – co daje i jak ją dobierać?

Każda intensywniejsza aktywność fizyczna sprawia, że temperatura naszego organizmu zaczyna wzrastać. Na szczęście jest to niezwykle sprytnie działająca i samoregulująca się maszyna, która szybko sobie z tym radzi. Niestety ochładzanie organizmu powoduje niezbyt przyjemne zjawisko, którym jest pot. I tutaj wkracza bielizna termoaktywna, która zrobiła rewolucję w świecie sportu, choć nie tylko, zwiększając skutecznie nasz komfort w trakcie aktywności fizycznej.

Jak działa bielizna termoaktywna?

Jak to się zatem dzieje, że bielizna termoaktywna pomaga nam w termoregulacji organizmu, zwiększając nasz komfort w trakcie uprawiania sportu czy innej aktywności. Wszystko odbywa się za sprawą dwóch czynników. Pierwszym jest materiał, z jakiego zrobiona jest tego typu bielizna. Posiada on bowiem zdolność absorbowania i odprowadzania ze skóry pary wodnej oraz potu. Najczęściej są to dzianiny syntetyczne, chociaż naturalna wełna również jest stosowana do produkcji tego typu odzieży.

Drugim czynnikiem umożliwiającym wydajną termoregulację jest różnica temperatur otoczenia i ciała ludzkiego, dzięki której może zachodzić proces odprowadzania wilgoci na zewnątrz tkaniny. Tym samym działanie bielizny termoaktywnej pozwala odprowadzić gromadzący się na skórze pot na zewnątrz, gdzie zostaje odparowany, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. A to z kolei umożliwia utrzymanie przy jej powierzchni cieniutkiej warstwy ogrzanego przez organizm powietrza, co zapewnia nam komfort cieplny.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna dzieli się na poszczególne elementy, przede wszystkim takie jak np.: skarpetki czy spodnie termoaktywne, koszulki termoaktywne z długim rękawem, t-shirty termoaktywne, koszulki termoaktywne z krótkim rękawem, bokserki oraz biustonosze termoaktywne. Ogólnie możemy podzielić bieliznę termoaktywną również na:

  • damską
  • męską
  • dziecięcą

Najczęściej mamy do czynienia z takimi elementami odzieży jak:

  • spodnie termoaktywne – długie i krótkie
  • koszulka termoaktywna krótki rękaw
  • koszulka termoaktywna długi rękaw

O wydajności tego typu ubrań decyduje ich odpowiednie dopasowanie. Bielizna termoaktywna musi bowiem szczelnie przylegać do ciała. Dzisiaj krój tego typu ubrań jest świetnie wyprofilowany, co oznacza, że zupełnie inaczej wygląda np. koszulka termoaktywna z długim rękawem dla kobiet, a inaczej koszulka tego samego rodzaju dla mężczyzn. Co najważniejsze, odzież termoaktywna dzieli się także pod względem grubości – bielizna cienka, średnia i gruba. O ile grubsza tkanina daje większy komfort cieplny, o tyle nieco gorzej odprowadza wilgoć. Dlatego też często wybierana jest lekka i cienka bielizna, stosowana jako jedna z kilku warstw ubrań.

Koszulka termoaktywna długi rękaw czy krótki – co wybrać?

Istotnym pytaniem jest to, czy wybierając tego typu odzież decydować się na bieliznę termoaktywną z długim, czy z krótkim rękawem. Wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzaj aktywności wykonujemy i jaka jest temperatura otoczenia.

Na rower czy do biegania, nawet latem, świetnie sprawdzi się koszulka termoaktywna z długim rękawem, ponieważ chroni szczelnie ciało przed wiatrem, a odprowadzając wilgoć na zewnątrz, pozwala na utrzymanie suchej skóry nie tylko na tułowiu, ale także na całych rękach. Natomiast do lekkiej aktywności w wysokich temperaturach lub na siłownię, idealnie sprawdzą się koszulki termoaktywne z krótkim rękawem lub bez rękawów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *