Bardzo silny ból głowy – jak sobie z nim radzić

Z bólem głowy miał do czynienia niemalże każdy z nas. To bardzo częsta dolegliwość, która pojawia się z naprawdę wielu przyczyn. Najważniejsze to poznać przyczynę bólu, aby można było ją wyeliminować, a tym samym pozbyć się bólu. O ile lekki ból głowy nie musi oznaczać nic wielkiego, to bardzo silny ból głowy powinien być dla nas poważnym sygnałem, że coś z naszym zdrowiem może być nie w porządku.

Bez względu na to, czy jest to lekki, średnioumiarkowany czy silny ból potrafi być bardzo uciążliwy dla naszego organizmu. Zmniejszać efektywność naszej pracy, a nieraz nawet uniemożliwiać skupienie. Jednym słowem w znacznym stopniu utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jak już wcześniej zostało wspomniane, przyczyn bólu głowy jest naprawdę wiele. Do najczęstszych należą m.in.:

  • zmęczenie,
  • silny lub ciągły stres,
  • problemy z krążeniem mózgowym,
  • wahania ciśnienia,
  • wahania hormonalne,
  • zaburzenia przemiany materii,
  • jednostki chorobowe (zapalenie ucha, zatok, grypie),
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • i wiele innych.

Bóle głowy możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Do tych pierwszych zaliczamy np. bóle migrenowe czy napięciowe. Do wtórnych zaliczamy bóle związane z innymi zaburzeniami np. urazami. Zazwyczaj pierwotne bóle głowy występują znacznie częściej niż wtórne. Najczęstszym spotykanym bólem głowy jest tzw. migrena. Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane. To silny i bardzo uciążliwy ból, który ma charakter pulsujący. W ostrych przypadkach towarzyszyć mogą jej nadwrażliwość na światło, zaburzenia pola widzenia, a także nudności. Bóle głowy mają także różną lokalizację, dlatego też dzieli się je na: ból skroniowy, ból z tyłu głowy (potyliczny), ból z przodu głowy, ból z lewej lub prawej strony głowy.

Co robić, gdy często występuje ból głowy?

Jeśli ból głowy często się powtarza, bardzo długo się utrzymuje lub jest bardzo silny, to warto skonsultować swój problem z lekarzem. Przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad, a następnie skieruje na odpowiednie badania diagnostyczne, bądź przepisze środki uśmierzające ból. Jednak pamiętajmy, że same środki nie wystarczą, najlepiej jest poznać przyczynę bólu, aby można było ją skutecznie wyeliminować. Do najczęstszych badań diagnostycznych w przypadku bólu głowy należą: rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Jak leczyć ból głowy?

Żaden lek przeciwbólowy nie wyleczy nam przyczyny bólu głowy, lecz tylko sprawi, że ból nie będzie tak odczuwalny. Dlatego tak ważna jest dobra diagnoza. Jeżeli są to bóle pierwotne, to zazwyczaj kończy się na przepisaniu przez lekarza mocniejszych środków przeciwbólowych oraz zalecaniach, żeby w naturalny sposób starać się zniwelować ból. Jednak w przypadku bólów wtórnych konieczne jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny, która powoduje uczucie bólu. Nieleczone bóle głowy mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń psychicznych np. nerwic.

Nagłe pojawienie się ostrego bólu głowy to sygnał od naszego organizm, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem. Mogą sygnalizować poważne schorzenia takie jak np. pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia. Dlatego takich nagłych i ostrych bóli nie wolno bagatelizować, tylko niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza lub jeśli nie jest to możliwe, a ból jest naprawdę nie do zniesienia wezwać pogotowie ratunkowe.

Bóle głowy to dolegliwość ludzi w każdym przedziale wiekowym, niezależnie od płci czy narodowości. Mają wiele przyczyn, dlatego nie zawsze oznaczają coś złego. Nieraz wystarczy sięgnąć po przysłowiową tabletkę, aby ból ustąpił. Jednak nawracających się bóli bądź bóli o ostrym przebiegu nie należy bagatelizować. Jeśli dolegliwość ta nas niepokoi bądź bardzo dokucza,to należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia szeregu badań i możliwości postawienia odpowiedniej diagnozy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *