Atopowe zapalenie skóry – objawy, leczenie i profilaktyka

Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób cywilizacyjnych, z którą boryka się bardzo dużo osób. Według szacunków zmaga się z nią aż ⅓ populacji. Atopia jest bardzo problematycznym schorzeniem – powoduje m.in. dyskomfort i nieestetyczne zmiany, które uprzykrzają codzienne funkcjonowanie. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry i jak wygląda leczenie?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekły stan zapalny, który może obejmować twarz, a także inne części ciała, takie jak szyja, ramiona czy nogi. Pierwsze objawy tej choroby najczęściej można zauważyć już w dzieciństwie, choć często pojawiają się one również wśród osób dorosłych. Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry należą:

  • zaczerwienienie i suchość skóry,
  • swędzenie i częste infekcje bakteryjne,
  • rumienie i nadżerki,
  • schorzenia współistniejące, takie jak astma oskrzelowa, katar sienny, czy alergiczne zapalenie spojówek.

Osoby chorujące na atopię mają większą skłonność do reagowania w specyficzny sposób na różne czynniki środowiskowe, którymi mogą być m.in. pyłki roślin, sierść zwierząt czy alergeny pokarmowe.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Atopia to choroba genetyczna, której przyczyny nie są do końca poznane. Obecnie przyjmuje się, że odpowiada za nią aż kilka różnych genów. Jednym z nich jest CARD11 – wytwarza on białko, które odpowiada za włączenie szlaków sygnałowych, mających duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu komórek układu odpornościowego, czyli limfocytów. Mutacje tego genu sprawiają, że nie jest on w stanie poprawnie wytwarzać białko. Sygnalizacja szlaku jest zaburzona, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju limfocytów, a to skutkuje zmniejszoną reakcją organizmu m.in. na grzyby i bakterie. Aktualne badania wskazują, że w przypadku większości osób, atopowe zapalenie skóry ma swoje źródło w połączeniu czynników genetycznych i środowiskowych.

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry?

Skóra atopowa jest dość trudna w leczeniu. Pomimo tego, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, żadne z nich nie dają 100% szansy na wyleczenie. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie atopii może odbywać się na dwa sposoby: przyczynowo lub objawowo. Leczenie przyczynowe sprowadza się do utrzymywania odpowiednich proporcji kwasów omega-3 do omega-6, które powinny wynosić od 1:1 do 1:4. Ważną częścią leczenia jest również poznanie czynników uczulających i eliminacja ich z otoczenia lub przyjmowanych pokarmów.

Jeśli chodzi o leczenie objawowe, polega ono na stosowaniu leków przeciwuczuleniowych, kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych (ogólnych lub miejscowych). Czasami zaleca się też wykonanie fototerapii, polegającej na naświetlaniu powierzchni ciała promieniami UVA i UVB.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry niezwykle ważną rolę odgrywa także odzież. Osoby zmagające się z tym schorzeniem, powinny wybierać odzież bawełnianą i oddychającą, która umożliwi regenerację skóry. Wiele osób praktykuje także „wet wrapping”, polegający na bandażowaniu ciała po uprzednim nasmarowaniu zajętej powierzchni preparatami natłuszczającymi.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *