5 najczęstszych błędów w pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik nie jest sprawą banalną. Wystarczy uświadomić sobie, że około 90% ludzi między 14. a 30. rokiem życia cierpi z jego powodu. Przyczyn powstawania trądziku jest wiele: od zmian hormonalnych, przez zanieczyszczenia, złą dietę i używki. Jednak najpowszechniejszą przyczyną przewlekle trwającego trądziku jest po prostu… nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego dziś przedstawiamy 5 błędów, które najczęściej popełnia się w pielęgnacji cery z tendencją do trądziku.

Nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej

Czy wiesz, że dobra pielęgnacja cery trądzikowej zaczyna się od odpowiednio dobranych kosmetyków? Błędne jest przeświadczenie, że trądzikowa cera potrzebuje silnego oczyszczania mocnymi kosmetykami. Pamiętaj, że stosowanie drażniących preparatów o działaniu ściągającym i wysuszającym zakłóca  naturalną barierę hydrolipidową skóry.

Rozwiązanie:

Stosuj kosmetyki dedykowane skórze z tendencją do trądziku, ale o dobrym składzie i łagodnym działaniu. Dobre preparaty na trądzik nie zawierają mocnych detergentów, nie są komedogenne, zamiast tego zawierają składniki łagodzące i wspierają regenerację skóry.

Najlepiej oczyszczać twarz 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Rano sięgaj bo delikatny żel lub piankę, a wieczorem pamiętaj o demakijażu i oczyszczeniu skóry z resztek zanieczyszczeń. Unikaj agresywnego pocierana, gadżetów do mycia i peelingów.

Brak nawilżenia skóry

Wydaje Ci się, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia? Jesteś w błędzie! Paradoksalnie, im bardziej ją wysuszasz, pozbawiając nawilżenia, tym bardziej się przetłuszcza. Skóra zaczyna się “bronić” przed wyschnięciem, produkując jeszcze większą ilość sebum. Efekt? Zatkane pory, zaskórniki, stany zapalne i wysyp krostek. Nadmiar sebum jest przyczynkiem do namnażania się bakterii, które mogą prowadzić do nasilenia się zmian trądzikowych.

Rozwiązanie:

Skóra mieszana, trądzikowa i z tendencją do przetłuszczania wymaga głębokiego nawilżenia i regeneracji. Wybierz kosmetyki nawilżające, ale o lekkiej, nietłustej, na przykład żelowej formule, lub o konsystencji musu. Powinny zawierać w wartościowe substancje odżywcze, takie jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen czy mocznik.

Zbyt rzadkie zmienianie ręczniczka do twarzy

Czy wiesz, że ręcznik jest siedliskiem bakterii, które w ciepłym i wilgotnym klimacie łazienki namnażają się z zawrotną szybkością? Oprócz tego na ręczniku gromadzi się kurz, martwy naskórek i rozmaite zanieczyszczenia. To może być jedna z głównych  przyczyn powstawania trądziku.

Rozwiązanie:

Zmieniaj swój ręcznik do twarzy do 2-3 dni. Zadbaj, by był z delikatnego, niedrażniącego materiału, a po użyciu wysusz go dokładnie, by nie wisiał wilgotny przez cały czas. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii. Idealnym rozwiązaniem jest też osuszanie twarzy jednorazowymi ręcznikami papierowymi.

Zbyt silna ekspozycja twarzy na słońce i brak ochrony SPF

To mit, że słońce leczy trądzik. Owszem, może nieco obsuszyć istniejące krostki, ale efekt jest chwilowy i niewarty zachodu. Lekko muśnięta słońcem cera maskuje niedoskonałości, które po pewnym czasie wracają ze zdwojoną siłą. Słońce z pewnością nie rozwiąże Twoich problemów z trądzikiem.

Rozwiązanie:

Istnieją już doskonałe kremy na dzień z filtrami SPF, dedykowane skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie tylko ochronią przed słońcem i fotostarzeniem, ale także pomogą pozbyć się trądziku!

Wyciskanie niedoskonałości

To najgorsze co możesz zrobić swojej cerze! Wyciskając krostki wcale się ich nie pozbywasz! Nie wyleczysz trądziku, lecz jedynie zaognisz stany zapalne i spowodujesz namnażanie się krostek.

Rozwiązanie:

Zamiast wyciskać krostki, zaopatrz się w dobry żel punktowy, który pomaga zwalczać niechciane zmiany skórne. Za dnia stosuj korektor antybakteryjny do twarzy, który maskuje i leczy trądzik.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *