5 kroków, które pomogą ci wytrwać w diecie antycholesterolowej

Choć słowo „dieta” wielu osobom nie kojarzy się w sposób przyjemny, jej przestrzeganie może w znaczący sposób wpłynąć na stan naszego zdrowia. Okazuje się, że w przypadku niektórych jednostek chorobowych leczenie farmakologiczne powinno być ostatecznością, a za poprawę stanu zdrowia odpowiada zbilansowana dieta. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli zostanie stwierdzony u nas podwyższony cholesterol. Choć brzmi groźnie, odpowiednio zbilansowana dieta antycholesterolowa może sprawić, że nasz stan zdrowia ulegnie znacznej poprawie.

Cholesterol LDL a HDL – to warto wiedzieć

Choć cholesterol w ogólnym ujęciu cieszy się złą sławą, jest to istotny związek chemiczny w naszym organizmie. Zaliczany do grupy lipidów, pełni istotną rolę: jest składnikiem błon komórkowych, odpowiada za wytwarzanie witaminy D3, hormonów płciowych czy nadnerczy. Choć częściowo jest wytwarzany w naszym organizmie przez przede wszystkim przez wątrobę, musi równocześnie być dostarczany wraz z pożywieniem[1].

Ze względu na to, że jest to substancja nierozpuszczalna w wodzie, we krwi musi być transportowany za pomocą lipoprotein – białek połączonych z tłuszczami. To od rodzaju lipoprotein zależy, jaki wpływ na nasz organizm ma cholesterol:

 • lipoproteiny frakcji LDL – transportują cholesterol z wątroby do komórek. Jeśli w ze względu na jego nadmiar w organizmie cholesterol gromadzi się w ścianach tętnic, może prowadzić do zmian miażdżycowych, stąd określany jest mianem złego cholesterolu;
 • lipoproteiny frakcji HDL – transportują nadmiar cholesterolu z komórek do wątroby, gdzie może zostać przekształcony w kwasy żółciowe, stąd jego nazwa – dobry cholesterol[2].

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Przyczyny wysokiego cholesterolu mogą być złożone, gdyż wpływ ma zarówno nasz styl życia i dieta jak i czynniki genetyczne. Stąd także zdrowo odżywiające się i aktywne fizycznie osoby mogą zmagać się z podwyższonym cholesterolem we krwi. Wpływ na wysoki poziom cholesterolu LDL mogą mieć:

 • otyłość;
 • siedzący tryb życia;
 • brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej;
 • niewłaściwa dieta;
 • hipercholesterolemia rodzinna.

Dieta antycholesterolowa

Główną przyczyną podwyższonego cholesterolu frakcji LDL we krwi jest nieodpowiednia dieta. Spożywanie w dużych produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, a także żywności typu fast food, dania gotowych czy produktów przetworzonych, a także żywności z dużą ilością cukru i soli ma bardzo zły wpływ na poziom naszego cholesterolu. Podstawę w obniżeniu podwyższonego cholesterolu powinna stanowić właściwa dieta antycholesterolowa.

Podstawą takiej diety jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów, nasion roślin strączkowych, warzyw i owoców, a także oliwy z oliwek i olejów roślinnych. Produkty te są bogate w błonnik pokarmowy, fitosterole oraz białka roślinne.

Wskazówki dotyczące diety antycholesterolowej

W jaki sposób sprawić, aby dieta antycholesterolowa zaczęła przynosić zamierzone korzyści i jednocześnie zmiana nawyków żywieniowych nie stała się dla nas uciążliwa?

 • przygotowując swoje posiłki zadbaj o to, aby były one różnorodne;
 • unikaj smażenia – wybieraj gotowanie na parze lub pieczenie w rękawie. Dzięki temu zachowasz pełnię składników odżywczych;
 • jedz częściej, ale w mniejszych ilościach;
 • pij co najmniej 2 litry wody na dobę;
 • pamiętaj o aktywności fizycznej.

[1] G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: Przegląd Kardiodiabetologiczny, nr 4, 2009.

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol [dostęp: 24.11.2020].

[3] https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/11/cholesterol/#Co-wplywa-na-stezenie-cholesterolu [dostęp: 24.11.2020].

Bibliografia:

[1] G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: Przegląd Kardiodiabetologiczny, nr 4, 2009.

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol [dostęp: 24.11.2020].

[3] https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/11/cholesterol/#Co-wplywa-na-stezenie-cholesterolu [dostęp: 24.11.2020].

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *