3 przepisy na idealne ciasto na pierogi

Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna świąteczna potrawa. Ponadto pierogi chętnie zajadamy przez cały rok, czy to z mięsem, czy pierogi ruskie, jak również z owocami czy farszem wegańskim. Ten, kto kiedykolwiek w przeszłości miał do czynienia z pierogami, doskonale wie, że sekretem udanego smaku jest ciasto. To jak przyrządzimy i doprawimy farsz, jest kwestią naszego gustu. Jednak to, co nadaje kształt i wyrazistość pierogom to oczywiście ciasto, z którego powstały. Jeśli szukasz idealnych przepisów na ciasto na pierogi, to znajdziesz je poniżej.

Podstawowe składniki na ciasto na pierogi

Aby uzyskać idealne ciasto na pierogi, czyli delikatne i niezbyt grube, potrzebnych będzie kilka podstawowych składników. Oczywiście woda, mąka, sól i olej. Zależnie od wybranego przepisu, pojawić się również może jajko. Ważne jest to, aby ciasto na pierogi dokładnie i długo wyrabiać, podobnie jak ma to miejsce przy cieście na pizzę. Dzięki temu będzie się dobrze formować i sklejać w kształt pieroga, a dodatkowo po ugotowaniu będzie bardzo aromatyczne i delikatne.

Ciasto na pierogi z jajkiem w składzie

Pierwszy przepis polega na wymieszaniu mąki z gorącą wodą, która sprawia ,że ciasto się zaparzy i będzie łatwiejsze do wyrabiania. Następnie dodajemy do ciasta jedno lub dwa jajka i zaczynamy je wyrabiać. Jajko sprawi, że ciasto będzie delikatne i znakomicie będzie się kleić. Smak pierogów z ciasta z jajkiem delikatnie różni się od tradycyjnych pierogów, co jednak zalicza się na plus i na pewno miło zaskoczy wszystkich gości.

Ciasto na pierogi bez jajka

Drugi przepis to tradycja w najczystszej postaci. Łączymy ze sobą mąkę i wodę do uzyskania konsystencji, która pozwoli nam łatwo ciasto wałkować i formować w pierogi lub uszka. Z uwagi na to, że w przepisie nie ma jajka, konieczne będzie uzyskanie nieco grubszego ciasta. To naturalne i nie należy się tym przejmować. Jeśli jednak zależy ci na uzyskaniu ciasta na pierogi jak najcieńszego, powinnaś skorzystać z przepisu numer jeden.

Ciasto na pierogi z żółtkiem w składzie

Ostatni przepis łączy w sobie smak i wygląd pierogów z ciasta bez z wyjątkowym kolorem. Do mąki i wody dodajemy wyłącznie jedno lub dwa kurze żółtka, bez białka. Żółtko nada ciastu wspaniałego ciepłego koloru, sprawiając, że pierogi będą nie tylko wybornie smakować, ale również zyskają niepowtarzalny kolor. Jeśli nie masz pod ręką żółtek, a chcesz się cieszyć ładnym kolorem pierogów, możesz do ciasta dodać szczyptę kurkumy. Nie zmieni ona smaku, ale bardzo mocno i ładnie zabarwi ciasto.

Kupić czy lepić pierogi?

Nic nie daje takiej satysfakcji w kuchni, jak samodzielne przygotowanie jedzenia. Pierogi, mimo iż wydają się proste do zrobienia, to jednak wymagają pewnej wprawy. Warto poćwiczyć, ponieważ jedzenie domowe jest zdrowsze i pozwala mieć pełną kontrolę nad wszystkimi składnikami, które się w nim znajdują. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne gotowanie, a pierogi często muszą się pojawiać na twoim stole, są dwa rozwiązania. Pierwsze to kupowanie gotowych pierogów. Drugie to zakup urządzenia kuchennego typu thermomix, które może wyrobić dla ciebie idealne ciasto na pierogi, a nawet i farsz. Twoim zadaniem pozostanie tylko ich sklejenie oraz ugotowanie. Urządzenie do tanich niestety nie należy, ale bardzo mocno ułatwia życie w kuchni. Jego zakup umożliwia np. pożyczka pozabankowa. Samo urządzenie pomoże ci także w wielu innych kuchennych pracach, jak pieczenie chleba czy nawet przyrządzenie mięsa, czy zupy na obiad.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *