Zdrowa i naturalna żywność – poznaj komosę ryżową!

Obecnie coraz częściej można spotkać termin superfood. Jest to zdrowa żywność, która pozytywnie wpływa na ciało człowieka. Przykładem takich produktów jest komosa ryżowa. Włączenie jej do codziennego menu pomoże uporać się z wieloma dolegliwościami. Dlaczego należy spożywać komosę ryżową?

  1. Czym jest superfood?
  2. Co to jest komosa ryżowa i jakie ma właściwości?
  3. Jak spożywać komosę ryżową?

Czym jest superfood?

Wszyscy wiedzą, czym jest fastfood, jednak termin superfood może nie być zmiany szerokiemu gronu odbiorców. A właśnie ten rodzaj żywności powinien stać się podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Na miano produktów z grupy superfood zasługuje nieprzetworzona żywność naturalnego pochodzenia (np. komosa ryżowa https://naturalniezdrowe.pl/superfoods/200-quinoa-komosa-ryzowa-biala.html). Wszystkie artykuły tego typu są bogate w wiele witamin i minerałów, które pozwalają nam poprawnie funkcjonować. Superfoods bardzo dobrze wpływa na organizm człowieka. Jest szczególnie polecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy bądź borykają się z różnymi schorzeniami, np. cukrzycą. Produkty z grupy superfood są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie wpływają na podniesienie poziomu cukru. Niezwykłe walory odżywcze często idą w parze z walorami smakowymi. Mit, że zdrowa żywność jest niesmaczna, należy w końcu obalić. Wprowadzenie superfoods do diety pozwoli dostarczyć organizmowi przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki (przyczyna nowotworów) oraz przeciwdziałają starzeniu się organizmów. Warto także nadmienić, że superfood są bardzo łatwo przyswajalne przez nasze ciało. Można je dodać do każdego dania. Więcej informacji o superfoods znajduje się pod następującym linkiem: https://zdrowojemy.pl/zywienie/co-jesz/zywnosc-zdrowa-i-smaczna/.

Co to jest komosa ryżowa i jakie ma właściwości?

Komosa ryżowa to rodzaj niezwykle zdrowej żywności, którą powinniśmy regularnie dostarczać własnemu organizmowi. Inne nazwy produktu to quinoa lub ryż peruwiański. Roślina ta pochodzi z terenów Ameryki Południowej i to właśnie dla Inków stanowiła podstawę codziennego pożywienia. Nazywali ją nawet świętym zbożem bądź matką wszystkich zbóż. Komosa ryżowa jest nieocenionym źródłem pełnowartościowego białka. Zboże zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które muszą być regularnie dostarczane do organizmu, ponieważ on sam ich nie wytwarza. Dlatego należy je dostarczać razem z pożywieniem. Najlepiej do zrobić za pomocą komosy ryżowej, co udowodnili naukowcy działający w Zakładzie Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak już zostało wspomniane ta naturalna żywność pomaga zapobiegać rozwojowi nowotworów. Biorąc pod uwagę wysoką zawartość chemii w artykułach spożywczych oraz zanieczyszczenie środowiska, ryzyko zachorować cały czas wzrasta. Tłuszcze nienasycone w komosie ryżowej pomagają ochronić człowieka przed inną poważną chorobą cywilizacyjną, jaką jest miażdżyca. Komosa obniża poziom złego cholesterolu, jednocześnie wspomagając układ krążenia. Warto także wspomnieć, że jest to nieocenione źródło witamin, zwłaszcza witamin A i E. Są one nazywane witaminami młodości. Dzięki nim organizm ludzki nie starzeje się, a przecież każdy chce pozostać młodym najdłużej, jak to jest możliwe.

Jak spożywać komosę ryżową?

Komosa ryżowa może z powodzeniem zastąpić ryż lub kaszę w codziennych posiłkach. Szczególnie diabetycy powinni włączyć ją do menu, a wyeliminować ryż, który ma wysoki indeks glikemiczny. Przed przygotowaniem należy ziarenka opłukać. Komosę należy gotować około 20 minut. Najlepiej sprawdzać, jaki kolor mają ziarenka. Jeśli są przeźroczyste, to znaczy, że zboże nadaje się do jedzenia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *