Zasady udzielania pierwszej pomocy – ogólnie i przy zaburzeniach glikemii

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji gdzie będzie zmuszony do udzielenia pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi. Jakie są potencjalne zagrożenia na które wpływa otyłość i do jakich stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego może ona prowadzić, to oraz zasady postępowania znajdziesz w tym wpisie.

Konsekwencji zdrowotnych związanych z nieprawidłową masą ciała i otyłością jest wiele. Poczynając od ryzyka przedwczesnej śmierci związanej z wystąpieniem stanów nagłych a kończąc na obniżeniu jakości naszego życia codziennego. Jako główne problemy związane z otyłością i nieprawidłową masą ciała możemy wymienić:

  • Cukrzyca
  • Choroby sercowo-naczyniowe
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Choroby przewodu pokarmowego

W tym wpisie największy nacisk położymy na zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia stanów nagłych związanych z przebiegiem choroby metabolicznej cukrzycy.

Pierwsza pomoc – ogólne zasady postępowania

Na wstępie, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest naszym obowiązkiem prawnym! Każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi, chociażby w podstawowym zakresie którym jest wezwanie służb ratowniczych na miejsce zdarzenia.

Udzielając pierwszej pomocy musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa własnego, nie powinniśmy narażać swojego życia i zdrowia. Jeżeli zbliżając się do poszkodowanego stwierdzimy że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone to ograniczamy się do wezwania służb ratowniczych dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.

Podchodząc do poszkodowanego, po upewnieniu się że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo zawołajmy do niego głośno. Zwracając się do takiego poszkodowanego sprawdzamy jego reakcję na głos, jeżeli będzie ona nieobecna to potrząśnijmy za ramię poszkodowanego. Jeżeli nie wystąpi żadna reakcja na głos i oznacza że mamy do czynienia z osobą nieprzytomną.

Jeżeli stwierdzimy utratę przytomności, postarajmy się sobie zapewnić osobę do pomocy na miejscu zdarzenia, zawołajmy kogoś z osób postronnych. Poprośmy go o przygotowanie telefonu do wezwania służb ratowniczych a sami przejdźmy do oceny oddechu (a co za tym idzie i oceny krążenia).

Przed rozpoczęciem oceny oddechu powinniśmy udrożnić drogi oddechowe, odchylając głowę poszkodowanego do tyłu, trzymając ją jedną ręką za czoło a drugą ręką za żuchwę. Dzięki temu upewnimy się że nie dochodzi do mechanicznej (spowodowanej nasadą języka poszkodowanego) niedrożności dróg oddechowych.

Po udrożnieniu dróg oddechowych poszkodowanego przechodzimy do oceny oddechu, pochylamy się nad ustami i nosem poszkodowanego z głową skierowaną w kierunku jego klatki piersiowej. Nasz policzek powinien znaleźć się blisko poszkodowanego, gdyż ocenę oddechu wykonujemy wykorzystując do tego trzy zmysły (widzę – ruchy klatki piersiowej, słyszę – szmer wydychanego powietrza, czuję – temperaturę wydychanego powietrza). Oddech oceniamy przez dziesięć sekund, powinniśmy wyczuć co najmniej dwa prawidłowe oddechy. Jeżeli poszkodowany nie oddycha prawidłowo to musimy jak najszybciej przejść do prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Nim rozpoczniemy uciskanie klatki piersiowej, upewnijmy się że zostało wykonane połączenie na numery alarmowe, jeżeli jesteśmy sami na miejscu zdarzenia (nie mamy wyznaczonej kolejnej osoby do pomocy, wybieramy jak najszybciej numer alarmowy 112 lub 999, przekazujemy dyspozytorowi medycznemu informacje dotyczące lokalizacji miejsca zdarzenia (adres lub lokalizacja), wszystkie informacje dotyczące stanu poszkodowanego oraz odpowiadamy na wszystkie pytania zadawane przez dyspozytora. Musimy pamiętać o tym aby nigdy nie rozłączyć połączenia jako pierwszy! Jeżeli przekażemy informację o tym że mamy do czynienia z poszkodowanym nieprzytomnym i nieoddychającym to dyspozytor będzie nam dawać instrukcje do prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej które powinniśmy bezwzględnie wykonywać.

Pierwsza pomoc osobie nieoddychającej powinna być związana z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo oddechowej. Pod powyższym linkiem znajdziesz dokładny opis zasad udzielania pierwszej pomocy.

Choroba cywilizacyjna – cukrzyca i stany nagłe z nią związane

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, charakteryzuje się zaburzeniem produkcji lub wydzielania insuliny przez trzustkę co wpływa na problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Możemy wyróżnić różne rodzaje cukrzycy które określa się na podstawie przyczyn i przebiegu choroby, tj cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 czy też cukrzycę ciążową.

W tym wpisie skupimy się na stanach nagłych które mogą wystąpić u osoby chorującej na cukrzycę, oraz na tym jak udzielić pierwszej pomocy.

Hipoglikemia

Jest stanem w którym mamy do czynienia z obniżonym poziomem glikemii. Poszkodowany (chorujący na cukrzycę) który odczuwa znaczne osłabienie, ma zawroty głowy, jest senny, ma zaburzenia widzenia, ma zwiększoną potliwość i zgłasza Ci potrzebę przyjęcia jakiegoś posiłku to możemy zacząć podejrzewać wystąpienie hipoglikemii.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jeżeli jest przytomny po podaj mu jak najszybciej coś do jedzenia (może być to nawet słodki napój np. woda z cukrem), po podaniu posiłku obserwuj poszkodowanego, zapewnij mu komfort termiczny. Jeżeli jego stan ulegnie poprawie to zapewnij mu pełnowartościowy posiłek i zaleć kontrolę u lekarza, w sytuacji gdybyś nie zaobserwował poprawy to rozważ wezwanie służb ratowniczych.

Jeżeli poszkodowany straci przytomność (nie będzie reagował na Twój głos i dotyk), koniecznie sprawdź czy oddycha prawidłowo, jeżeli oddycha to obróć go w pozycję boczną bezpieczną i zadzwoń na 112 lub 999, przykryj poszkodowanego kocem (zapewnij komfort termiczny) i czekając na przyjazd pogotowia stale kontroluj jego oddech. Jeżeli zauważysz że poszkodowany przestał oddychać rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową i postaraj się sobie zapewnić dostęp do automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Hiperglikemia

Jest stanem w którym mamy do czynienia z podwyższonym poziomem glikemii. Poszkodowany (chorujący na cukrzycę) który odczuwa zmęczenie, silne pragnienie, często oddaje mocz, czuje skurcze w nogach i rozdrażnienie to mogą być objawy hiperglikemii. Zdarza się że od osoby jest wyczuwalny zapach acetonu/alkoholu.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jeżeli poszkodowany jest przytomny i ma przy sobie glukometr oraz insulinę oraz jest w stanie samodzielnie ją sobie podać to pomóż mu w tym. Jeżeli nie będzie w stanie samodzielnie sobie podać insuliny wezwij służby ratownicze dzwoniąc na 112 lub 999.

Jeżeli poszkodowany nie zareaguje na Twój głos i dotyk (utrata przytomności), to koniecznie udrożnij jego drogi oddechowe i sprawdź czy oddycha prawidłowo – jeżeli stwierdzisz że oddech jest obecny to obróć go w pozycję boczną, zapewnij mu komfort termiczny oraz wezwij służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeżeli nie wyczujesz oddechu to po wezwaniu pogotowia ratunkowego rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową.

Zapisz się na szkolenie z pierwszej pomocy po to aby w praktyce przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy oraz postępowanie po wystąpieniu stanów nagłych.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *