Zaczynamy przygodę z siatkówką. Porady dla początkujących.

Kiedy zacząć przygodę z siatkówką? Najlepiej jak najwcześniej, ale wtedy, kiedy koordynacja ruchowa jest już na odpowiednim poziomie. Zatem najlepszym wiekiem jest około 7-8 rok życia. Jednak na naukę w sensie rekreacyjnym nigdy nie jest za późno. Siatkówka jest niezwykle technicznym sportem, dlatego jej nauka na samym początku ma charakter zabawy z piłką. Na początku jest podrzucanie i odbijanie piłki, a dopiero potem nauka odbić górnych i dolnych w regularnych seriach. O czym należy pamiętać na samym początku?

Stroje siatkarskie damskie klubu siatkarskiego Stal Mielec

Odpowiedni strój to podstawa

Zanim wybierzesz się na siatkarskie zajęcia musisz zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Stroje siatkarskie damskie nie muszą być wcale szerokie i mało kobiece. Wybierając produkty, które oferuje producent odzieży sportowej Peha można mieć gwarancję najwyższej jakości i przy tym komfortu. Najważniejsza wszak jest swoboda ruchu, a także odpowiednie odprowadzanie wilgoci, gdyż podczas intensywnego treningu może lać się strumieniami. Niemniej technologia Coolmax umożliwia efektywne odprowadzanie potu i zapewnia ćwiczenia w odpowiednich warunkach, niezależnie od temperatury panującej wewnątrz hali. Strój damski może składać się z taliowanej koszulki z rękawkiem lub bez, a także krótkich spodenek bądź szortów. Połączenie poliestru i elastanu daje doskonałe dopasowanie do ciała, a jednocześnie brak odciśniętych na ciele szwów. To wszystko gwarantuje sklep sportowy Peha. Poza strojem należy oczywiście pamiętać o właściwym obuwiu. Obuwie siatkarskie chroni staw skokowy, ze względu na dużą ilość wyskoków w czasie ćwiczeń oraz ma antypoślizgowe podeszwy.

Stroje siatkarskie damskie dla szkół

Nauka gry w siatkówkę krok po kroku

Nauka techniki siatkarskiej jest długa, jednak wcale nie musi być mozolna i monotonna. Na samym początku należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce. Musi to być zarówno trucht, jak i rozciąganie. Jest to bardzo istotne, by już na samym początku nie nabawić się kontuzji czy urazu. Odbicia można urozmaicać rozciąganiem, stretchingiem, a także wykonywaniem przewrotów w przód i w tył. Dobra motoryka jest istotna jeśli chcemy dobrze nauczyć się gry. Tysiące powtórzeń umożliwia opanowanie właściwej techniki odbić górnych i dolnych. Na samym początku powinny być ćwiczone oddzielnie, a kiedy zostaną już opanowane można w jednym ćwiczeniu mieszać odbicia górne z dolnymi. Najlepsze w siatkówce są ćwiczenia w parach, ale nie przez siatkę, ale po przeciwległych stronach boiska na jednej połowie. Dopiero później można przejść do gierek dwa na dwa. Czyli odbić i przebicia piłki na trzy. W przypadku nauki atakowania z wyskoku ważne jest opanowanie właściwego ruchu ramion i nadgarstka oraz odpowiedniego ułożenia dłoni. Ćwiczenia siatkarskie w parach z pewnością urozmaica nauka serwowania. Na samym początku można serwować z dołu uprzednio podrzucając lekko piłkę. Jednocześnie osoby stojące po drugiej stronie siatki mogą ćwiczyć właściwe przyjęcie. Tutaj znów najpierw nauka opiera się na tych dwóch elementach, a dopiero potem włączana jest próba rozgrywania akcji.

Gry w siatkówkę może nauczyć się każdy. Ważne jest odpowiednie podejście i nie zrażanie się pierwszymi niepowodzeniami. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie siatki, która w przypadku kobiet powinna być zawieszona niżej niż w przypadku mężczyzn. Podobnie rzecz ma się z chłopcami i dziewczynkami, chyba że dzieci biorą udział we wspólnych zajęciach. Również osoby dorosłe mogą nauczyć się gry. Z czasem odbicia stają się coraz pewniejsze i dokładniejsze, a taka zabawa w grupie może dać sporo frajdy. Dla kobiet i dla mężczyzn gra w siatkówkę to również doskonały trening ogólnorozwojowy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *