Wyciskarka wolnoobrotowa – sposób na świeży i zdrowy sok, który przygotujesz we własnej kuchni

Lubisz soki z owoców i warzyw? Chcesz być fit i stawiasz na świeżo wyciskane? Na pewno pokochasz wyciskarkę wolnoobrotową. Zobacz, co może dla ciebie zrobić to urządzenie.

Wyciskarka wolnoobrotowa – jaki sok dzięki niej przygotujesz

Wyciskarki wolnoobrotowe postrzegane są jako te, które wyciskają zdrowszy sok niż sokowirówki. Oba urządzenia mają swoje zalety, niemniej nie można nie oddać sprawiedliwości wyciskarkom. Rozdrabnianie owoców i warzyw odbywa się w nich poprzez zgniatanie i miażdżenie, produkty nie mają kontaktu z metalem. Natomiast dzięki wolnym obrotom, a więc stosunkowo wolnej pracy, produkty i sok nie nagrzewają się i nie tracą przy tym cennych witamin i minerałów. Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej można codziennie pić świeży, smaczny i zdrowy sok z owoców i warzyw.

Wyciskarka wolnoobrotowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zanim kupisz wyciskarkę wolnoobrotową, poznaj niuanse, na które musisz zwrócić uwagę:

– Wielkość otworu wlotowego – im większy, tym mniej pracy przy szykowaniu owoców. Niektóre modele mają otwory o średnicy 7 cm i więcej, można przez nie włożyć całe produkty miękkie, np. jabłka. Trzeba je tylko wcześniej umyć i obrać.

– Wielkość pojemnika na sok – im większy pojemnik, tym więcej soku przygotujemy podczas jednorazowego używania wyciskarki. Odpada konieczność przelewania go.

– Wielkość pojemnika na odpadki. Zasada podobna jak przy pojemniku na sok. Im większy otwór, tym lepiej.

– Moc urządzenia. Wyciskarki wolnoobrotowe pobierają bardzo mało prądu i dlatego można je śmiało uznać za energooszczędne. Za dobrą uznaje się wyciskarkę o mocy około 250 Watów.

– Dwa kierunki pracy silnika. To bardzo przydatna funkcja, pozwalająca na wycofanie wsadu, jeśli doszło do zaklinowania. Wystarczy przełączyć kierunek obrotów i owoce lub warzywa „wrócą” do góry. Jeśli tej funkcji zabraknie, wyciskarkę trzeba będzie czyścić ręcznie.

– Głośność pracy urządzenia. Tu nie ma niespodzianki – im ciszej, tym lepiej. Za akceptowalną uznaje się wyciskarkę, która emituje dźwięki na poziomie około 60 dB.

– Liczba obrotów na minutę – teoretycznie im mniej, tym lepiej, ale nie ma twardych dowodów na to, że wyciskarka wolnoobrotowa, która pracuje z prędkością 30 obrotów na minutę, jest lepsza od tej, która robi ich 90. Każda, która ma mniej niż 100 obrotów na minutę, dobrze spełni swoją funkcję.

– Dodatkowe akcesoria: sita o różnej grubości oczek. Dzięki nim można przygotować sok, smoothie a także sorbet lub lody (z mrożonych owoców); zatyczka – chroni przed kapaniem, jeśli trzeba zrobić przerwę w wyciskaniu.

– Blokada na wypadek przegrzania – przydatna funkcja zapewniająca urządzeniu bezpieczeństwo. Jeśli za długo wyciskamy sok i urządzenie zacznie się przegrzewać, automatycznie się wyłączy.

Wyciskarka wolnoobrotowa – czym się różni od tradycyjnej sokowirówki?

Wyciskarki i sokowirówki często są ze sobą mylone, bo przecież oba te urządzenia służą do domowej produkcji soku. W rzeczywistości między sokowirówką i wyciskarką jest sporo różnic, począwszy od sposobu rozdrabniania owoców, poprzez sposób wyciskania soku aż do jakości otrzymanego napoju. Zostało to dokładnie omówione w artykule: Czym sokowirówka różni się od wyciskarki wolnoobrotowej?

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *