Wszystko co musisz wiedzieć o sosach zero kalorii

Czy na rynku znajdziemy produkty spożywcze całkowicie pozbawione kalorii? Jak smakują? Na te pytania odpowiadał z pewnością każdy, kto choć raz spotkał się z pojęciem “zero kalorii”, jeszcze kilka lat temu, gdy tego rodzaju towary dopiero wchodziły na rynek, ich odbiorcami były osoby z nadwagą. Z biegiem czasu z tego rozwiązania zaczęli także korzystać dbający o sylwetkę sportowcy i kulturyści oraz fani słodyczy, którzy chcieli odzwyczaić się od tego rodzaju rarytasów.

Produkty zero kalorii – podstawowe informacje

W większości produktów określanych jako zero kalorii w tabeli wartości odżywczych na 100 gram widnieje 0 kcal. Dlaczego nie w każdym? Ponieważ normy Unii Europejskiej pozwalają stosować tę nazwę, gdy wartość kaloryczna danego produktu nie przekracza 13 kcal na 100 gram. Jak zatem w większości przypadków, przedstawia się skład tych dodatków do żywności? Podstawowym składnikiem, który stanowi nawet 90% całości, jest woda. Reszta to dodatki, których zadaniem jest nadanie smaku, zmiana barwy czy konsystencji. Wszystkie produkty zero kalorii są pozbawione cukru. Zawierają jednak jego zamienniki w postaci m.in. sacharyny. Biorąc pod uwagę to, że najważniejszym składnikiem tych produktów jest woda, stwierdzenia o dominacji sztucznie przetworzonych dodatków można śmiało obalić.

Sosy zero kalorii – idealny dodatek do dań

Sosy i syropy to najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane dodatki do przygotowywanych przez nas posiłków. Niestety w większości przypadków są to kaloryczne produkty, które w połączeniu z serwowanymi daniami stają się wręcz zagrożeniem dla smukłej i zdrowej sylwetki. Dzięki produktom zero kalorii każdy z nas może bez żadnych obaw sięgać po słodki syrop, wytrawny sos czy innego rodzaju dressing jako dodatek do posiłku. Z tego rozwiązania cieszą się także diabetycy, który mogą zaznać smaku potraw bez troski o cukier.

Walory smakowe – czy warto?

Smak jest kwestią subiektywną. Każdy z nas ma inny zmysł smaku, część z nas lubi wyraziste potrawy, a inni wolą zdecydowanie delikatną uciechę dla podniebienia. Dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić czy sosy dietetyczne przypadną nam do gustu. Jednak zdecydowana większość tego rodzaju produktów posiada wyraźny smak dzięki skoncentrowanym aromatom. Czasami zdarza się też tak, że niektóre dodatki do żywności odbiegają smakiem od swoich kalorycznych odpowiedników. Taka różnica jest zauważalna szczególnie pomiędzy produktami wysokotłuszczowymi, a ich niskokalorycznymi zamiennikami. Wbrew pozorom warto spróbować m.in. sosów zero kalorii, chociażby ze względu na urozmaicenie walorów smakowych i wprowadzenie różnorodności w codziennych posiłkach. A przy okazji będziemy spokojni o swoją figurę.

Produkty zero kalorii a dieta

Wprowadzając do swojego jadłospisu tego rodzaju produkty, warto pamiętać o tym, aby były wyłącznie uzupełnieniem naszej diety. W żadnym wypadku nie mogą zajmować pierwszego miejsca w codziennym odżywianiu. Warto je stosować przede wszystkim jako alternatywę dla wysokokalorycznych przekąsek czy dodatków do deserów i obiadów. Dlatego sosy zero kalorii to świetny pomysł na urozmaicenie posiłków.

Jak widać, tego rodzaju produkty nie są szkodliwe dla zdrowia. Należy tylko pamiętać o umiarze podczas ich spożywania. Sosy 0 kcal mogą być smaczną i pomocną alternatywą w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów. Jeśli będą wykorzystywane jako element zróżnicowanej diety, z pewnością przyniosą wiele korzyści. Dzięki nim możemy częściej decydować się na słone dodatki i słodkie przekąski bez zmartwień o dodatkowe kalorie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *