Witaminy w ciąży – co warto suplementować?

Odpowiednia suplementacja w ciąży, jak również w trakcie jej planowania i w okresie karmienia, jest konieczna dla zachowania zdrowia mamy i dziecka. Dowiedz się, jakie witaminy warto przyjmować w tym szczególnym czasie.

Gdy staracie się o dziecko… – suplementacja przed ciążą

Suplementację odpowiednim preparatem warto rozpocząć już w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, niektóre witaminy i minerały należy wprowadzić nawet na 3 miesiące przed poczęciem.

“Z wyprzedzeniem” dobrze jest zażywać kwasy DHA i kwas foliowy, aby odpowiednio wysycić nimi organizm. Oba kwasy są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu już od pierwszych tygodni ciąży.

Należy również wspomnieć, że w niektórych przypadkach wskazane jest zażywanie jodu (szczególnie u kobiet chorujących na niedoczynność lub nadczynność tarczycy), żelaza (u kobiet ze skłonnościami do anemii) oraz witaminy D. Witamina ta produkowana jest w trakcie ekspozycji na promienie słoneczne, czego w naszej szerokości geograficznej niestety nie jesteśmy w stanie sobie zagwarantować przez cały rok. Dlatego większość internistów zaleca suplementowanie witaminy D w ilości 2000 j.m. każdemu dorosłemu człowiekowi – w tym również przyszłej mamie.

Jeśli jesteś na etapie planowania ciąży, zapytaj swojego internistę i ginekologa, jakie badania warto przeprowadzić, aby wykluczyć ewentualne choroby uniemożliwiające lub utrudniające poczęcie. To również doskonały sposób na zdiagnozowanie, jakie braki ma Twój organizm i jaką suplementację warto włączyć.

Gdy już jesteś w ciąży… – suplementacja w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, który jest dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. Dostarczenie odpowiedniej podaży witamin i minerałów niezbędnych dla zachowania zdrowia mamy i dziecka jest niemożliwe bez odpowiedniej suplementacji. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie będzie w stanie odpowiedzieć na wciąż wzrastające potrzeby obu organizmów.

Jakie witaminy suplementować przez okres całej ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca bezwzględnie suplementację kwasem foliowym, jodem, kwasami DHA i witaminą D. Wskazane jest również zażywanie żelaza – jeśli badania nie wykażą rozwijania się anemii ciążowej, dobrze jest przyjmować dawkę zapobiegawczą (ok. 26 mg).

To jednak nie wszystko. Badania wykazują, że w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń, witamin z grupy B, cynku i selenu. Ponieważ ciąża to również czas wzmożonego ryzyka zachorowania na infekcje układu moczowego oraz zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, po konsultacji z ginekologiem warto rozważyć suplementację wysokiej jakości probiotykiem.

Ponieważ zażywanie wszystkich wyżej wymienionych witamin i minerałów osobno jest nie tylko niewygodne, ale również trudne do zorganizowania w trakcie dnia, lepiej jest sięgnąć po dobrze zbilansowany preparat przygotowany z myślą o mamach – przyszłych, oczekujących i karmiących. Wysokiej jakości suplementy, takie jak Orthomol Natal, posiadają wszystkie wymienione składniki w odpowiednich dawkach i są dostępne w łatwo przyswajalnej formie.

Gdy karmisz piersią… – suplementacja młodych mam

Okres połogu i wszystkich miesięcy, w trakcie których młoda mama karmi piersią, również jest okresem wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Po pierwsze, organizm odzyskuje równowagę po 9 miesiącach ciąży i porodzie. Po drugie, w czasie laktacji matka przekazuje dziecku z mlekiem wiele cennych substancji, m.in. żelazo i witaminę D. Jeśli nie będzie na bieżąco uzupełniać zgromadzonych w swoim organizmie “zapasów”, może to doprowadzić do wystąpienia u niej niedoborów.

Większość dobrych preparatów dla kobiet w ciąży może być również stosowana w okresie laktacji. Jeśli masz wątpliwości co do odpowiedniej podaży poszczególnych składników – zapytaj swojego internistę lub ginekologa. Pamiętaj również, aby po zakończeniu połogu zgłosić się do ginekologa na wizytę kontrolną, w trakcie której zleci on niezbędne do wykonania badania, jak cytologia. Niekiedy – szczególnie w przypadku kobiet z zaburzeniami hormonalnymi np. o podłożu tarczycowym – wskazane jest oznaczenie poziomu konkretnych hormonów celem ich ustabilizowania.

Część lekarzy zaleca również sprawdzenie poziomu ferrytyny, co jest wskazane także we wszystkich trymestrach ciąży, jeśli morfologia wskazuje na możliwość rozwijania się anemii ciążowej. Suplementacja żelazem zawsze powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą – dlatego sięgając po preparat z witaminami dla kobiet w ciąży zawierający żelazo najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *