W czym pomogą mi probiotyki i suplementy diety?

O dbaniu o zdrowie przypominamy sobie zwykle, gdy jest już za późno na profilaktykę, bo dopadła nas choroba. Przy antybiotykoterapii stosujemy leki osłonowe, przy niemal każdej sezonowej infekcji obiecujemy sobie, że od jutra zaczynamy dbać o odporność. Nie czekaj na infekcje i niedobory – zacznij dbać o siebie już teraz.

Choć wszyscy cenimy zdrowie i to właśnie jego życzymy sobie przy okazji wszelkich urodzin i świąt, nieszczególnie przykładamy wagę do tego, by je pielęgnować. Jeśli w danym momencie jesteśmy zdrowi, bagatelizujemy suplementację witaminami, dbanie o mikrobiotę w jelitach, zdrową dietę i znaczenie codziennego ruchu. Kiedy jest dobry czas, by zacząć przyjmować probiotyk dla dorosłych i czym właściwie są tzw. dobre bakterie?

Probiotyki – co to?

W dużym uproszczeniu probiotykami nazywamy bakterie, które zasiedlają nasze jelita i korzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Jest to naprawdę duże uproszczenie, ponieważ nie mówimy wyłącznie o bakteriach (do probiotyków zaliczamy również Saccharomyces boulardii, czyli drożdżaki); ponadto znaczenie odpowiedniej mikroflory jelitowej dla zdrowia wciąż podlega licznym badaniom naukowym.

Źródłem probiotyków w pożywieniu są głównie kiszonki i mleczne produkty fermentowane (np. maślanka, jogurt czy kefir). Nie jesteśmy jednak w stanie zawsze zapewnić odpowiedniej ilości probiotyków w diecie – w niektórych przypadkach warto wspomóc się dobrymi preparatami z apteki.

Kiedy sięgnąć po probiotyk dla dorosłych?

Są sytuacje, w których albo sami przypominamy sobie o probiotyku, albo robi to za nas lekarz:

  • antybiotykoterapia,
  • biegunki,
  • zakażenie Helicobacter pylori.

Odpowiednio dobrany probiotyk dla dorosłych będzie zawierał szczep bakterii, który zadziała najkorzystniej w naszym problemie. Czas stosowania probiotyku określi lekarz lub farmaceuta. Warto pamiętać, że dla odbudowania mikroflory jelitowej dobrze jest kontynuować przyjmowanie probiotyku jeszcze przez jakiś czas po ustaniu objawów czy zakończeniu antybiotykoterapii.

Czy warto przyjmować suplementy diety?

Suplementy diety są kategorią niezwykle szeroką. Ich dobór będzie inny dla każdego z nas. Nie istnieje uniwersalny suplement diety dla każdego, ale każdy może dobrać odpowiedni preparat dla siebie.

Warto stosować suplementy, które odpowiadają na nasze niedobory i pomagają osiągnąć wyniki badań krwi mieszczące się w normie. Są też takie suplementy diety, o których stosowaniu powinniśmy pamiętać cały rok, a wyniki badań pomogą nam jedynie w dobraniu odpowiedniej dawki. Są to na przykład:

  • witamina D3 dla wszystkich w naszej szerokości geograficznej,
  • witamina B12 dla wegan i wegetarian,
  • kwasy tłuszczowe DHA i EPA dla osób, które nie jadają co najmniej dwa razy w tygodniu tłustych ryb morskich.

Zadbaj o siebie też na zewnątrz! Poznaj zalety szczotkowania na sucho.

Niektórzy z nas dla zasady unikają stosowania suplementów diety czy przyjmowania jakichkolwiek lekarstw. Oczywiste jest, że przyjmowanie tego typu preparatów należy prowadzić pod kontrolą specjalisty. Warto korzystać z osiągnięć medycyny i farmacji i pozwolić sobie pomóc w zachowaniu zdrowia – dietą, ruchem i bezpiecznymi preparatami.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *