Uzależnienie od alkoholu – jak z nim walczyć?

Temat alkoholizmu jest trudny, niestety rzadko bagatelizowany i omijany. Może dotyczyć wielu osób z naszego otoczenia, a my nie mamy o tym żadnego pojęcia. Zwykle słysząc, hasło alkoholik przed oczami staje nam osoba bezdomna, zaniedbana, której nie wyszło w życiu. Jednak nie tylko tacy ludzie popadają w alkoholizm. Nierzadko są to osoby na wysokich stanowiskach, ojcowie, matki, mężowie i żony. Często osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu lub go ukrywają. Jednak jest to poważne uzależnienie, które niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Począwszy od rzutowania na relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, kończąc na spustoszeniu, które regularne picie alkoholu sieje w naszym organizmie.

Od czego zacząć w walce z nałogiem?

Przede wszystkim osoba uzależniona sama musi przyznać się do swojego problemu, zrozumieć go i zapragnąć zmiany poprzez walkę z nim. O uzależnieniu od alkoholu może świadczyć to, że dana osoba odczuwa silną potrzebę wypicia go, a kiedy już zacznie, ma problem, żeby skończyć, tolerancja na alkohol staje się coraz większa, więc osoba uzależniona musi wypić jeszcze więcej.. Wsparcie bliskich jest bardzo ważnym i istotnym elementem, jednak kiedy nie widać inicjatywy chorego, nawet najbliższe osoby nie będą w stanie pokonać nałogu za nich. Uzależniony powinien znaleźć motywację do tego, aby przestać pić. Należy zapoznać się z tematem alkoholizmu i zdobywać wiedzę, aby zrozumieć, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Konieczna jest wizyta u psychiatry, ponieważ tylko on może wystawić diagnozę choroby. Następnie chory powinien poddać się leczeniu. Dużą pomocą służą specjalne kliniki, które zajmują się leczeniem alkoholizmu.
Pomocy specjalisty, wymagają również najbliżsi alkoholika, ponieważ jego choroba rzutuje również na ich psychice.
Takie kliniki oferują terapie indywidualne oraz grupowe. Osoba uzależniona, w czasie swojej walki nie raz spotka się z sytuacją, w której zwątpi w jej sens. Alkoholizm to choroba na całe życie, co często już na starcie jest silnie demotywujące. Jednak pomimo tego, osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę z tego, że jest to krok niezbędny dla ochrony zdrowia i psychiki, także najbliższych osób.

Leczenie i życie w abstynencji.

Nieleczony i długotrwały alkoholizm może doprowadzić organizm do skrajnego wyniszczenia organizmu oraz spowodować wiele niebezpiecznych chorób. Dlatego tak ważna jest walka z uzależnieniem. W czasie terapii osoba uzależniona uczy się żyć w abstynencji, ponieważ każdorazowe sięgnięcie po alkohol, może doprowadzić do ponownego stanu silnego uzależnienia. Dla wielu to właśnie ten fakt jest najgorszą przeszkodą w podjęciu leczenia. Pomoc w terapii można uzyskać np. w Alma Libre. Osoba uzależniona nie myśli racjonalnie, a wizja dalszego życia bez alkoholu przeraża. Chory w czasie trwania psychoterapii ma uświadomić sobie, że jest uzależniony i zaakceptować to, że dla dobra własnego i swoich bliskich już nigdy nie będzie mógł sięgnąć po alkohol. Często alkoholicy popadają nałóg z powodu problemów emocjonalnych, dlatego muszą nauczyć się skutecznie sobie z nimi radzić bez pomocy alkoholu i innych środków odurzających.
Początki zawsze są trudne, dlatego tak ważne jest to, aby osoba walcząca z uzależnieniem czuła, że zawsze znajdzie oparcie w swoich bliskich. Nie należy się również zniechęcać z powodu przerwania abstynencji, ponieważ w początkowych fazach leczenia jest to bardzo częste zachowanie.
Alkoholizmu nigdy nie pokona się w pełni, jednak dzięki zachowywaniu abstynencji można z nim szczęśliwie i dobrze żyć.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *