Usuwanie pieprzyków, znamion w Warszawie

Każdy żyjący człowiek ma na swojej skórze pewne znamiona i zmiany. Jednymi z najpopularniejszych są pieprzyki, zaliczane do zmian barwnikowych. Część z nich jest wrodzona, jednak znaczna większość pojawia się z biegiem lat. Część osób traktuje je jako cechę charakterystyczną dodającą uroku, inni postrzegają je jako estetyczny defekt skórny. Warto zastanowić się, czy zawsze są one groźne i kiedy warto je usunąć.

Obserwacja znamion barwnikowych

Pieprzyki zaliczane do znamion barwnikowych tworzą się z melanocytów, które są komórkami barwiącymi skórę. Są one różnej wielkości, od niewielkich kropek do ciemnych, dużych plam zakrywających znaczną powierzchnię na ciele. Lekarze zalecają systematyczną obserwację wszelkich zmian na skórze. W momencie kiedy dostrzegalne są zmiany wielkości, barwy danego znamiona, występują nieregularne lub postrzępione miejsca, zaczyna sączyć się krew, należy udać się na konsultacje z lekarzem – taka zmiana może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Zazwyczaj w takiej sytuacji lekarz podejmuje działania diagnostyczne, które mają na celu określenie zagrożenia oraz cech złośliwości danej zmiany.

Ocena i badanie znamion barwnikowych i wskazania do usunięcia

Detrmatoskopia służy do obserwacji oraz oceny zmian barwnikowych. Jest to metoda pozwalająca na nieinwazyjne i bezbolesne wykrycie zmiany skórnej z podejrzeniem nowotworowym. Badanie przeprowadzane jest przy użyciu urządzenia o nazwie dermatoskop. Przyłożona głowica do ciała Pacjenta pozwala na dokładne obejrzenie wszelkich zmian na skórze nawet w dziesięciokrotnym powiększeniu. W momencie kiedy lekarz stwierdzi ryzyko wystąpienia nowotworu, zaleca usunięcie badanego znamiona.

Metodę chirurgiczną wykorzystuje się w https://chirurgiawarszawa.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-warszawa/. jako wybrany sposób do usuwania pieprzyków, ponieważ pozwala to na przetransportowanie pobranego wycinka z usuniętej zmiany do laboratorium w celu wykonania badania histopatologicznego. Z tego powodu odradza się Pacjentom poddawania się metodzie usuwania laserem, ponieważ uniemożliwia ona wykonanie właśnie tego badania, co w przypadku podejrzanych zmian skórnych jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Warto również w skrócie opisać badania histopatologiczne. Pozwalają one bez cienia wątpliwości potwierdzić lub zaprzeczyć rozwijaniu się choroby nowotworowej. Badanie prowadzone jest przez patomorfologa, który analizuje za pomocą mikroskopu oddany do badania wycięty chirurgicznie fragment zmiany skórnej. W ten sposób ocenia jego strukturę oraz stan komórek. Ten typ badania zawsze odbywa się na wyraźne zlecenie lekarskie i wskazane jest do wykonania w przypadku znamion barwnikowych atypowych, a także innych, które mają podejrzenie zmiany nowotworowej.

Pieprzyki: usuwać czy nie?

W społeczeństwie w dalszym ciągu można spotkać mądrości ludowe, które wzbraniają przed „niepotrzebnym usuwaniem zmian”. Jest to o tyle krzywdzące, że bagatelizuje realny problem wzrostu ilości zachorowań na nowotwory skóry. Z medycznego punktu widzenia dużo korzystniejsze wydaje się być usunięcie podejrzanego pieprzyka, ponieważ obniża się w ten sposób ryzyko późniejszych problemów zdrowotnych. Szkodliwy mit ostrzegający ludzi przed pochopnym usuwaniem znamion ma swoje korzenie w zbyt późnym zgłoszeniu się osoby chorej do specjalisty, który zdiagnozował już zaawansowane stadium nowotworowe, przez co usunięcie znamienia było bezskuteczne.

Wycinanie w całości problematycznej zmiany skórnej skutecznie zapobiega powstawaniu nowotworów oraz jego przerzutów. Jeżeli zabieg został wykonany prawidłowo, a mimo to zostały rozpoznane przerzuty, oznacza to, że usunięto czerniaka, który już przed zabiegiem zdążył rozprzestrzenić się poprzez naczynia limfatyczne oraz krwionośne.

Dodatkowo do usunięcia kwalifikują się miejsca narażone na działanie promieniowania UVA i UVB, a także znamiona stale podrażniane przez ubranie.

Chirurgiczne usuwanie znamion Warszawa

Do wycięcia chirurgicznego mogą podejść Pacjenci, którzy posiadają znamiona barwnikowe, przybierające wszelkie postaci:

  • Atypowe – zaczynają pojawiać się w okresie dojrzewania lub później. Ich wielkość osiąga minimum jeden centymetr, charakteryzują się nieregularnym kształtem oraz brzegami, a także brakiem równomiernego rozmieszczenia barwnika. Mogą występować w grupie, tworząc w ten sposób zespół znamion dysplastycznych lub pojawiać się pojedynczo.
  • Płaskie – są to zazwyczaj okrągłe lub owalne plamy koloru, od jasnobrązowego do czarnoczerwonego. Posiadają regularny kształt.
  • Owłosione – są one wrodzone, a dodatkowo pokrywają je sztywne włosy.
  • Brodawkujące – ich cechą charakterystyczną jest występowanie niewielkich guzków w okolicy plamy barwnikowej. Zazwyczaj umieszczone są na tułowiu. Osiągają nawet kilka centymetrów średnicy.
  • Wrodzone – rozpiętość ich wielkości waha się od kilku milimetrów, aż do wielkości olbrzymich. Mogą zajmować znaczną powierzchnię ciała. Widoczne są już od porodu.
  • Komórkowe – występują w postaci cielistego lub jasnobrązowego guzka, który mieści się zazwyczaj na twarzy, szyi, karku, sporadycznie na tułowiu.

Z powyższej klasyfikacji znamion, te, które uznaje się za zalecane do chirurgicznego usunięcia, lekarze wymieniają głównie znamiona barwnikowe atypowe, znamiona wrodzone, a także znamiona wrodzone owłosione. Są to rodzaje zmian skórnych, które niosą ze sobą wysokie ryzyko przemienienia swojej postaci w złośliwego czerniaka. Prawdopodobieństwo wystąpienia przekształcenia zmiany skórnej w postać nowotworową uzależniona jest od wielu czynników, jednak szacuje się, że odsetek wynosi od dwóch do trzydziestu procent.

Można wyciąć również inne znamiona barwnikowe, które umiejscowione są w miejscach stale narażonych na podrażnienia, np. otarcia ubrań lub ucisku biżuterii.

Jak wygląda zabieg wycięcia znamienia?

Wykonujemy wszelkie zabiegi usuwania znamion metodą chirurgiczną zawsze z zastosowaniem znieczulenia, zazwyczaj miejscowego w celu podniesienia komfortu naszym Pacjentom oraz zapewnienia im bezpieczeństwa. Lekarz prowadzący zabieg zawsze pracuje stosując sterylne narzędzia. Za pomocą skalpela dokonuje wycięcia zmiany skórnej z około 1 mm marginesem zdrowej tkanki skórnej. Następnie zakładane są szwy i opatrunek. Należy pamiętać, że po wygojeniu się rany, czyli maksymalnie po czternastu dniach od zabiegu, należy szwy nierozpuszczalne usunąć na ponownej wizycie w naszym gabinecie. Bezpośrednio po zabiegu należy miejsce wycięcia obserwować i zwracać uwagę, czy nie występują reakcje alergiczne. Należy zaznaczyć, że po zabiegu powstaje blizna, która z biegiem czasu staje się coraz mniej widoczna. Często jest tak, że sama blizna mniej szpeci niż wcześniej posiadane znamię.

Usuwanie pieprzyków, włókniaków i innych zmian skórnych – cena

Oferujemy zabiegi chirurgicznego usuwania znamion. Umożliwiamy przekazanie wycinków skórnych do badań histopatologicznych.

Cena uwarunkowana jest od kilku czynników, takich jak np. wielkość powierzchni zabiegowej. Z tego powodu zawsze podchodzimy indywidualnie do Pacjenta.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *