Top 5 zasad dla kobiet w ciąży, których koniecznie muszą przestrzegać

Mówi się, że ciąża to nie choroba, ale jednak każda kobieta może przechodzić ją inaczej. Dla jednych jest to piękny stan, pełen pozytywnych emocji i radości, a dla innych wręcz przeciwnie. Otóż są kobiety, które choć bardzo pragną dziecka, przechodzą ciąże fatalnie, skarżą się na mdłości czy bóle, ale i fatalne samopoczucie. Zatem jak zauważyłyście ciąża każdej kobiety jest inna, ale wszystkie łączy to, że w błogosławiony stanie bardzo duże znaczenie ma zdrowa dieta, ale nie tylko. Dziś przedstawimy Wam top 5 zasad dla kobiet w ciąży, których koniecznie muszą przestrzegać.

Top 1 : zdrowa dieta

Zdrowa dieta to podstawa i powinien wiedzieć to każdy i każdy powinien zdrowo się odżywiać. Jednak dla kobiet w ciąży dieta ma jeszcze większe znaczenie, wszak noszą one pod sercem dziecko. Dla prawidłowego rozwoju ciąży trzeba zdrowo się odżywiać. Oczywiście nie oznacza to wcale, że zdrowa dieta sprawi, iż nie dojdzie do wad płodu, bo wiadomo, że tak nie jest. Dieta kobiet w ciąży zasadniczo nie różni się od klasycznej zdrowej diety. Należy jadać regularnie, wszystkie posiłki powinny być lekkostrawne i rzecz jasna w żadnym przypadku nie należy jadać sushi czy surowego mięsa, choćby tatara. Dodatkowo musicie też wiedzieć, że z diety trzeba całkowicie wyeliminować jedzenie śmieciowe. Dania powinny być przygotowane na parze bądź gotowane. Trzeba unikać smażenia i to w głębokim tłuszczu. O ile jeszcze kobieta dobrze znosi ciążę, to może znajdzie czas na gotowanie pośród kompletowania wyprawki, chodzenia na badania czy do szkoły rodzenia. Jednak w przypadku przyszłych mam, które ciężko znoszą ciąże sytuacja wydaje się trudniejsza, bo obowiązków jest dużo, a przy tym dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. W myśl zasady, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać, zamiast gotowania można wybrać catering dietetyczny. Dania są lekkostrawne, smaczne, różnorodne i rzecz jasna zdrowe i taką opcję polecamy każdej przyszłej mamie i nie tylko.

Top 2: aktywność fizyczna

W ciąży, o ile lekarz nie zaleci inaczej należy być aktywną. Otóż aktywność fizyczna dobrze wpływa na ciążę, ale też na samą matkę, która może się odstresować. Do tego utrzymując prawidłową masę ciała, znacząco maleje ryzyko komplikacji w czasie porodu. Nie można również zapominać, że kobiety często lepiej znoszą sam poród. Rodzajów aktywności, jakie można uprawiać w ciąży, jest wiele. Przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i zbytnio się nie przeciążać. Możecie postawić na jogging, ale też fitness dla mam. Oczywiście możecie tańczyć czy dużo spacerować.

Top 3: relaks

Relaks jest ważny i nie oznacza to wcale, że trzeba cały dzień spędzić na kanapie, lecz można wybrać inne aktywności, które zwyczajnie sprawią Wam przyjemność. Ważne, abyście się zrelaksowały i wypoczęły. Możecie wybrać się do spa, ale też wyjść do kina czy też posłuchać relaksacyjnej muzyki. Duże znaczenie ma to, aby każdego dnia znaleźć czas dla siebie. Jednocześnie pamiętajcie, że po urodzeniu dziecka także musicie znajdować czas dla siebie, wszak Wasze zdrowie jest tak samo ważne. Możecie poprosić kogoś z rodziny o opiekę nad maluszkiem, podczas gdy Wy wyjdziecie z domu, choćby na spacer.

Top 4: nieuleganie zachciankom

Często mówi się, że kobieta w ciąży powinna mieć zachcianki, które należy spełniać. Jednak nic bardziej mylnego. Jedzenie za dwoje, jadanie dużej ilości lodów czy czekolady w żadnym przypadku nie jest wskazane. Dieta powinna być zdrowa i lekka. Owszem jeżeli macie smak na owoc, to oczywiście można go zjeść, ale jedzenie hamburgerów czy chipsów może Wam zaszkodzić. Przytyć w ciąży ulegając zachcianką jest bardzo łatwo, ale zgubić po porodzie te dodatkowe kilogramy już nie. Stąd zasada brzmi: nie ulegajcie swoim zachciankom, bo Wasze dziecko wcale nie domaga się jedzenia fast foodów.

Top 5: normalność

W ciąży trzeba żyć normalnie. Oczywiście należy dobrze się odżywiać i uważać na siebie, ale nie można przesadzać i tylko siedzieć na kanapie czy leżeć w łóżku (chyba że zaleci to lekarz). Dodatkowo nie bójcie się mówić o problemach i jeżeli pojawi się gorsze samopoczucie, to proście o pomoc i udajcie się do lekarza, bo depresja w ciąży jest częsta i do tego groźna.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *