Tarczyca – jaką pełni funkcję w naszym organizmie?

Tarczyca to jeden z gruczołów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jej praca przekłada się na stan zdrowia, a nieprawidłowy poziom hormonów świadczy o stanie chorobowym. Sprawdź, jak dbać o tarczycę, jaką rolę dla organizmu pełni i przede wszystkim, jak poradzić sobie, kiedy wystąpią nieprawidłowości w jej pracy.

Tarczyca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Tarczyca to nieparzysty gruczoł dokrewny, który ulokowany jest na przedniej powierzchni szyi. Zbudowany jest na kształt litery H i bogato unaczyniony przez cztery tętnice tarczycowe. Złożona budowa anatomiczna tarczycy odpowiada za wydzielanie hormonów. Nieprawidłowości w ich produkcji mają znaczący wpływ na zdrowie i rozwój człowieka.

Do hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy zalicza się trijodotyroninę oraz tetrajodotyroninę (zwaną tyroksyną). Nadmiar i niedobór prowadzą do zaburzeń nie tylko w obrębie tarczycy, ale i całego organizmu. Mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu kostnego i ośrodkowego układu nerwowego, a także regulują metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek. Ich istotną funkcjami są także: regulacja gospodarki wapniowej i wodno-elektrolitowej, przemiana kreatyny w mięśniach, czy oddziaływanie na procesy dojrzewania skóry, wchłanianie witamin oraz pracę układu krwiotwórczego.

Zaburzenia pracy tarczycy – jak je wykryć?

Jednym z objawów nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy może być powiększony, przerośnięty lub twardy wol. Czasem jednak wygląd tarczycy nie budzi żadnych podejrzeń, a mimo to dzieje się coś nie tak. Warto więc obserwować cały organizm, a najlepiej wykonać badania laboratoryjne i obrazowe, które pozwolą ustalić faktyczną jej kondycję.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza? Badania kontrolne należy wykonywać przynajmniej raz do roku – oprócz morfologii poproś lekarza rodzinnego o badanie TSH, fT3 i fT4. Jeśli jednak wystąpią u Ciebie objawy, takie jak gwałtowny spadek lub przyrost masy ciała, problemy ze snem, dekoncentracja, nadpobudliwość, bóle podczas przełykania, osłabienie czy kołatanie serca – udaj się do lekarza natychmiast i opowiedz o dolegliwościach. Ich podłoże może być właśnie w tarczycy! Jeśli wyniki badań okażą się niepokojące, udaj się do specjalisty, czyli lekarza endokrynologa. Ten zleci dalszą diagnostykę i dobierze ścieżkę leczenia.

Leczenie chorób tarczycy

Szybkie wykrycie nieprawidłowości w pracy tarczycy może sprawić, że uda się zapanować nad chorobą i jej przeciwdziałać. Zaniedbanie i nieleczenie, np. Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, może prowadzić do zniszczenia tego gruczołu. Warto więc zawczasu udać się do lekarza i sprawdzić, czy z Twoją tarczycą jest wszystko w porządku. Jeśli okaże się że nie, pora podjąć odpowiednie kroki. Lekarz na podstawie badań zleci kurację farmakologiczną. W przypadku niedoczynności i Hashimoto najczęściej jest to przyjmowanie Euthyroxu, czyli leku zawierającego lewotyroksynę. Euthyrox przyjmuje się doustnie, wchłaniany jest w jelicie cienkim, a metabolizowany w wątrobie, nerkach, mózgu oraz w mięśniach. W przypadku nadczynności tarczycy lekarz zleca kurację lekami przeciwtarczycowymi, czyli tyreostatykami, np. Tiamazolem.

Podsumowując, tarczyca to gruczoł, który odgrywa ważną rolę w pracy całego organizmu. Jeśli borykasz się z zaburzeniami jego pracy i masz zleconą kurację farmakologiczną, sprawdź dostępność Euthyroxu czy innego leku na tarczycę na KtoMaLek.pl i już teraz zawalcz o swoje zdrowie

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *