Suplementy diety – czy warto je przyjmować?

Suplementy diety to substancje uzupełniające codzienną dietę w porcję witamin i składników mineralnych. Nie kupuje się ich „na receptę”, dlatego są dostępne dla każdego i można je nabyć niemal wszędzie.

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, brak czasu na przygotowanie zdrowych, urozmaiconych posiłków sprawia, że coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Dzięki nim chcemy poprawić samopoczucie, zlikwidować zmęczenie, poprawić wygląd swojej skóry, włosów, paznokci.

O czym należy pamiętać przyjmując suplementy diety?

Należy pamiętać, że suplementy to tylko dodatki do żywności spożywanej codziennie. Nie zastąpią zrównoważonej diety, będącej podstawowym źródłem substancji odżywczych (węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin, mikro- i makroelementów).

Do kupowania i przyjmowania suplementów diety należy podchodzić rozsądnie. Nigdy nie należy mieszać dwóch rodzajów suplementów, ich składniki mogą się ze sobą łączyć, co sprawi, że organizm otrzyma większą niż potrzebuje dawkę jednego składnika, a innego składnika może nie otrzymać wcale.

Suplementów diety nie wolno stosować zbyt długo, powinny one tylko wspomóc organizm, a nie zastąpić posiłki. Suplementy diety zawierają wiele składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W postaci suplementów diety możemy spotkać wszystkie witaminy. Odpowiadają one za właściwe funkcjonowanie serca, mózgu, układu trawiennego. Pozbawienie organizmu witamin oznaczałoby straszne skutki dla organizmu.

Podobnie minerały pełnią ważną funkcję w organizmie człowieka. Są niezbędne do życia. Wpływają na odporność organizmu, za gospodarkę hormonalną w organizmie, za prawidłowy metabolizm, przyspieszają go, przyspieszając jednocześnie spalanie tkanki tłuszczowej i pomagając w odchudzaniu.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie posiadają właściwości leczniczych, są również szkodliwe, gdy stosujemy je w sposób nieprawidłowy. Należy je stosować zgodnie zaleceniami producenta lub lekarza. W przeciwnym razie mogą wywołać skutki uboczne.

Nie wszystkie suplementy diety są też naturalne, czasami zawierają substancje, które mogą nam szkodzić. Dlatego zanim dokonamy zakupu suplementów, należy dokładnie zapoznać się z ich składem.

Niektóre suplementy diety wchodzą też w interakcje z lekami, mogą ograniczyć wchłanianie leków przez organizm, zwiększyć lub zmniejszyć efekty lecznicze leków, co może wywołać działania niepożądane, a to z kolei może być bardzo groźne dla zdrowia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *