Stroje piłkarskie – jak powinna prezentować się drużyna piłkarska na boisku, a jak na treningu?

Piłkarski dress code nie jest skomplikowany. Ciężar decyzji dotyczący tego „w co się ubrać” z barków piłkarzy zdejmują gotowe, dopasowane do barwy drużyny komplety, czyli stroje piłkarskie z nadrukiem i piłkarskie dresy treningowe. Ile kompletów odzieży na zmianę powinien mieć jeden zawodnik? Jak przygotować drużynę amatorską, a jak profesjonalną do treningu i meczu?

Stroje piłkarskie podczas meczu

Ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek mecz, w którym zawodnicy grają ubrani w losowo wybraną odzież sportową. Aby ułatwić identyfikację każdego z zawodników na boisku, wprowadzono do sportu ścisłe regulacje dotyczące wyglądu strojów piłkarskich. Każda z drużyn, niezależnie od poziomu swoich umiejętności i ligi, aby wejść na boisko i zagrać mecz, musi mieć spójne z barwami klubu (lub indywidualnymi ustaleniami) stroje piłkarskie. Muszą one być również odpowiednio oznaczone. Na koszulce zawodnika umieszcza się numer, nazwę klubu (lub w przypadku zespołów dziecięcych nazwę klubiku, szkółki lub szkoły), jego nazwisko i opcjonalnie: logotypy sponsorów, herby lub inne, dowolne napisy.

Personalizacja to niezwykle ważny aspekt przygotowywania strojów piłkarskich i niestety dość kosztowny. Niemniej jednak wśród ofert można znaleźć również polskich producentów strojów piłkarskich, którzy sublimację, czyli najtrwalszą sportową personalizację wykonają gratis (np. w PEHA). Przepisowe stroje piłkarskie (koszulka personalizowana i spodenki piłkarskie) będą używane podczas treningów i oficjalnych rozgrywek. Kluby, których finanse na to pozwalają, zwykle inwestują w dwa komplety strojów piłkarskich dla jednego zawodnika. Jednak na sam początek przygody ze sportem lub przy ograniczonym budżecie spokojnie wystarczy jeden zestaw. Najlepsze stroje piłkarskie są wykonane z dzianiny poliestrowej, która jest wygodna, trwała i szybkoschnąca. Nie ma więc większych obaw o to, czy strój piłkarski wyprany zaraz po treningu będzie gotowy do założenia na kolejny dzień.

Stroje piłkarskie treningowe

Na rozgrzewkę przed treningiem, na stroje piłkarskie sportowcy zwykle zakładają jednolite dresy piłkarskie. Po jej wykonaniu, przed przystąpieniem do docelowego treningu, mogą szybko zdjąć długie spodnie dresowe i klubowe bluzy i dalszą jego część spędzić w docelowych strojach piłkarskich. Można zatem uznać, że do uprawnia piłki nożnej, poza akcesoriami takimi jak np. odpowiednie buty piłkarskie i wysokie getry, każdy z zawodników, niezależnie od stopnia zaawansowania i rangi drużyny musi dysponować strojem piłkarskim z nadrukiem i kompletem dresów piłkarskich.

Przy poszukiwaniu strojów piłkarskich warto zwrócić swoją uwagę na polskie marki sportowe, które poza wyśmienitą jakością i precyzją wykonania napędzają polską gospodarkę, korzystając z polskich szwalni i polskich dzianin sportowych. Lokalny patriotyzm jest szczególnie istotny, teraz gdy wiele branż zmaga się z trudnościami związanymi z pandemią.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *