Spalacze tłuszczu, czyli jak odchudzać się z głową

Metabolizm to wszystkie reakcje zachodzące w organizmie, które prowadzą do wykorzystania składników odżywczych dostarczonych z pożywieniem do podtrzymania procesów życiowych. Jego tempo zależy m.in. od wieku, aktualnej masy ciała, codziennej diety, aktywności fizycznej oraz genów. Szybki metabolizm to najlepsza broń w walce z tkanką tłuszczową, ale można ją dodatkowo usprawnić. W tym celu należy sięgnąć po naturalne spalacze tłuszczu. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć?

Czym są spalacze tłuszczu?

Naturalne spalacze tłuszczu to substancje, które przy zachowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej pomagają w szybszym i bardziej efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej.

Substancje spalające tłuszcz:

 • normują poziom glukozy we krwi
 • oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji przemiany materii
 • zmniejszają uczucie głodu i zapewniają uczucie sytości
 • podkręcają tempo naturalnej przemiany materii
 • motywują organizm do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej

Jak działają spalacze tłuszczu?

Podstawowe zadanie termogeników to aktywacja kilku procesów, które naturalnie wspomagają spalanie tłuszczu. Substancje te nie będą jednak skutecznie jeśli organizm dostaje więcej kalorii niż potrzebuje.

Działanie spalaczy tłuszczów zależy przede wszystkim od jego substancji aktywnych. Niektóre z nich odpowiadają tylko za podniesienie temperatury ciała i ogólne pobudzenie, a inne opóźniają wchłanianie cukrów lub hamują apetyt.

Spalacze tłuszczu mogą działać na wiele sposobów.

Termogeneza

Termogeneza to podstawowe zadanie spalaczy tłuszczu polegające na zwiększeniu wydatku energetycznego, czego skutkiem jest przyspieszenie metabolizmu.

Wśród naturalnych produktów zwiększających termogenezę znajdują się takie produkty jak:

 • kawa czarna i zielona
 • herbata zielona i czerwona
 • pieprz cayenne

Lipoliza

Lipoliza polega na stopniowym uwalnianiu kwasów tłuszczowych i glicerolu z zalegających komórek tłuszczowych. Dzięki temu procesowi zmagazynowane zapasy tłuszczów zostają wykorzystane znacznie szybciej. Substancje powodujące lipolizę to m.in.

 • guarana
 • owoce cytrusowe, szczególnie pomarańcze i grejpfruty
 • ostrokrzew paragwajski

Oksydacja tłuszczów

Uwolnione kwasy tłuszczowe, które wędrują po krwiobiegu powinny zostać wykorzystane przez pracujące mięśnie. Choć proces ten zachodzi zazwyczaj naturalnie, zdarza się, że kwasy tłuszczowe wracają do komórek pod postacią tkanki tłuszczowej. Odpowiednio dobrany spalacz tłuszczu efektywnie pobudza mitochondria komórek tłuszczowych, a tym samym zmusza je do wykorzystania kwasów w procesie pozyskiwania energii.

Supresja głodu

Niektóre spalacze tłuszczu odpowiadają również za ograniczenie apetytu czyli tzw. supresję głodu. Dzięki temu można ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii.

Najlepsze spalacze tłuszczu – co wybrać?

Najlepsze spalacze tłuszczu to substancje, które nie tylko przyspieszają metabolizm i wspierają naturalne procesy spalania tkanki tłuszczowej, ale także oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Włączenie naturalnych termogeników do codziennej diety obniża poziom łaknienia i znacząco przyspiesza proces odchudzania czyniąc go łatwiejszym i przyjemniejszym.

Najpopularniejsze substancje, które zaliczane są do spalaczy tłuszczów to:

Kofeina

Wspaniale pobudza fizycznie. Pomaga także w redukcji cellulitu, obniża senność, a także zwiększa wydajność organizmu, usprawnia regenerację organizmu i poprawia koncentrację.

Kurkumina

Substancja znajdująca się w kurkumie pomaga w metabolizowaniu tłuszczów zmniejszając szybkość jego odkładania się w komórkach wątroby. Hamuje także wydzielanie mediatorów stanu zapalnego. Dzięki temu organizm szybciej regeneruje się po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.

L-karnityna

Niedobór tej substancji w organizmie powoduje problemy z efektywnym spalaniem tłuszczu. L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe do komórek, w których odbywa się proces spalania tłuszczów. Zbyt niskie stężenie tej substancji w organizmie może całkowicie zahamować proces spalania tkanki tłuszczowej nawet podczas bardzo forsownych ćwiczeń.

Kapsaicyna

Kapsaicyna, którą można znaleźć w pieprzu i chili niezwykle efektywnie wspiera proces odchudzania. Zwiększa temperaturę ciała, dzięki czemu organizm wydziela większą ilość energii, a tym samym spala zapasy nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Fukoksantyna

Ten mało znany karotenoid pozyskiwany z wodorostów wspomaga spalanie tłuszczów w tkankach, ale w przeciwieństwie do innych termogeników, nie ma właściwości pobudzających.

Chrom

Pierwiastek ten jest konieczny do właściwego metabolizowania glukozy i utrzymania jej odpowiedniego poziomu. Skutecznie hamuje apetyt na słodkości, a także wspomaga przemianę tłuszczów i węglowodanów.

Spalacz tłuszczu w postaci suplementu

W suplementach najczęściej wykorzystuje się termogeniki, czyli związki usprawniające termogenezę. Przyspieszają one proces przemiany materii oraz usuwania komórek tłuszczowych. Typowe spalacze tłuszczu dostępne w sklepach ze zdrową żywnością (np. https://www.sklepzycia.pl/naturalne-spalacze-tluszczu-termogeniki) to odpowiednie połączenie różnych składników, które kompleksowo wpływają na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka.

Efekty po spożyciu termogeników pod postacią suplementów tj. L- karnityna, piperyna czy kurkumina, uzyskuje się nie tylko podczas ćwiczeń fizycznych, ale również podczas odpoczynku. Preparaty tego rodzaju powinny być zatem przyjmowane na czczo albo tuż przed głównym posiłkiem. Niektóre spalacze tłuszczu spożywane bezpośrednio przed treningiem pomagają go zintensyfikować i spalić dodatkowe kilogramy.

Po czym poznać dobry suplement?

Aby zyskać pewność, że wybrany suplement jest odpowiedni, warto zwrócić uwagę na jego skład. Wiele spalaczy tłuszczu bazuje na podobnych związkach, ale poszczególne preparaty różnią się proporcjami składników odpowiedzialnych za szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ważną cechą dobrego spalacza tłuszczu jest także mechanizm oraz moc jego działania.

Podsumowanie

Diety cud ani wycieńczające ćwiczenia nie muszą oznaczać szczupłej i wysportowanej sylwetki. Nieumiejętne odchudzanie może natomiast prowadzić do powikłań zdrowotnych. Jaki jest zatem najlepszy sposób na piękne ciało? Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i regeneracji oraz odpowiednie wspomaganie w postaci suplementów spalających tkankę tłuszczową to gwarancja sukcesu w walce o zdrowe ciało i piękną sylwetkę.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *