Rozwój zawodowy i osobisty – kursy i szkolenia

Opieka stomatologiczna obejmuje wiele aspektów leczenia. Określoną technikę, dobór właściwych narzędzi, dobór odpowiedniego materiału, głęboką znajomość anatomii jamy ustnej oraz wiedzę ogólną z zakresu medycyny. Pełną wiedzę i umiejętności każdy stomatolog uzyskuje podczas studiów i specjalizacji. Niemniej przysłowie mówiące, że jak nie idziesz do przodu to tak naprawdę się cofasz dotyczy również dziedziny medycyny i stomatologii. Obie podlegają bowiem nieustannym przemianom, zmieniają się techniki, narzędzia i materiały. Poszerzają specjalizacje, ale i oczekiwania pacjentów. To dlatego właśnie w obszarze medycyny i stomatologii nieustannie organizowane są szkolenia dla stomatologów i innych specjalizacji, by poprzez kursy każdy z nich, na bieżąco, obserwował rozwój swojej dziedziny.

Jak wybierać szkolenia dla stomatologów?

Dobre szkolenia dla stomatologów powinno spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim osoba prowadząca szkolenie powinna być w swojej dziedzinie zarówno ekspertem jak i praktykiem stosującym omawiane metody czy działania w codziennej praktyce zawodowej. Dorobek naukowy, praktyka, miejsce pracy mają znaczenie. Ważnym kryterium wyboru danego szkolenia jest informacja o przebiegu zajęć, przede wszystkim wielkość grupy. Praktyczna nauka nowych technik powinna odbywać się w niewielkich grupach, tak aby każdy z uczestników mógł wielokrotnie wykonać samodzielnie poszczególne ćwiczenia. Każdy z kursantów powinien mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z prowadzącym kurs czy pokaz, zadać mu pytania, rozwiązać problemy.

Praktyka czy teoria?

Szkolenia dla stomatologów składają się zwykle z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Wybierając optymalny kurs warto zwrócić uwagę na ilość godzin poświęconych na cały kurs oraz poszczególne jego części. Należy rozważyć, czy temat szkolenia, jego obszerność są adekwatne do ilości czasu na niego przeznaczonego oraz czy w tym okresie można zdobyć praktyczną umiejętność w takim stopniu, by efekt szkolenia włączyć w pracy własnego gabinetu. Żadna ze specjalizacji stomatologicznych nie może opierać się wyłącznie na teorii, warsztaty poprowadzone przez specjalistów tematu, przy pomocy profesjonalnego sprzętu pozwolą na wdrożenie nowych umiejętność we własnej praktyce lekarskiej.

Profesjonalny sprzęt i narzędzia

Podczas szkolenia dla stomatologów wymaga się, by wszelkie narzędzia wykorzystywane podczas warsztatów nie były przypadkowe, ale wyłącznie w pełni profesjonalne i dobrane do danej techniki. Tylko wtedy kursant będzie miał możliwość zweryfikowania swoich umiejętności. Stomatolog musi umieć dopasować właściwy sprzęt do kolejnych procedur w całym procesie leczenia. Nie może eksperymentować na pacjentach.

Koszt szkolenia dla stomatologów

Nawet jeżeli koszt szkolenia nie gra większej roli to i tak warto sprawdzić czy organizator szkolenia wskazuje możliwości uzyskania dofinansowania kursu pochodzącego z dostępnych funduszy publicznych. Warto również sprawdzić czy usługi organizatora szkoleń zarejestrowane są w choćby w Bazie Usług Rozwojowych

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *