Resweratrol – dlaczego warto wprowadzić go do swojej diety?

Co to jest resweratrol?

Resweratrol to jeden z polifenoli, zaliczany do grupy flawonoidów, uznawany za hormon roślinny o działaniu podobnym do estrogenów (żeńskich hormonów płciowych).

Ten fitoestrogen występuje w przyrodzie w postaci trans- i cis-. Jego budowa chemiczna jest zbliżona do syntetycznego dietylostilbestrolu estrogenowego. Jednak zwykle nie to nas interesuje. Resweratrol jest przede wszystkim związkiem, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych, w tym tych wpływających na urodę.

Jest to substancja wytwarzana przez rośliny w szczególnych, zagrażających sytuacjach, czyli np. w przypadku ryzyka uszkodzeniem mechanicznym czy brakiem wody. Specyficzna reakcja obronna roślin skutkuje wytwarzaniem resweratrolu, co ma istotne znaczenie także dla nas, ponieważ związek ten, jako silny przeciwutleniacz jest ważny dla zdrowia i chroni przed wieloma schorzeniami.

Jakie działanie w organizmie wykazuje resweratrol?

Najważniejsze dla zdrowia są antyoksydacyjne właściwości, jakie wykazuje resweratrol. Związek ten chroni komórki organizmu przed szkodliwym wpływem nadmiaru oksydantów, inaczej wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu.

Oksydanty natomiast przyczyniają się m.in. do przedwczesnego starzenia, nie tylko w kontekście wyglądu zewnętrznego, ale każdego narządu w organizmie. Wolne rodniki zwiększają także ryzyko wielu chorób, m.in. układu krążenia. Z kolei resweratrol zmniejsza odkładanie się blaszki miażdżycowej, a tym samym chroni przed miażdżycą, zawałem serca, udarem mózgu, czy nadciśnieniem.

Związek ten wykazuje także zdolność do obniżania cholesterolu, czy bierze udział w regulacji metabolizmu energetycznego komórek. Nie bez znaczenia pozostają również właściwości przeciwdrobnoustrojowe resweratrolu, czyli ochrona przed wirusami, bakteriami i grzybami.

Resweratrol – właściwości ważne dla urody

Działanie antyoksydacyjne to podstawowa właściwość, dzięki której resweratrol zyskał szczególną pozycję w kosmetyce. Ten cenny fitoestrogen poprawia kondycję skóry, spowalniając powstawanie zmarszczek. Resweratrol działa też wygładzająco na skórę, dlatego kosmetyki i suplementy z jego zawartością często mają działanie odmładzające.

Resweratrol zwiększa również gęstość skóry i poprawia jej napięcie. Działanie takie wynika nie tylko z ochrony antyoksydacyjnej, ale także ze zdolności tego związku do hamowania procesu glikacji. To z kolei chroni włókna kolagenu i elastyny, które stanowią składniki skóry odpowiedzialne za jej jędrność i nawilżenie.

Dla urody ważne jest także działanie przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące tego związku. Resweratrol przyspiesza gojenie ran, zmian trądzikowych, czy podrażnień skóry. Redukuje nadmierne zaczerwienienie i wyrównuje koloryt, dlatego jest szczególnie przydatny dla osób z cerą naczyniową.

Resweratrol jest też inhibitorem enzymu, który odpowiada za tworzenie się zmian pigmentacyjnych. Może więc hamować powstawanie przebarwień i redukować zmiany pigmentacyjne. Związek też stanowi również naturalną ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie produkty spożywcze zawierają resweratrol?

Podstawowym źródłem resweratrolu jest dieta. Związek ten znajduje się w produktach, takich jak np.:

 • orzeszki ziemne;
 • winogrona, głównie czerwone;
 • morwa;
 • żurawina;
 • czarna porzeczka;
 • borówki;
 • jabłka;
 • kakao;
 • skórki pomidorów;
 • owoce chlebowca;
 • rabarbar.

Fitoestrogen ten znajduje się także w wielu kosmetykach. Można dostarczać go do organizmu również wraz z suplementami diety. Kapsułkami, które zawierają resweratrol jest Vitapil, który zawiera składniki wspierające skórę, włosy i paznokcie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *