Recepta online – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Konsultacje lekarskie online cieszą się coraz większą popularnością. To świetny sposób na uniknięcie długich kolejek do lekarza. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat recepty online!

Recepta online to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. E-receptę można łatwo i szybko zamówić przez internet, a następnie zrealizować ją w dowolnej aptece. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to wersja elektroniczna tradycyjnej recepty papierowej, którą można otrzymać podczas wizyty u lekarza. Zamiast papierowej recepty pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który musi podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Recepty w formie elektronicznej są w Polsce obowiązkowe od 2020 roku. Obecnie tradycyjną receptę można wystawić tylko w wyjątkowych przypadkach.

Zalety recepty online

Recepta w formie elektronicznej to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Podczas jej wystawiania informacje są weryfikowane przez system, co zapewnia poprawność danych. E-recepta online jest czytelna, co wiąże się z mniejszym ryzykiem wydania pacjentowi niewłaściwego leku. Ogromnym plusem recept online jest również to, że mogą one być wydawane bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. E-receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów oraz świetnym sposobem na ograniczenie kolejek u lekarzy. Warto także wspomnieć, że w razie zgubienia kodu e-recepty, można w łatwy sposób znaleźć go po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta. Można tam również sprawdzić wszystkie informacje na temat przepisanych leków oraz ich dawkowania.

Recepta online – jak zamówić?

Możliwość zamówienia recepty online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób. Taką receptę można otrzymać w trakcie tzw. e-wizyty. Jak zarezerwować e-wizytę? Aby to zrobić, wystarczy wypełnić specjalny formularz na wybranej platformie oferującej konsultacje lekarskie online. Wizyty przez internet są oferowane przez lekarzy różnych specjalizacji. Można skorzystać z porady takich lekarzy jak m.in. internista, dermatolog czy psychiatra online. Podczas e-wizyty możesz otrzymać zarówno nową receptę online, jak i przedłużenie dotychczasowej terapii. Receptę uzyskaną poprzez konsultację online możesz zrealizować w każdej aptece w Polsce. Możliwość uzyskania recepty przez internet to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

E-recepta a Internetowe Konto Pacjenta

Aby mieć stały dostęp do informacji dotyczących własnych e-recept, warto założyć profil na Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu na konto możesz sprawdzić, jak przyjmować dany lek, a także sprawdzić dawkowanie leków, które zostały przepisane Twoim dzieciom do 18. roku życia. Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą, w IKP możesz również odebrać kolejną receptę bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Po zalogowaniu do konta IKP istnieje możliwość wyrażenia chęci otrzymywania e-recept za pomocą powiadomienia SMS lub wiadomości e-mail. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także zainstalowanie aplikacji mobilnej mojeIKP, przy pomocy której możesz odbierać recepty – zarówno swoje, jak i Twoich dzieci czy bliskich.

Coraz więcej osób korzysta z konsultacji lekarskich online. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie e-recepty na potrzebne leki bez wychodzenia z domu. Receptę online otrzymasz najpóźniej kilka minut po konsultacji z lekarzem. Następnie możesz ją zrealizować w dowolnie wybranej aptece na terenie naszego kraju.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *