Przyczyny ulewania pokarmu u niemowląt i jak można temu zaradzić?

Cofanie się pokarmu, czyli ulewanie u noworodka zdarza się bardzo często i nieodzownie kojarzy się z pierwszymi miesiącami życia maleństwa. Ulewanie jest tak typowe dla maluchów, że widzimy je nawet w filmach, reklamach i wszelkich odgrywanych scenkach z opieki nad niemowlęciem. Niemniej jednak to zjawisko może zaniepokoić rodziców malucha, zwłaszcza, jeśli występuje po prawie każdym karmieniu. Jak odróżnić “normalne” ulewanie od momentu, w którym powinniśmy udać się do lekarza? Jak zapobiec częstemu ulewaniu?

Ulewanie u niemowlaka – normalne objawy

Ulewanie u niemowląt, inaczej nazywane regurgitacją, refluksem żołądkowo–przełykowym 1 to cofanie się treści pokarmowej po jedzeniu. Ulewanie występuje samoistnie, zwykle z powodu niedojrzałości przewodu pokarmowego. Występuje wówczas tak zwany refluks fizjologiczny, ponieważ mięśnie gładkie przełyku i żołądka niemowlęcia nie są jeszcze przyzwyczajone do doustnego przyjmowania pożywienia. Często wraz z ulewaniem zwykle pojawia się również charakterystyczne odbijanie, spowodowane przyjęciem przez malucha zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania przy pobieraniu pokarmu. Objawy te są całkowicie normalne u niemowląt około trzeciego – czwartego miesiąca życia, występują u ponad połowy noworodków 2 i jeśli nie towarzyszą im inne dolegliwości, powinny z czasem minąć, wraz z rozwojem organizmu malucha i przyzwyczajeniem jego organów do przyjmowania i trawienia pokarmu.

Ulewanie – jak możemy mu zapobiec?

Częstotliwość ulewania pokarmu można zmniejszyć, dokąd samoistnie nie zostanie ono wyeliminowane przez organizm maleństwa. Po karmieniu, niezależnie od tego, czy niemowlę karmione jest piersią, czy mlekiem zastępczym, przy pomocy butelki, wskazane jest noszenie maleństwa na rękach w pozycji pionowej, tak, aby pokarm mógł łatwiej utrzymać się na drodze z przełyku do żołądka. Ulewanie bywa czasem spowodowane przez zbyt dużą ilość pokarmu podawanego dziecku. Nie wynika to oczywiście ze złej woli rodziców – najczęściej jest po prostu spowodowane poznawaniem potrzeb maleństwa przez opiekunów oraz rozpoznawaniem sygnałów dawanych przez niemowlę, które nie może przecież powiedzieć, czy płacze z powodu głodu, czy na przykład rozdrażnienia lub senności. 3 Ulewanie u niemowląt można ograniczyć również poprzez podawanie specjalnie opracowanego mleka modyfikowanego dla niemowląt, w wersji zagęszczonej. Produkty tego rodzaju zawierają zwykle skrobię ryżową i są przeznaczone właśnie dla niemowląt z tendencją do ulewania.

Kiedy ulewanie u niemowlaka powinno nas zaniepokoić?

Ulewanie nie jest niebezpieczne, pod warunkiem, że niemowlę nie zdradza objawów innych dolegliwości przewodu pokarmowego. Jeśli zamiast ulewania niewielkiej ilości pokarmu pojawiają się wymioty zabarwione żółcią z żołądka, maluch traci na wadze, jego wzrost i rozwój zdają się nie przebiegać prawidłowo – niezbędna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. W przypadku wystąpienia biegunki, wzdęć, zaparć, braku apetytu, gorączki i ogólnego złego samopoczucia maleństwa również warto skonsultować te objawy z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych problemów zdrowotnych. Odwodnienie wynikające z częstych wymiotów ma negatywny wpływ na rozwijający się organizm noworodka. Nietolerancja pokarmu może wynikać również z reakcji alergicznej, dlatego tak ważna jest uważna obserwacja noworodka i jego zachowania po karmieniu.

Ulewanie u niemowląt, dokąd nie jest powiązane z innymi objawami mogącymi zaniepokoić rodzica, zdaje się być zwyczajnym etapem rozwoju młodego organizmu, który możemy jedynie ułatwić maleństwu dbając o odbijanie po posiłku, podając po konsultacji specjalny, przeznaczony dla maluchów z tendencją do ulewania pokarm oraz dbając o spokojne i powolne karmienie w komfortowych warunkach, które dobrze wpływa zarówno na noworodka, jak i jego mamę.

Bibliografia:

  1. prof. dr hab. n. med. Halina Weker, O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Prosto, nowocześnie, praktycznie. [online] https://imid.med.pl/images/do–pobrania/poradnik_internet.pdf (Data dostępu: 5.05.2021)
  2. Dziechciarz P. Ulewanie u dzieci. [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61940,ulewanie-u-dzieci (Data dostępu: 5.05.2021)
  3. dr n. med. Marcin Dziekiewicz, dr hab. n. med. Piotr Albrecht, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Ulewanie – praktyczny poradnik. [online] https://podyplomie.pl/pediatria/22980,ulewanie-praktyczny-poradnik (Data dostępu:5.05.2021)

RB-M-51761

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *