Profilaktyczna wizyta u lekarza – zadbaj o siebie

Profilaktyczne badania są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Jak często powinniśmy je robić? Jak się przygotować? Jakie podstawowe badania wykonywać? Oto nasze wskazówki.

Rutynowa wizyta – zdrowy nawyk

Ważna jest także podstawowa wizyta u lekarza rodzinnego. Podczas badania lekarz osłucha nasze płuca i sprawdzi, czy nie potrzebne są bardziej specjalistyczne badania. Wykorzystywane przez lekarzy stetoskopy pediatryczne z łatwością wykryją wszelkie nieprawidłowości.

Badania profilaktyczne, w tym badania przesiewowe (skriningowe), robimy po to, aby wcześnie wykryć chorobę, czyli w momencie, gdy nie daje jeszcze objawów – co ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dzięki badaniom zdiagnozujemy nadciśnienie, nowotwory, cukrzycę czy osteoporozę i wyprzedzimy poważne szkody w organizmie (często nieodwracalne).

Jak wiadomo, nadciśnienie może prowadzić do wylewu i niepełnosprawności, osteoporoza do trudno gojących się złamań, a cukrzyca do utraty wzroku i uszkodzenia serca. To tylko przykłady. Dzięki badaniom profilaktycznym mamy szansę zauważyć mniej lub bardziej poważne stany – anemię czy powikłania infekcyjne – i na nie odpowiadać.

Podstawowe badania powinniśmy wykonywać regularnie. Bardzo ważne badanie, dotyczy np.. oczu. Według zaleceń, jeśli nie mamy problemu ze wzrokiem badanie okulistyczne oraz dna oka powinniśmy wykonywać co 5 lat. Badanie jest bezbolesne. W czasie jego trwania okulista sprawdza wzrok, wykorzystując np. tablice Snellena.

Profilaktyczna wizyta u lekarza

Jeśli stronisz od lekarzy i uważasz, że przecież nic złego się nie dzieje – możesz być w błędzie. Niektóre choroby rozwijają się nie dając objawów i mogą zostać nie zdiagnozowane przez lata. Badania kontrolne pomagają wykryć tego typu schorzenia i walczyć z nimi.

Jak powszechnie wiadomo – profilaktyka jest bardzo ważna. Nawet najgroźniejsze choroby wykryte we wczesnym stadium można wyleczyć lub skutecznie spowolnić. Nie warto więc odkładać wizyty na poźniejszy czas. Wyznacz sobie jeden dzień w roku, do którego będziesz musiał wykonać wszystkie podstawowe badania. W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie i będziesz pewny, że wszystko jest w porządku. Badania kontrolne są powszechnie dostępne, nawet jeśli będziesz musiał zaczekać – nic się przecież nie stanie. Pamiętaj – zdrowie jest najważniejsze!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *