Problemy z tarczycą – warto wybrać się do endokrynologa

Choroby tarczycy bywają często bagatelizowane ze względu na fakt, że często bywają wiązane z naturalnym zmęczeniem, osłabieniem koncentracji czy po prostu przytyciem. Jeśli jednak te zmiany zachodzą w naszym organizmie nagle, bez większych zmian w naszym stylu życiu i utrzymują się przez dłuższy czas, to zdecydowanie warto sprawdzić, czy przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest tarczyca. W takim przypadku warto wykonać odpowiednie badania, a także zgłosić do lekarza specjalisty, czyli w tym przypadku endokrynologa.

Czym jest tarczyca?

Problemy z tarczycą dotyczą głównie kobiet, jednak również panowie miewają problemy związane z tym gruczołem. Nie każdy z nas jednak jest świadomy, czym jest tarczyca i jakie funkcje pełni w naszym organizmie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także wskażemy, jakie są najczęstsze problemy z tym niewielkim organem.

Jak już wspomnieliśmy jest to gruczoł. Tarczyca jest umieszczona zaraz pod krtanią, a jej rozmiary wydają się niepozorne. Waży bowiem zaledwie 30 gram. Jej znacznie dla naszego organizmu jest jednak ogromne. Zajmuje się ona wydzielaniem hormonów, które odpowiedzialne są między innymi za wzrost, metabolizm czy centralny układ nerwowy. Tarczyca ma również wpływ na nasze kości, mięśnie czy układ pokarmowy. Jej kolejną funkcją jest również regulowanie pracy serca czy gospodarki lipidowej. Całkiem sporo, prawda?

Czym jest nadczynność tarczycy?

Tarczyca może wydzielać za dużo hormonów, takich jak tyroksyna czy trijodotyronina. W takim przypadku mówimy o jej nadczynności. Jakie objawy może odczuwać osoba, która ma do czynienia z tym problemem? Przede wszystkim będą to nieregularne miesiączki w przypadku kobiet, a także problemy z trawieniem, dusznościami czy potliwością. Osoby z nadczynnością tarczycy mają również problemy z osłabieniem mięśni czy kondycją włosów i paznokci.

W jaki sposób diagnozowana jest nadczynność tarczycy? Jeśli zauważymy u siebie wspomniane wyżej objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, to warto jeszcze przed wizytą u endokrynologa wykonać badania krwi na oznaczenie poziomu TSH, a także anty TPO. Jeśli wyniki nie będą w normie, to konieczna jest dalsza diagnoza przez endokrynologa. Będzie to USG tarczycy, a w szczególnych przypadkach biopsja. Można w ten sposób stwierdzić, czy na gruczole obecne są guzki. W przypadku nadczynności tarczycy mówimy przede wszystkim o leczeniu stałym za pomocą hormonów przyjmowanych codziennie w postaci tabletek.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca może wydzielać również zbyt mało hormonów. W tym przypadku w początkowej fazie objawy mogą być wręcz niezauważalne. Jeśli jednak nie zareagujemy w odpowiednim momencie, to rozwój niedoczynności może doprowadzić do chorób serca i układu krążenia. Jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy? Będzie to senność i stałe uczucie zimna, a także przyrost wagi i spadek nastroju. Osoby z niedoczynnością tarczycy skarżą się ponadto na obniżenie libido i suchą skórę . Do tego dochodzi pogorszenie się pamięci czy zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, to warto pomyśleć o wybraniu się właśnie do endokrynologa.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *