Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Ciąża to nie jest odpowiedni czas na odchudzanie. Nie można też jeść za dwoje. Należy jeść dla dwojga, czyli prawidłowo i zdrowo, ponieważ utrzymanie odpowiedniej wagi w ciąży jest niezwykle ważne. I to nie tylko dla zdrowia samej mamy, ale i dla jej dziecka. Ile można przytyć w ciąży? Czy obliczenia BMI w ciąży są niezbędne?

Prawidłowa waga w ciąży

Każda kobieta będąca w ciąży, przybiera na wadze. I nie ma na to żadnego wpływu. Dodatkowe kilogramy oznaczają przygotowania organizmu matki do prawidłowego rozwoju dziecka. Przyrost wagi w ciąży to zwiększenie się ciężaru macicy, piersi. Wiadomo też, że objętość i masę zwiększają wody płodowe i sama krew. Dodatkowe kilogramy to przecież także malec w brzuchu. Nie ma określonych norm przybierania na wadze w czasie ciąży, ponieważ wszelkie normy są w rzeczywistości bardzo indywidualne. Przede wszystkim zależą od typu sylwetki i wagi sprzed ciąży. Najważniejszy jest wskaźnik BMI w ciąży. Można go obliczyć za pomocą kalkulatora BMI. Ogólna zasada jest jednak taka: szczupła kobieta przytyje mniej niż jej puszysta koleżanka. To bowiem są preferencje indywidualne każdego organizmu. Średnio kobieta powinna przybrać na wadze do 8 kg.

Kalendarz ciąży, czyli waga kobiety w ciąży w poszczególnych trymestrach

Zwiększanie masy ciała w ciąży nie zaczyna się już od pierwszych tygodni. Kobiety potrafią na początku nawet chudnąć – powoduje to utrata apetytu, torsje. W pierwszych trzech miesiącach ciąży tak zwany trymestr), kobieta powinna ważyć maksymalnie około 2 kilogramów więcej. Niektóre kobiety w pierwszych miesiącach ani nie chudną, ani nie tyją. czy jest to prawidłowe, może stwierdzić tylko ginekolog. Za to w kolejnych miesiącach panie szybko nadrabiają dodatkowe kilogramy. W drugim trymestrze (4-6 miesiąc) wskazówka wagi idzie zdecydowanie w górę nawet o 6 do 7 kg więcej. W trzecim trymestrze przybieranie na wadze zmniejsza się i wynosi maksymalnie od 5 do 7 kg, czyli 2 kg w miesiącu. Jeśli tycie zaczyna być zbyt szybkie i towarzyszą mu objawy puchnięcia nóg oraz dłoni, wtedy należy udać się niezwłocznie do lekarza. Przyrost wagi w ciąży powinien być proporcjonalny.

Nadwaga i niedowaga w ciąży

Dlaczego prawidłowa waga w ciąży jest taka ważna? Nadmiar kilogramów zawsze jest szkodliwy. Wywołuje bowiem zaparcia, pojawia się ból kręgosłupa. Zaczynają boleć nogi. Poza tym rośnie ryzyko powstania żylaków i hemoroidów. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem jest pojawienie się nadciśnienia w ciąży. Innym poważnym schorzeniem jest cukrzyca ciężarnych, infekcje dróg moczowych. Wszystko to nie ma najlepszego wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Kobiety otyłe mają problem z szybkim wygojeniem się rany po cięciu cesarskim. Puszyste kobiety z trudnością wracają do formy po porodzie. Zła jest także niedowaga w ciąży. Zbyt mała waga sprzyja poronieniu. Dziecko nie ma prawidłowej masy ciała.

Odchudzanie podczas ciąży

Dieta ciężarnej powinna być jak najbardziej zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. W przeciwnym wypadku zwiększa tylko ryzyko niedożywienia dziecka, a także wystąpienia bardzo poważnych wad rozwojowych. Przede wszystkim cierpi na tym układ nerwowy. Mamy, które stosowały w ciąży diety odchudzające, przestrzegały bilansu kalorycznego, mogą spodziewać się, że ich pociecha po przyjściu na świat będzie mniej odporna na infekcje. Będzie się często przeziębiać, może mieć anemię. Wszystko to skutkuje wolniejszym rozwojem. Lepiej więc zawczasu zadbać o stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *