Ostropest plamisty – naturalne antidotum dla wątroby

Chociaż jego naturalnym rejonem występowania jest basen Morza Śródziemnomorskiego, uprawy ostropestu plamistego można spotkać także w naszym kraju. Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to roślina jednoroczna, z rodziny astrowatych, której właściwości odtruwające zostały odkryte już w czasach starożytnych. Wchodzi on w skład wielu suplementów diety, herbat ziołowych oraz stosowany jest w wielu terapiach leczniczych i profilaktycznych, wspierających m.in. pracę nerek, procesów trawiennych, skórę, laktację, zaburzenia procesów trawiennych. Jednak polecany jest on głównie ze względu na cudowny wpływ na pracę i regenerację wątroby.

Jak ostropest plamisty wspiera wątrobę?

W wątrobie zachodzą złożone procesy, które wynikają z podstawowej funkcji jaką pełni ten narząd czyli filtracji krwi. Ta funkcja jest jednocześnie zagrożeniem dla wątroby, ze względu na to, że w wyniku filtracji narząd narażony jest na uszkodzenia, do których może dojść poprzez zatrucie wątroby szkodliwymi substancjami, ale także wirusami czy pasożytami. Badania prowadzone w kierunku wspomagania wątroby w realizacji niebezpiecznych procesów dążą do tego, by znaleźć roślinę, która ma właściwości regenerujące ten narząd. Okazuje się, że ostropest plamisty ma takie właściwości, a starożytna wiedza znalazła odzwierciedlenie we współczesnych badaniach. Przede wszystkim zawarta w roślinie sylimaryna ma zbawienny wpływ na komórki wątroby.

Istotną cechą sylimaryny jest to, że wykazuje się hepatoprotekcyjnością, co oznacza, że ochrania ona wątrobę przed szkodliwymi dla niej substancjami toksycznymi. Na mechanizm hepatoprotekcji składają się:

  • dezaktywacja wolnych rodników,
  • zwiększanie zdolności regeneracyjnej komórek wątroby,
  • zmiana struktury i uszczelnianie błony komórkowej hepatocytów.

Wykazujący działanie detoksykujące ostropest plamisty stosowany jest przy uszkodzeniach toksyczno-metabolicznych wątroby. Właściwości ostropestu wykazujące prozdrowotne działanie chronią miąższ wątroby przed niebezpiecznym działaniem toksyn, takich jak np. dwusiarczek węgla, pestycydy, czy alkohol i wspierają organizm w ich usuwaniu. Jeśli w trakcie farmakoterapii pojawią się skutki uboczne ostropest plamisty wykazuje się właściwościami łagodzącymi.

Kolejną cenną prozdrowotną cechą ostropestu jest to, że stymuluje on regenerację starych oraz wspomaga wytwarzanie nowych komórek wątroby. Sylimaryna, która znajduje się w owocach ostropestu podnosi poziom białka (glutationu) w wątrobie. Glutation to silny przeciwutleniacz, który przeciwdziała destrukcji komórek wątroby poprzez szkodliwe działanie wolnych rodników.

Na tym właściwości prozdrowotne ostropestu plamistego się nie kończą. Roślina zapobiega także przewlekłemu zapaleniu wątroby, również na tle cukrzycowym lub wynikającym ze stosowania złej diety. Wynika to z tego, że ostropest plamisty wykazuje właściwości wstrzymujące działanie leukotrienów, czyli rodzaju lipidów, które związane są z układem immunologicznym. Co więcej ostropest wspomaga także walkę z marskością wątroby, jej stłuszczeniu, a także hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych czy też obniża stężenie cholesterolu we krwi.

W jakich formach występuje ostropest plamisty?

Obecnie na rynku ostropest plamisty można otrzymać w wielu formach. Jedną z nich jest wyciąg z tej rośliny, który często jest składnikiem wielu popularnych preparatów ziołowych łatwo dostępnych i nie wymagających posiadania recepty. Najczęściej spotkać się można z kapsułkami, ale ostropest plamisty występuje także w formie mielonej lub w ziarnach. Są także dostępne oleje z ostropestu, które też wykazują się cennymi właściwościami. Pozyskiwany z nasion ostropestu olej m.in. spowalnia procesy starzenia się i może posłużyć jakoś środek leczący stany zapalne skóry.

Jedno jest pewne ostropest plamisty to roślina z wielkim potencjałem. Badania potwierdzają, że roślina a przede wszystkim zawarta w niej sylimaryna działa ochronnie i detoksykująco na komórki wątroby, ale także wykazuje się działaniem przeciwoksydacyjnym i przeciwzapalnym.

Ostropest plamisty w postaci ziaren, soku, oleju, oraz kapsułek można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, takich jak StraganZdrowia.pl:
https://www.straganzdrowia.pl/pl/c/Ostropest/105

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *