Opaska na kolano – jak wybrać?

Odciąża staw kolanowy, stabilizuje go oraz redukuje ból i obrzęk. Opaska na kolano, bo o niej mowa, to element wyposażenia, który każda osoba aktywna fizycznie powinna mieć. Pozwala ona bowiem zredukować skutki kontuzji stawu skokowego. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Opaska na kolano – czy jest mi w ogóle potrzebna?

W przypadku regularnych treningów pojawienie się kontuzji stawu skokowego to w zasadzie kwestia czasu. Jest to bowiem jeden z najbardziej obciążonych elementów układu kostnego. Do jego urazu może dojść nie tylko w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, ale również na skutek upadku czy też przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy opaska na kolano może okazać się potrzebna. Warto więc zaopatrzyć się w nią zawczasu, by móc odciążyć staw kolanowy, gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości. Zapobiegnie to pogłębieniu się kontuzji. Jak jednak wybrać właściwy model?

Opaska na kolano – jaki rodzaj wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele opasek na kolano. To, na jaki model się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb. Biorąc pod uwagę sposób działania, wyróżnić można dwa główne typy opasek:

  • opaska uciskowa – to klasyczne rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród osób trenujących na co dzień. Dobrze stabilizuje staw kolanowy i zabezpiecza go przed przeciążeniami. Łagodzi również ból i obrzęk, gdyż utrzymuje w miejscu kontuzji podwyższoną temperaturę. Co ważne, zapewnia ruchomość w stawie, dzięki czemu pozwala na normalne funkcjonowanie,
  • opaska magnetyczna – wytwarza pole magnetyczne, które oddziałuje na staw kolanowy i łagodzi ból, stany zapalne oraz obrzęki. Przyspiesza również regenerację tkanek. Stosuje się ją najczęściej w ramach leczenia zmian reumatycznych i zwyrodnieniowych, a także w przypadku przeciążenia stawu skokowego spowodowanego intensywnym treningiem.

Niewłaściwie dobrana opaska na kolano, choć przez pewien czas przyniesie ulgę, może przyczynić się do pogłębienia kontuzji. Dlatego jeśli dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Określi on przyczynę i wskaże dalsze kroki. Wizyty u specjalisty nie warto odwlekać. Nieleczony uraz kolana może Cię bowiem całkowicie wykluczyć z uprawiania ulubionej dyscypliny.

Jak wybrać odpowiednią opaskę na kolano?

Wybór opaski na kolano to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różnego typu. Z jednej strony pozwala to kupić produkt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Z drugiej zaś utrudnia podjęcie decyzji. Na co więc zwrócić uwagę, by dobrze wybrać?

  1. Sposób zakładania. Opaskę można albo wkładać przez stopę, albo zapinać bezpośrednio na kolano przy wykorzystaniu pasów z rzepami. Na rynku dostępne są również modele, które łączą obydwa sposoby zakładania. To, na co się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji. Żeby dobrze wybrać, zastanów się, która z opcji będzie dla Ciebie najwygodniejsza.
  2. Rozmiar. Żeby odpowiednio dobrać rozmiar opaski, powinieneś dokonać pomiarów nogi, a otrzymane wyniki zestawić z informacjami od producenta elementu. Na rynku dostępne są także modele uniwersalne.
  3. Materiał. Opaska na kolano z jednej strony powinna wyróżniać się rozciągliwością, a z drugiej wysoką wytrzymałością mechaniczną. Istotne jest także to, aby skutecznie odprowadzała wilgoć. Takie właściwości zapewnia m.in. neopren.
  4. Wykonanie. Najlepsze są opaski na kolana wykonane techniką bezszwową. Nie powodują one bowiem bolesnych otarć.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *