Olejek z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy był już znany i ceniony w czasach starożytnych, chociaż wtedy nie było wiadomo, co jest sekretem jego niesamowitych właściwości. Dzisiaj już mamy informację, że odpowiada za to głównie witamina E, zwana często witaminą młodości.

Olej pszeniczny – właściwości

Olej z kiełków pszenicy produkuje się z zarodków pszenicy. Obecnie istnieją dwie metody jego pozyskiwania: metoda tłoczenia na zimno oraz ekstrakcja. W obu metodach uzyskuje się gęsty płyn o jasno-złotym kolorze, który charakteryzuje się przyjemnym, zbożowym aromatem.

Olej z kiełków pszenicy to bogactwo cennych składników, które obecnie szeroko wykorzystuje się w medycynie czy kosmetyce. Najwyżej ceniony składnikiem pozostaje witamina E. Jej zawartość w oleju z kiełków pszenicy dochodzi nawet do 70%. Oznacza to, że jej stężenie w tym produkcie jest najwyższe ze wszystkich, znanych nam olejów roślinnych. W mniejszym stopniu odnotowuje się również obecność innych witamin w oleju, takich jak: D, A czy niewielką ilość witamin z grupy B. Oprócz witamin, zarodki pszenicy dostarczają także cennych minerałów. Są to przede wszystkim: wapń, magnez, potas, siarka oraz żelazo i fosfor.

Zastosowanie oleju z kiełków pszenicznych w kosmetyce i medycynie

Olej z kiełków pszenicy to prawdziwe bogactwo składników aktywnych, które świetnie sprawdzają się w kosmetyce. Kremy, balsamy czy toniki są wykorzystywane głównie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej. Olej z kiełków charakteryzuje się dużą łatwością wnikania w powierzchniowe warstwy naskórka, co dobrze sprawdza się przy wzmacnianiu jego warstwy lipidowej. Dodatkowo wykazuje właściwości łagodzące i kojące w przypadku podrażnień skóry. Duża zawartość witaminy E w tym produkcie ma również działanie antyoksydacyjne. Pozwala to skutecznie chronić skórę przed wolnymi rodnikami, co znacząco opóźnia procesy starzenia.

Olej z kiełków pszenicy stosuje się nie tylko do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Dzięki swoim właściwościom regenerującym i nawilżającym jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków do pielęgnacji i ochrony włosów. Jako składnik szamponów i maseczek wygładza strukturę włosa, które dzięki temu stają się sprężyste i błyszczące.

Jedną z niesamowitych substancji zamkniętych w zarodkach pszenicznych okazał się oktakosanol. Według japońskich naukowców wykazuje ona nadzwyczaj silne właściwości regeneracyjne, szczególnie duże w przypadku układu nerwowego. Regularnie przyjmowany olej ułatwiał zasypianie oraz podnosił odporność na stres. Oprócz tego zaobserwowano bardzo korzystny wpływ oleju na zwiększenie wytrzymałości u sportowców. Ci, którzy codziennie otrzymywali dawkę oleju z kiełków, szybko się regenerowali oraz osiągali lepsze rezultaty sportowe. Szczególne osiągnięcia odnotowano u sportowców, którzy zajmowali się na przykład wspinaczką. Badania wykazały, że podczas regularnego spożywania oleju znacznie podnosiła się ich wydolność tlenowa.

Olej z kiełków pszenicy stosowany jest również w profilaktyce wielu chorób. Jako tłuszcz jadalny polecany jest szczególnie osobom, które borykają się z chorobami układu krążenia czy problemami pokarmowymi. Systematyczne dawkowanie oleju pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu i wyregulowanie ciśnienia.

domiuroda.pl

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *