O czym świadczą trzaskające stawy i skąd się to bierze?

Etiologia strzelania w stawach jest złożona i wieloczynnikowa. Dźwięki słyszane podczas przeskakiwania różnych struktur aparatu kolana, palców czy kręgosłupa mogą być objawem niedoboru składników odżywczych i budulcowych, jak i mieć podłoże zwyrodnieniowe. Trzaski uwarunkowane są też genetycznie.

Dlaczego stawy trzaskają?

Trzaskające stawy to zjawisko o niejednoznacznym podłożu. Dźwięki o różnym tonie i charakterze najczęściej są efektem zjawiska kawitacji, czyli wyciągnięcia torebki stawowej podczas przemieszczania się powierzchni stawowych, w przebiegu czego następuje gwałtowna zmiana ciśnienia płynu śródstawowego. Może to sygnalizować o zmiany na tle reumatycznym lub sygnalizować choroby zwyrodnieniowe stawów, w których przebiegu dochodzi do degeneracji chrząstki stawowej.

Dlaczego stawy trzaskają? Wytworzone pęcherzyki gazu, na skutek wyzwolenia ruchu w stawie, pękają i powodują słyszalne strzały. Zjawisko kawitacji wykorzystywane jest w rehabilitacji, szczególnie w terapii manualnej. Fizjoterapeuta pod wpływem biernej manipulacji kończyną, kręgosłupem czy miednicą pacjenta prowokuje trzaski stawów, dzięki czemu zwalnia ograniczenia ruchomości stawowych, udrażnia przewodnictwo nerwowe, a także rozluźnia napięcie mięśniowe.

Trzaskanie może wzbudzać niepokój, kiedy poza efektami dźwiękowymi pojawiają się inne dolegliwości, jak ból, obrzęki, zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości czy podniesiona temperatura miejscowa. Na trzaskanie w stawach znacząco wpływa również ograniczona aktywność fizyczna, np. w wyniku długiego unieruchomienia pourazowego lub biernego stylu życia. Strzelanie jednak często dokucza także sportowcom i miłośnikom rekreacji, którzy przemęczają organizm zbyt intensywnymi treningami i nie przeznaczają odpowiednio długiego czasu na odpoczynek i regenerację. Klikanie w stawach tego typu jest niegroźne dla zdrowia, ale dokucza podczas ćwiczeń.

Inne przyczyny strzelania w stawach

U podłoża trzaskających stawów leżą również inne choroby i nieprawidłowości anatomiczne aparatu ruchu. Dźwięczne przeskakiwanie może być efektem chondromalacji, czyli rozmiękczenia i zwłóknienia chrząstki stawowej. Zjawisko najczęściej dotyczy kolana i powstaje na skutek przebytego urazu oraz nadmiernego obciążania stawu przez nadwagę lub niewłaściwe treningi sportowe. W tej sytuacji trzaskaniu zwykle towarzyszy ból i opór w czasie prostowania nogi. Niemałe znaczenie w wyzwalaniu klikania odgrywa także poziom nawodnienia organizmu oraz podaż składników odżywczych, głównie witaminy C, białka, wapnia, polifenoli i kwasów omega 3. Niedobory mikroelementów spowalniają procesy budulcowe i regeneracyjne nie tylko struktur stawowych, ale wszystkich elementów układ ruchu. Odwodnienie z kolei prowokuje ich wzmożone tarcie, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i innych destrukcyjnych procesów. Trzaskające stawy bywają także uwarunkowane genetycznie. U osoby doświadczającej klikania występują luźniejsze i bardziej elastyczne połączenia pomiędzy kośćmi. Trzaski najczęściej pojawiają się niespodziewanie. Celowe strzelanie szczególnie palcami może być objawem nerwicy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *