Na czym polega dieta bezglutenowa?

Gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w niektórych zbożach – w pszenicy, jęczmieniu, życie, często też w owsie. Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wyeliminowaniu glutenu z diety.

Dieta bezglutenowa, którą można stosować dzięki produktom ze sklepu bee.pl przeznaczona jest wyłącznie dla osób z nietolerancją glutenu i z celiakią. U osób cierpiących na te schorzenia spożywanie glutenu doprowadza do zanikania kosmków jelitowych. To z kolei sprawia, że zmniejsza się powierzchnia wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim, a po dłuższym czasie jelito staje się znacznie upośledzone. Pojawiają się objawy kliniczne ze strony układu pokarmowego: biegunki, bóle brzucha, zaparcia, jadłowstręt, spadek masy ciała.

Wówczas niezbędne jest wdrożenie diety bezglutenowej. Stosowanie takiej diety zmniejsza procesy zapalne, pozwala odbudować kosmki jelitowe, dzięki czemu poprawia się wchłanianie składników odżywczych.

Minusy stosowania diety bezglutenowej

Jedną z wad stosowania diety bezglutenowej jest wysoka cena produktów. Produkty typowo bezglutenowe dostępne są tylko w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach zielarskich, ale często nawet tam brakuje produktów, których szukamy. Przygotowywanie posiłków bez obecności glutenu jest trudne. Aby przyrządzić smaczne, posiłki, trzeba pokombinować.

Osoby będące na diecie bezglutenowej muszą bardzo uważać i dokładnie czytać etykiety na produktach. Niektóre produkty zawierają śladowe ilości glutenu. Osoby na diecie bezglutenowej muszą też zrezygnować ze spożywania posiłków na mieście. Chyba, że znajdą lokal serwujący posiłki bez glutenu.

Dieta bezglutenowa to dieta, którą trzeba stosować przez bardzo długi okres, najlepiej do końca życia. Osoby z celiakią lub z nietolerancją glutenu po spożyciu nawet niewielkiej ilości glutenu odczują nawrót nieprzyjemnych dolegliwości.

Dieta bezglutenowa w przypadku osób zdrowych

Diety bezglutenowej nie powinny stosować osoby zdrowe. W diecie osób zdrowych umiarkowane ilości glutenu są niezbędne. Rezygnacja z glutenu może doprowadzić do niedoborów mikro- i makroelementów w organizmie.

Dieta bezglutenowa jest też uboga w błonnik pokarmowy. Jeżeli nie chorujemy na celiakię, możemy jedynie ograniczyć spożywanie produktów zawierających gluten, ale całkowite wyeliminowanie glutenu z diety może negatywnie odbić się na zdrowiu. Może doprowadzić do chorób sercowo – naczyniowych i cukrzycy, a nawet do otyłości.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *